دانشگاه علوم پزشکی گیلان یک جشنواره شایسته و در خور شأن جامعه بهداشت و درمان کشور برگزار کرد

دانشگاه علوم پزشکی گیلان یک جشنواره شایسته و در خور شأن جامعه بهداشت و درمان کشور برگزار کرد

اختصاصی/اسرارامروزاستان گیلان پس از 22 سال برای بار دوم، میزبان  بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت بود/ سطحی کیفی و کمی بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت نسبت به گذشته  ارتقا یافت/ دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان رتبه نخست ۴ رشته جشنواره قرآن و عترت را کسب کرد/ 595 نفر از دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در جشنواره قرآن و عترت شرکت داشتند/ استان گیلان میزبان  1200 نفر  از 64 دانشگاه علوم پزشکی کشور بود

برگزاری برنامه های قرآنی از جمله برنامه های نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی  تاکنون بوده است. برنامه هایی کم نظیر و یا بی نظیر که باعث تذهیب نفس و خلوص نیت در عملکردها می شود.

 کاری بسیار بزرگ که اطلاع رسانی و مستند سازی مناسب در این حوزه  باعث می شود نه تنها در این کشور، بلکه سایر کشورهای مسلمان بتوانند از این برنامه های قرآنی استفاده کنند.

اگر زندگی هر انسانی بر مبنای تعالیم آسمانی قرآن کریم باشد هرگز ذلت نخواهد دید. خادم قرآن بودن، لیاقت می خواهد و کسانی که به عنوان افراد قرآنی مطرح هستند، مسوولیت سنگینی برعهده دارند. زیرا وظیفه آنها گسترش مفاهیم قرآنی در سطح جامعه است.

بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، فعالیت های قرآنی از فعالیت های راهبردی نظام جمهوری اسلامی است . بنابراین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان با هدف نشر و گسترش فرهنگ قرآن و عترت در دانشگاه‌های سراسر کشور از جمله برنامه های قرآنی  می باشد که از سال 1364 شروع شد و همه ساله با میزبانی یکی از دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها به اجرا در می‌آید. این جشنواره، نقطه عطف مسابقات قرآن و عترت دستگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور محسوب می شود که طی آن برگزیدگان مسابقات نهادهای دانشگاهی، به رقابت می‌پردازند.

بعد از انقلاب فرهنگی دانشگاه‌ها ، بر اساس منویات مقام معظم رهبری این جشنواره هر ساله در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی از سال تحصیلی 75-74 به صورت مستقل توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اجرا درآمد و بدین ترتیب وزارت بهداشت و درمان تلاش می کند با تر غیب فعالین عرصه سلامت ، آموزه‌های دینی را وارد مباحث علمی کند.

اجرای جشنواره‌های قرآنی در راستای دینی کردن فضای دانشگاه و ترویج فرهنگ اسلامی از اهداف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و بی شک برگزاری چنین جشنواره هایی موجب افزایش انس و الفت با قرآن خواهد شد . بنابراین میزبانی این جشنواره افتخار بسیار بزرگی محسوب می شود و رئوسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور هم تلاش می کنند مسئولین این جشنواره قرآنی در وزارت بهداشت را متقاعد کنند تا میزبان این برنامه های قرآنی باشند که البته کاری بسیار سخت و دشوار می باشد.

در این راستا و با همت دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک ، پرچم بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی کشور به گیلان سپرده شد تا دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان پس از 22 سال برای بار دوم، میزبان  متسابقین باشد و این در حالیست که بعضی از استانهای کشور هنوز نتوانستند یکبار هم میزبان این جشنواره باشند.

بیست وسومین جشنواره قرآن و عترت در سال 97 در 6 بخش و  ۴۳ رشته با موضوعات قرائت، تحقیق، ترتیل و حفظ قرآن کریم، اذان، تواشیح، مناجات خوانی، ترجمه خوانی، دعا، ابتهال، نرم افزار و اپلیکیشن، شبکه های مجازی، خوشنویسی، فیلم کوتاه، معرق و منبت کاری، شعر، فیلم نامه نویسی و نمایشنامه نویسی، داستان نویسی، نقاشی و طراحی، عکاسی، تذهیب کاری، طراحی پوستر، دکلمه خوانی، کتابخوانی، مقاله، پژوهش، تئاتر صحنه ای، کمیک استریپ ، ربات و کانال مجازی قرآنی ، نقد و تلخیص کتاب به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.

بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ویژه اساتید، دانشجویان و کارکنان همچون سنوات گذشته در دو مرحله دانشگاهی و سراسری برگزار شده و اساتید، کارکنان و دانشجویان برتر به جشنواره ملی قرآن و عترت معرفی شدند. لازم به یادآوری است در مرحله نهایی  این دوره، ۵۰۰ نفر در بخش  آوایی شرکت داشتند.

از مهمترین اهداف این جشنواره می توان به  اعتلای دانش، ایمان، اخلاق و بصیرت دینی دانشگاهیان و توسعه فضای معنوی و قرآنی در دانشگاه‌ها و تشویق ایشان به سوی فعالیت‌های قرآنی و عترت، زمینه‌سازی در راستای انس و الفت هر چه بیشتر مخاطبان با قرآن کریم و سیره معصومین، شناسایی اساتید، دانشجویان و کارکنان مستعد قرآنی و معرفی ایشان به جامعه دانشگاهی و قرآنی کشور،  گسترش مفاهیم، آموزش‌ها و پژوهش‌های قرآن و عترت، تعمیق نگرش اهل هنر و ادب به قرآن کریم و سیره معصومین، هماهنگی و حرکت همسوی همه دستگاه‌های آموزش عالی در زمینه جشنواره‌های قرآن و عترت اشاره کرد.

