آقای استاندار؛ چرا بجای عمل شعار می دهید؟!
یکی از سرمایه گذاران با حضور در دفتر رسانه گفت:

آقای استاندار؛ چرا بجای عمل شعار می دهید؟!

اختصاصی/ اسرارامروزآقای استاندار؛ لطفا در انتخاب شعارها و مسئولین بیشتر دقت کنید/ تکریم ارباب رجوع در برخی ادارات گیلان در حد شعار باقی مانده است/ پس از 14 ماه سرگردانی ، به دلیل مانع تراشیها و پاسکاریها هنوز نتیجه ای نگرفتم و بلا تکلیف هستم؟!/ اگر نمی توانید کمکی کنند ، نمک روی زخم ما نپاشند و نسخه سرگردانی برای جوانان نپیچید؟!/ فرش قرمزی زیر پای خود ندیدم/  برخی مسئولین استان گیلان برای دادن جواب منفی ، ماهها ارباب رجوع را در راهروها معطل و سرگردان می کنند 

سرمایه گذاران موتور محرکه چرخه اقتصادی در کشور هستند که رونق اقتصادی، آسایش، رفاه و امنیت اجتماعی را با خود به ارمغان می آورند. بنا براین حمایت از سرمایه گذار بخش خصوصی می تواند  پایه های اقتدار و استقلال کشور را محکم و پایدار کند. بدون شک عنصر اصلی و اساسی در تولیدات اقتصادی و فرآوری محصولات و کالا، منابع انسانی است.

هدف از این مطالب بیان بروکراسی اداری پیچیده استان گیلان در روند سرمایه گذاری است که حتی سرمایه گذاران، در برخی موارد برای دریافت جواب منفی هم باید ماهها سرگردان مکاتبات اداری در گیلان باشند. گیلان استانی سرسبز است که بنا بر اذعان مسئولین در زمینه فرصت های سرمایه گذاری در عرصه های مختلف کشاورزی، گردشگری، صنعتی، خدمات و ...  در کشور بی بدیل است. علیرغم تاکیدات مکرر مسئولین، باید  با برنامه ریزی مناسب و راهبردی از این فرصت ها به نحو شایسته در راستای ایجاد اشتغال و پویایی اقتصادی استان بهره گیری شود اما درددل برزویه نوبختی سرمایه گذار متقاضی احداث اولین مزرعه بزرگ پرورش قارچ دارویی - خوراکی و صنعتی، در جای خود شنیدنی است. جوانی 38 ساله و کارشناس مدیریت بازرگانی که در ابتدای سال 1396 از تهران ، به قصد ایجاد این مجتمع تولید قارچ  عازم گیلان می شود .

قارچ به عنوان یکی از منابع مهم تامین پروتئین در کشور شمرده می شود که  طبق برنامه ششم توسعه تا سال 1404 تولید آن باید به بیش از 200 هزار تن در سال برسد. قارچها انواع مختلفی دارند از جمله قارچهای دارویی که در کشور در سطح کلان تولید نمی شوند و در بعضی موارد قیمتهای گزافی دارند. 

برزویه نوبختی با حضور در دفتر پایگاه اطلاع رسانی اسرارامروز و در یک گفتگوی اختصاصی گفت: هدف تولید قارچ های صدفی از جمله گانودرما لوسیدوم ، آریکولاریا. شیتاکه ، دنبلان و فلوریدا   که عمده سرانه  مصرف قارچ در کشور  است باید 230 هزار تن باشد که در مجموع 130 هزار تن، فقط قارچ دکمه ای در کشور تولید می شود. 

وی گفت: هر چند سرانه مصرف قارچ خوراکی در کشور نسبت به گذشته  افزایش چشمگیری داشت اما هنوز سرانه 3/1مصرف قارچ خوراکی در ایران با  سرانه مصرف جهانی حدود 4 کیلوگرم فاصله زیادی دارد. 

نوبختی با بیان اینکه قارچهای خوراکی دارای 3 نوع ویتامینB1 ، ویتامین C و ویتامین D است ، یادآور شد: قارچهای خوراکی، می تواند جایگزین مناسبی برای مصرف گوشت و دیگر مواد غذایی باشد. 

