رییس جمهور حرفش را پس بگیرد
جغرافیادان، پژوهشگر، فعال محیط زیست و رئیس سابق دانشگاه فرهنگیان گیلان:

رییس جمهور حرفش را پس بگیرد

اختصاصی/اسرارامروز/ ریحانه سادات خوشحال. طرح این موضوع با شعارهای دولت تدبیر و امید که خود را دولت محیط زیستی عنوان کرده بود کاملا مغایرت دارد / ایشان با این رویکرد ضد‌محیط زیستی خود، مردم ایران بخصوص شمال ایران را ناامید کرده است/ طرح انتقال آب خزر به سمنان، خنجری است به قلب محیط زیست بحران زده‌ی ایران/ چرا کسی پاسخگوی نابودی آبهای زیرزمینی و شور شدن سد گتوند نیست؟/ اگر دکتر روحانی این طرح  را اجرا کند فاجعه‌بارترین طرح کشور را در تاریخ به نام خود ثبت خواهد کرد/ دولت  با شعارهای زیبای دموکراسی، مردم سالاری، حفظ محیط زیست، حقوق شهروندی و برابری حقوق زن و مرد پا به میدان گذاشت انتظار می‌رفت که حداقل ۵۰ درصد شعارها محقق می شد

در پی باز شدن پرونده مختومه انتقال آب خزر به کویر سمنان از سوی رییس جمهور و نارضایتی و گله‌مندی مردم فهیم ایران و برخی مسئولین ، دکتر خدیجه گلین مقدم همسر شهید،جغرافیادان، پژوهشگر، فعال محیط زیست و رئیس سابق دانشگاه فرهنگیان گیلان طی گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسرارامروز، ضمن انتقاد شدید از طرح مجدد انتقال آب دریای خزر به سمنان آن هم از سوی رییس جمهور گفت: انتظار می رفت دکتر روحانی با بررسی و همفکری مشاوران و افراد آگاه به محیط زیست از اجرای چنین طرح فاجعه‌باری جلوگیری می‌کردند نه اینکه در کمال ناباوری مردم، طرحی که مختومه و حذف شده بود را مجددا به چرخه اجرا برگردانند.

 وی ادامه داد : طرح این موضوع با شعارهای دولت تدبیر و امید که خود را دولت محیط زیستی عنوان کرده بود کاملا مغایرت دارد و  تایید این طرح آسیب‌زا و فاجعه‌بار از محبوبیت ایشان در افکار عمومی به شدت کاسته است.

این پژوهشگر و فعال محیط زیست افزود: دریاچه خزر قلب تپنده و نگین محیط زیست ایران است که دکتر روحانی با مطرح کردن مجدد این طرح حذف شده  (انتقال آب از دریاچه خزر به استان سمنان) که میلیاردها دلار هزینه دارد آن هم در منطقه ای که خاک آن شور است و دارای خاصیت آب‌پذیزی پائینی میباشد، تمام اعتبارات و بیت المال را به هدر خواهد داد و سفره مردم را کوچکتر از اکنون خواهد نمود.

وی اذعان کرد: تایید این طرح شوک عجیبی به مردم ایران وارد کرده و خشم همگان را برانگیخته است. ایشان با این رویکرد ضد‌محیط زیستی خود مردم ایران، بخصوص شمال ایران را ناامید کرده است.

گلین مقدم خطاب به رییس جمهور گفت: با آب اندک و شور یک دریاچه بی دست و پا که محصور در خشکی‌هاست و به هیچ پهنه بزرگ آبی دنیا هم دسترسی ندارد چه کار مهمی در کویر شور سمنان می توانید انجام دهید؟!!! این آب قدرت پاسخگویی جمعیت اطراف خود را ندارد چه رسد به کویر!

