اجرای شخم زمستانه در ۱۰ درصد از شالیزارهای گیلان انجام شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد:

اجرای شخم زمستانه در ۱۰ درصد از شالیزارهای گیلان انجام شد

اسرارامروزرئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: اجرای شخم زمستانه در سطح اراضی شالیزاری سبب ارتقای بهره‌وری، کاهش مصرف آب، کنترل آفات و امراض گیاهی مزارع می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اهمیت شخم مزارع از اجرای شخم زمستانه در ۱۰ درصد از اراضی کشاورزی استان گیلان خبرداد و اظهارکرد: این میزان معادل بیش از ۲۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرارامروز، درجانی افزود: شالیکاران گیلانی با توجه به فرصت و شرایط مناسب جوی باید با بهره‌گیری از نزولات آسمانی اراضی شالیزاری خود را شخم بزنند.

وی تأکید کرد: اجرای شخم زمستانه در سطح اراضی شالیزاری سبب ارتقای بهره‌وری، کاهش مصرف آب، کنترل آفات و امراض گیاهی مزارع می شود.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به اینکه بخشی از نیاز آبی برنج از طریق عملیات خاک‌ورزی و شخم تامین می شود بنابراین انجام شخم زمستانه سبب صرفه‌جویی بیش از هزار و ۲۰۰ متر مکعب آب در هر هکتار زمین در مصرف می شود.

درجانی تصریح کرد: قطعا برای استفاده از ظرفیت سد سفیدرود برای اجرای شخم زمستانه با توجه به شرایط موجود با محدودیت بسیار بالایی مواجه هستیم لذا شالیکاران گیلانی باید از نزولات آسمانی استفاده کرده و زمین‌های کشاورزی خود را شخم بزنند.

ارسال شده در یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۱ بعد از ظهر
کد خبر: 1749072
آخرین خبر ها
گزیده خبرها