این سرمایه گذار جوان افزود: با توجه به خشکسالیهای اخیر ، پرورش قارچ به دلیل میزان مصرف کم آب در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی ، صرفه اقتصادی به دنبال دارد و همچنین به لحاظ اقتصادی همانند گندم ، سویا و گوشت غذایی پر ارزش است. بعنوان مثال 8 برابر ماهی،امگا 3 دارد. 

وی در توضیح دلایل انتخاب استان گیلان برای تولید این محصول کشاورزی گفت: به دلیل شرایط جوی مناسب برای پرورش قارچ،استان گیلان را انتخاب کردم .

نوبختی ضمن اشاره به اینکه مادرم گیلانی است و دوست دارم این استان ،اولین استان کشور در تولید قارچ دارویی بصورت انبوه  باشد، اذعان داشت: بسیار تلاش کردم تا اولین مزرعه بزرگ تولید قارچ دارویی را در گیلان احداث کنم اما پس از 14 ماه سرگردانی ،در نهایت دست از پا درازتر به تهران برگشتم. 

وی با بیان اینکه خواص درمانی و آنتی اکسیدان بالای قارچ دارویی حتی در پخت و پز هم  از بین نمی رود، اضافه کرد: قارچ دارویی می تواند بیماریهایی نظیر ام اس، کبدی،  دیابت ، قلبی عروقی ، پوستی ، سرطانهای مختلف مانند سرطان رحم و ویروس HPV را درمان کند . 

نوبختی در ادامه با اشاره به اینکه هنوز در کشور این نوع قارچ به صورت انبوه تولید نمی شود، تاکید کرد: با توجه به اینکه بازاریابی برای بسیاری از محصولات کشاورزی کار آسانی نیست اما قارچ دارویی به دلیل خواص درمانی، قیمت بالا و مشتری زیادی دارد بطوریکه به محض تولید، کشور کانادا آمادگی خود را برای خرید 300 تن از این نوع قارچ اعلام نموده است که مستندات آن نیز موجود می باشد. 

این سرمایه گذار جوان با اشاره به شعار جوانگرایی دولت تدبیر و امید در انتخابات ریاست جمهور، گفت: متاسفانه از سال 1396 که برای پیگیری احداث مجتمع تولید قارچ دارویی به استان گیلان آمدم و مستندات خود را برای این امر، ارائه کردم حتی یکی از مسئولین ارشد استان را ندیدم که از من سرمایه گذار جوان استقبال کند؟!

نوبختی گفت: در مصاحبه استاندار گیلان بارها شنیدم که باید فضای سرمایه گذاری در گیلان تقویت شود اما در عمل ، سرمایه گذاران حتی برای شنیدن جواب منفی هم باید کلی هزینه کنند و هم ماهها منتظر بمانند . چرا بجای عمل،فقط شعار می دهید؟!

وی با تاکید بر مانع تراشی برخی مسئولین برای سرمایه گذاری در استان گیلان ، یادآور شد: ای کاش استاندار گیلان کسی را هم مسئول پیگیری و بررسی پیشنهاد سرمایه گذاران می کرد تا اگر هم کاری نمی توانستند انجام دهند حداقل ، احترام سرمایه گذاران حفظ می شد. 

وی در توضیح فرآیند اداری پروژه پیشنهادی خود در استان گیلان گفت: از ابتدای سال 1396 به گیلان مراجعه و برای اجرای پروژه پرورش قارچ دارویی به شکل انبوه اقدام کردم. اما در عمل باید گفت متاسفانه تکریم ارباب رجوع در برخی ادارات این استان در حد شعار باقی مانده و برای عبور از دالانهای تو در تو بروکراسی اداری در استان گیلان باید کفشی آهنین و کوزه ایی پر از آب و تکه نانی در دست داشت؟! 

نوبختی اضافه کرد: بارها به مسئولین مرتبط بر اساس مستندات توضیح دادم که در صورت اجرای فاز اول این طرح می توان  107 اشتغال بصورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرد و در فاز نهایی و فرآوری این محصول، امکان اشتغال 2 هزار نفر فراهم می شود.