 وی خاطرنشان کرد: طرح انتقال آب خزر به سمنان، خنجری است به قلب محیط زیست بحران زده‌ی ایران. مگر نه اینکه از محیط زیست ایران فقط همین یک قلم دریاچه آلوده باقی مانده است و بقیه محیط زیست ایران فدای  بی‌کفایتی‌‌ها و سوء مدیریت  مدیران بخش آب و خاک شده است؟ کجا هستند کسانیکه که ارومیه را نابود کردند تا پاسخگو باشند؟ نابود کنندگان آب‌های زاگرس چرا سکوت کرده‌اند؟ اکنون که دشتهای ایران به سوی بیابانزایی کشیده شده است چه کسی پاسخگوست؟ چرا کسی پاسخگوی نابودی آبهای زیرزمینی و شور شدن سد گتوند نیست؟ مردم خوزستان چرا باید هزینه سودجویی کسانی را بدهند که سدگتوند را بدون در نظر گرفتن هشدار کارشناسان آبگیری کردند و میلیاردها لیتر آب شیرین زاگرس را شور نمودند و اکنون کشاورزی و باغداری در خوزستان با خطر جدی روبرو شده است.

گلین مقدم با اشاره به اینکه رییس جمهور خود می داند خزر آبی ندارد تا منتقل شود از این طرح به عنوان  "ضد محیط زیست‌ترین" طرح کشور یاد کرد و افزود:  اگر دکتر روحانی این طرح  را اجرا کند فاجعه‌بارترین طرح کشور را در تاریخ به نام خود ثبت خواهد کرد.

این فعال محیط زیست یادآور شد: در کشور سوئیس اگر بخواهند یک مهاجر را مقیم کشور خود کنند رفراندوم برگزار می کنند، آنگاه چگونه ممکن است وقتی در ایران می خواهند آب یک دریای محصور (دریاچه کاسپین) را به کویر انتقال دهند نه تنها رفراندومی برگزار نمی کنند، بلکه حتی یک مشورت هم با متخصصان این حوزه نمی‌کنند و به هشدارهای علمی و کارشناسانه‌ی صدها استاد دانشگاه و پروفسور‌های کشور و حتی به اعتراض نمایندگان مجلس هم که نماینده و زبان ملت ایران هستند توجهی نمی کنند؟! آنوقت چگونه می‌توان انتظار داشت که مردم باور کنند ایران یک کشور دموکراتیک است؟ کدام روند نشان می‌دهد که ایران در حال گام برداشتن به سوی مردم‌سالاری و دموکراسی است؟ دولت دکتر روحانی با شعارهای زیبای دموکراسی، مردم سالاری، حفظ محیط زیست، حقوق شهروندی و برابری حقوق زن و مرد پا به میدان گذاشتند که انتظار می‌رفت که حداقل ۵۰ درصد شعارها محقق می شد اما نشد.

وی خاطرنشان کرد: رییس جمهور با تایید انتقال آب خزر به کویر ، مردم مظلوم شمال ایران را خلع سلاح کرده است. 

چشم امید مردم به نمایندگان مجلس است تا این طرح "ضد امنیت ملی" را برای همیشه منتفی کنند تا لکه ننگی نشود بر عملکرد نسل حاضر، که تاریخ بد قضاوتگری است.  

وی سازمان محیط زیست را یک سازمان مرده و بی‌جان خواند و افزود: سکوت مرگبار مقامات ارشد محیط زیست در این طرح ننگین که فجایای بزرگی برای کل کشور و منطقه به بار خواهد آورد ، نشانه بی تدبیری سازمان محیط زیست است .

گلین مقدم ضمن گله مندی از سازمان محیط زیست اظهار داشت : وقتی سازمان محیط زیست  بعنوان متولی محیط زیست  نتواند جلوی فجایا و خرابیهایی که به محیط زیست‌مان وارد می شود بایستد دیگر حضور سازمان عریض و طویلی به نام سازمان محیط زیست برای کشور معنا ندارد و بهتر است این سازمان مرده منحل شود تا لااقل مردم تکلیف خود را بدانند که چگونه با همه‌چیز‌خواری‌های مافیای اقتصاد در بخش آب و دیگر منابع طبیعی برخورد کنند. 