در این جشنواره حدود 63 هزار نفر از 64 دانشگاه علوم پزشکی کشور شرکت کرده‌اند که 595 نفر از دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان بودند.

مرحله نهایی این جشنواره، با حضور 1200 نفر از اساتید ،کارکنان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کشور برگزیده و 25 داور زبده به مدت ۳ روز از ۱۸ لغایت ۲۱ مهرماه در مجتمع آموزشی فرهنگی زیباکنار  برگزار شد.

برگزاری چنین جشنواره هایی با حضور بیش از یک هزار نفر کار آسانی نیست؛ اما بنا بر اذعان کارشناسان و مسئولین وزارت بهداشت ، دانشگاه علوم پزشکی گیلان  به خوبی از عهده آن بر آمد و در سطحی فراتر از دوره قبل یک جشنواره شایسته و در خور شأن جامعه بهداشت و درمان کشور برگزار کرد و سطحی کیفی و کمی این دوره از مسابقات نسبت به گذشته  ارتقا یافت.

این دانشگاه با تعامل و همکاری با سایر سازمان های ذیربط مقدمات اجرای این جشنواره بزرگ قرآنی را از یک سال گذشته با تشکیل ستاد اجرایی و کمیته های مختلف در استان فراهم کرد تا علاوه بر بجا آوردن رسم میهمانان نوازی، برگی دیگر به افتخارات خود در کارنامه عملکردش بیافزاید و بدین ترتیب فضای گیلان با برگزاری جشنواره قرآن و عترت (ع) عطرآگین شد.

بنا به اظهار یکی از کارشناسان، ویژگی‌ بارز برگزاری این جشنواره قرآنی که این دوره از جشنواره را نسبت به ادوار گذشته متمایز کرد، حضور حدود 10 درصدی دانشگاهیان وزارت بهداشت و استقبال فزاینده و چشمگیر اعضای هیات علمی، اساتید دانشگاه و روسای مراکز درمانی و بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین رؤسا ، معاونان فرهنگی و دانشجویی و مدیران فرهنگی این دانشگاه‌ ها ست که باعث می شود متولیان سلامت کشور و دانشجویان ، علاوه بر کسب علم و تحصیل در فضاهای دانشگاهی، با مشارکت در جشنواره‌ها و مسابقات قرآنی، با این کتاب آسمانی بیشتر انس بگیرند و علاوه بر ایجاد انگیزه برای مشارکت دانشگاهیان در فعالیت‌های قرآنی ، باعث جلوگیری از مهجوریت قرآن در دانشگاه ها می شود.

دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک ،رییس ستاد اجرایی بیست وسومین جشنواره قرآن وعترت وزارت بهداشت و درمان معتقد است انس با قرآن کریم و عملی کردن فرامین خدواند، حرکت انسان را  در مسیر حق و حقیقت تسریع می کند و تاثیری مستقیم در زندگی هر فردی می تواند داشته باشد.

رییس ستاد اجرایی بیست وسومین جشنواره قرآن وعترت وزارت بهداشت و درمان با ابراز خرسندی از اینکه استان گیلان میزبان دو میراث حضرت رسول (ص) یعنی قرآن و عترت است،در یک گفتگو گفت: کار قرآن، زندگی بخشیدن است و مبنای کار در دانشگاه علوم پزشکی گیلان که با سلامت جامعه سر و کار دارد نیز باید بر مبنای اصول قرآن باشد.

یوسف زاده افزود: دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در بخش قرآنی، فعالیت‌های گسترده ای دارد و در این جشنواره ، حدود 595 ثبت نام  کردند که این عدد بسیار قابل توجهی است.

وی با تاکید بر تلاش برای شناسایی استعدادهای قرآنی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان ،خاطرنشان کرد: دانشگاهیان علوم پزشکی استان گیلان در بخش پژوهشی، بخش ادبی، بخش هنری و بخش آوایی بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی کشور حایز شش رتبه برتر شدند و در این زمینه رتبه نخست ۴ رشته تالیف کتاب، تذهیب، مقاله نویسی و حفظ ۱۰ جزء قرآن را کسب کردند.

رییس ستاد اجرایی بیست وسومین جشنواره قرآن وعترت وزارت بهداشت و درمان در پایان مباحث قرآنی را جامع نگر عنوان کرد و گفت: قرآن کتاب زندگی است و هر انسانی می تواند به برکت این کتاب آسمانی به موفقیتهای زیادی برسد و دلها جز با یاد خدا آرام نمی گیرد و تنها رضای الهی است که انسان را به آرامش می رساند.

گفتنی است مراسم اختتامیه بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی ویژه استادان، کارکنان و دانشجویان با معرفی نفرات برتر و اهدای جوایز به کار خود پایان داد.

ارسال شده در سه‌شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۹:۵۴ قبل از ظهر
کد خبر: 8518143
آخرین خبر ها
گزیده خبرها