وی با اشاره به منطقه پیشنهادی لوشان برای احداث این مجتمع، خاطر نشان کرد: هر دوره کاشت تا برداشت، به سه ماه زمان نیاز دارد و در فاز اول می توانیم در یک دوره سالانه به میزان 330 تن تولید کنیم. حتی پسماند این پروژه برای مصرف دام مناسب و باعث افزایش کیفیت گوشت و شیر و در نهایت سلامت مصرف کننده می شود اما گوش شنوایی در استان گیلان پیدا نکردم! در صورتیکه در استانهای دیگر کشور برای راه اندازی چنین مجتمعی که در حوزه سلامت پر اهمیت بوده و اشتغالزایی به دنبال دارد استقبال می کنند. 

وی یادآور شد: پس از 14 ماه سرگردانی و بارها طی مسافت تهران به رشت و بالعکس، به دلیل مانع تراشیها و پاسکاریهای فراوان  هنوز نتیجه ای نگرفتم و بلا تکلیف هستم؟! حتی برای اینکه از اتلاف وقت جلوگیری کنم نامه های اداری مرتبط را بصورت دستی و با صرف هزینه میلیونی از رودبار به رشت و از رشت به رودبار بردم. اما متاسفانه تعلل و تاخیر در ارائه پاسخی شفاف و قانونی باعث شد که هزینه های احداث این مجتمع چندین برابر افزایش یابد و کسی هم مسئولیت این ضرر را نمی پذیرد؟! 

وی خطاب به استاندار گیلان گفت: آقای استاندار ، شما که همیشه در دفاع از جوانگرایی سخنرانی می کنید چرا برای جوانانی نظیر اینجانب که 14 ماه ، عمرم بی نتیجه در جاده های گیلان سپری شد تذکری به مسئولین مرتبط ندادید تا اگر نمی توانند کمکی کنند ، نمک روی زخم ما نپاشند و نسخه سرگردانی برای جوانان نپیچند؟!

نوبختی با تاکید بر اینکه در استان گیلان، فرش قرمز زیر پای سرمایه گذاران ندیدم، خاطرنشان کرد: فرش قرمزی زیر پای خود ندیدم بلکه به وضوح دیدم برخی مسئولین استان گیلان برای دادن جواب منفی ، ماهها ارباب رجوع را در راهروها معطل و سرگردان می کنند که این امر شایسته مردم نیست! 

 این سرمایه گذار جوان با دلی پر از اندوه از بی مهری برخی مسئولین استان گیلان، گفت: آقای استاندار؛ لطفا در انتخاب شعارها و مسئولین بیشتر دقت کنید تا در دولت تدبیر و امید، جوانانی که با امید برای اجرای پروژه ایی وارد استان گیلان می شوند به دلیل بی تدبیری برخی، نا امید و خسته خارج نشوند. 

نوبختی با انتقاد از مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان گفت: پست و مقام در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فرصت و امانتی برای خدمت به مردم است. یکبار در اداره کل منابع طبیعی استان گیلان به مدیر کل مراجعه کردم و ایشان با لحنی که شایسته ارباب رجوع نیست، گفتند : برای دیدار اینجانب وقت قبلی بگیرید؟! عرض کردم سوالی دارم؟ گفتند به معاونین مراجعه کنید؟! چرا در استان گیلان برخی مسئولین با ارباب رجوع خود چنین برخوردی دارند؟ 

وی در پایان این گفتگو ضمن تقدیر از برخی مسئولین شهرستان رودبار،گفت: از زحمات و تلاش  آقایان میرغضنفری فرماندار و حبیبی معاون فرمانداری رودبار ، مهندس پورخانعلی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار و مهندس اقبالی مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی رودبار در تسریع روند اداری و تکریم ارباب رجوع تقدیر و تشکر می کنم.

ارسال شده در دوشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۲ قبل از ظهر
کد خبر: 8914544
آخرین خبر ها
گزیده خبرها