 این جغرافیدان و فعال محیط زیست خاطر نشان کرد: اگر جلوی این اتفاق گرفته نشود دریای خزر نابود و "فاجعه هزاره سوم" رخ خواهد داد. امروز خزر با آلودگیهای سنگین نفتی از سوی کشورهای آذربایجان  و روسیه روبروست. این دریاچه دیگر تحمل فشارهای بیشتر را ندارد. حضور آب‌شیرین‌کن‌های ناشی از انتقال آب به کویر در کنار ساحل که موجب بازگشت نمک و گرما و مواد سنگین به دریا می‌شود زیست دریایی و باستانی دریا را نابود خواهد کرد.

 گلین مقدم با اشاره به وضعیت اقلیمی منطقه خزری و چگونگی نابودی آن  گفت: با آنکه بادهای قطبی از سمت قطب شمال به سمت شمال می‌آیند اما شاهد هستید که شمال ایران دارای هوای معتدل و مرطوبی است‌. زیرا بادهای قطبی که به سمت دریای خزر می آیند با عبور از روی آب‌های گرم کاسپین رطوبت آن را گرفته، این رطوبت پس صعود متراکم شده و موجب ریزش‌های جوی نسبتا خوبی در این منطقه می‌شود که با حذف دریا، تنها نمک نصیب منطقه  خواهد شد که توسط باد‌ها علی‌‌الخصوص بادهای سرد و خشک قطبی تمام منطقه را فرا خواهد گرفت که پس از آن مشکلات اجتماعی عدیده‌ای پدید خواهد آمد. بیکاری، بیماری، فقر و مهاجرت‌های مرگبار و ...همچنین چندین میلیون نفر در شمال کشور بی پناه خواهند شد‌. آن زمان چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

این پژوهشگر و فعال محیط زیست ادامه داد: بی تردید به دنبال پیامدهای زیست محیطی و اجتماعی، انتقال آب خزر به کویر، امنیت ملی را به خطر خواهد انداخت.

وی این وضعیت رابه سیستم ایمنی بدن تشبیه کرد و افزود : همانگونه که وقتی سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود بیماریها و ویروسها از ناتوانی سیستم ایمنی سو استفاده و به بدن حمله می کنند.دقیقا همانگونه وقتی کشوری ضعیف شود کشورهای دیگر از فرصت سوء استفاده خواهند کرد تا جایی که امکان دارد دندان زهر‌آگین خود را بر بدن بیمار کشور ما فرو خواهند کرد. بنابراین از رییس جمهور محترم ایران انتظار می‌رود با وجود اینکه اعلان کرده‌اند که آب خزر را به کویر انتقال خواهند داد قدری درنگ کنند و  مقابل اتفاقاتی که می تواند کشور را ضعیف و ناتوان کند و به مردم، امنیت ملی و محیط زیست  صدمه بزند بایستد نه آنکه خود پیشگام در این امر باشد. من مطمئن هستم که مشاورانی که در این خصوص به ایشان مشورت داده‌اند از حسن نیت لازم برخوردار نبوده‌اند و شاید هم با ایشان دشمنی داشتند و خواستند بدین طریق تلافی کرده باشند و محبوبیت ایشان را کاهش دهند!

در پایان دکتر گلین مقدم خطاب به رییس جمهور گفت: به عنوان مدیر کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر و یک شهروند ایرانیی متخصص درعلوم جغرافیایی به ریاست محترم جمهوری توصیه اکید می‌کنم که حرفشان را پس بگیرند تا در تاریخ سربلند باشند.

ارسال شده در دوشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۷:۳۵ بعد از ظهر
کد خبر: 2296396
آخرین خبر ها
گزیده خبرها