منطقه آزاد انزلی؛ انحراف از قانون یا ظاهرسازی رسانه ای؟!

منطقه آزاد انزلی؛ انحراف از قانون یا ظاهرسازی رسانه ای؟!

اختصاصی/ اسرارامروز/ حسن سامری. آیا اختیارات وزارت دادگستری، محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، بانکها و ... به منطقه آزاد انزلی واگذار شده است؟/ آیا منطقه آزاد انزلی بجای اینکه سکوی صادرات باشد به حفره واردات تبدیل شده است؟/ آیا  مارینا در منطقه آزاد انزلی بر اساس مجوزات قانونی احداث شده است؟/ آیا مجوزات زیست محیطی بندرکاسپین اخذ شده است؟/ آیا صدور پروانه ساخت و ساز و دریافت عوارض و جرایم از سوی منطقه آزاد انزلی در محدوده طرح هادی روستاها قانونی است؟/ آیا توسعه منطقه آزاد تا کیاشهر قانونی است؟

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی طلسم برگزار نشدن نشست خبری در این منطقه را پس از سالها شکست و برگزاری نشست خبری با حضور مدیران رسانه های محلی، پایگاه های خبری و خبرگزاریها، پاسخی برای کسانی است که مدعی بودند وی از حضور در چنین نشستی واهمه دارد و از رسانه های محلی استان نیز گریزان است. نشستی که با برخورد گزینشی و سلیقه ای از سوی مدیر روابط عمومی منطقه آزاد انزلی، برگزار شد.  مدیرعامل منطقه آزاد انزلی در طول سالهای مدیریتش در استان گیلان، با حضور در جمع رسانه های کثیره الانتشار و رسانه های کشور کویت در پایتخت  نشان داد که با رسانه ها تعامل خوبی دارد .

متاسفانه تلاش این نگارنده علیرغم پیگیریهای فراوان برای دیدار مدیرعامل منطقه آزاد انزلی تاکنون نتیجه ای نداشت و به دلیل برخورد گزینشی مدیر روابط عمومی منطقه آزاد انزلی فرصت طرح سوالات در نشست خبری هم ایجاد نشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرارامروز،آنچه باعث شد تا این  نگارنده چند خطی جهت تنویر افکار عمومی بنویسد سوالات پیرامون اظهارات رضا مسرور مدیرعامل منطقه آزاد انزلی در جلسه شورای قضایی استان گیلان است که پیش از این تلاش برای طرح آن میسر نشده است.

حضرت امام خمینی(ره) فرموده اند: الآن مکلّفیم ما، مسئولیم همه مان، همه مان مسئولیم، نه مسئول برای کار خودمان؛‏ ‏مسئول کارهای دیگران هم هستیم «کُلُّکم راعٍ وَ کُلُّکُمْ مَسؤُولٌ عَن رَعِیَّتِه». ‏همه باید‏ ‏نسبت به همه رعایت بکنند. همه باید نسبت به دیگران. مسئولیت من هم گردن ‏شماست؛ شما هم گردن من است. اگر من پایم را کج گذاشتم، شما مسئولید اگر نگویید‏ ‏چرا پایت را کج گذاشتی؟ باید هجوم کنید، نهی کنید که چرا؟

همچنین مقام معظم رهبری فرموده اند: افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخگو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند. خیلی از اوقات اگر چنانچه یک انتقادی به کسی بشود، این فرصتی است برای او که بتواند ذهن ها را روشن کند.

تفکر و تامل در این گفتار نشان می دهد که در نظام جمهوری اسلامی ایران، جایگاه مسئولین کجاست و تکالیف مردم نسبت به ایشان چگونه باید تجلی یابد . همچنین اصل هشتم قانون اساس در امر به معروف و نهی از منکر خود گویا و تبیین گر کلام امام است. لذا به استناد اصل یاد شده و مواد 1-4-8 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر ، طرح سوالات در خصوص برخی عمکردها یک وظیفه همگانی می باشد.

اخیراً طی نشست اعضای شورای قضایی به میزبانی منطقه آزاد انزلی که با حضور رئیس کل دادگستری استان گیلان تشکیل شد، مطالبی از سوی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی عنوان گردید که سوالات و ابهاماتی را در اذهان عمومی ایجاد نمود. سوالات که انتظار می رفت نماینده عالی قوه قضائیه در استان گیلان، پاسخ قانونی آن را از مسئولین این سازمان بخواهد و البته آنچه در رسانه ها منتشر شد گویای این نبود.

 

 چرا مدیرعامل منطقه آزاد انزلی از دستگاههایی که اختیارات خود را  به این سازمان واگذار کرده اند نام نبرد؟!

 

رضا مسرور در این جلسه عنوان داشت که بر اساس قانون اختیارات دستگاههای اجرایی در محدوده هر منطقه به سازمان منطقه آزاد انزلی تفویض شده است . قانون نیز صراحتاً اختیارات دستگاه های اجرایی مستقر در مناطق آزاد را به روسای سازمان مناطق آزاد قابل واگذاری دانسته است.

حال که مدیرعامل منطقه آزاد انزلی مدعی واگذاری اختیارات دستگاه های اجرایی در محدوده هر منطقه است، چرا در حضور رئیس کل دادگستری گیلان فرصت را مغتنم نشمرده و از دستگاههایی که اختیارات خود را تاکنون به این سازمان واگذار کرده اند نام نبرد؟! آیا اختیارات وزارت دادگستری،  وزارت اطلاعات، محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، بانکها و ... به این سازمانها واگذار شده است؟! آیا اساسا امکان واگذاری اختیارات دستگاه های حاکمیتی به مناطق آزاد که صرفا برای امور تجاری و صنعتی تاسیس شده اند وجود دارد؟

 

 یا آنچه در قانون تصویب شده منطقه آزاد نبوده است، یا آنچه امروز وجود دارد منطقه آزاد نیست

 

یکی از اهدافی که در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-صنعتی آمده است  حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی است. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، تاکید زیادی بر تحقق اقتصاد مقاومتی در این منطقه نمود. اما آمار واردات   1074404586  دلار و  صادرات 86078019  دلار از پایانه گمرکی حسن رود منطقه آزاد نمایانگر بیش از دوازده برابری مبلغ دلاری واردات به نسبت صادرات در پایانه گمرکی حسن رود منطقه آزاد انزلی و نیز حدود یازده برابری مبلغ دلاری واردات به نسبت صادرات در پایانه گمرکی محدوده منطقه آزاد بندرانزلی است!

 حال با نگاهی به بند 11 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری ((: توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج)) باید پرسید آیا مردم استان گیلان با این حجم واردات منطقه آزاد انزلی می توانند منتظر توسعه حوزه عمل باشند؟!

هدف کارشناسان اقتصادی دولت از تشکیل مناطق آزاد فرار از اقتصاد بسته دولتی بود. انقلاب صنعتی یکی از راههای برون رفت دولت از اقتصاد بسته دولتی در مناطق آزاد عنوان شد که بنا بر ادعای خسته بند نماینده مجلس شورای اسلامی مردم شهرستان انزلی، انقلاب صنعتی در منطقه آزاد انزلی رخ نداده است.

همچنین لاهوتی نماینده مجلس شورای اسلامی مردم شهرستان لنگرود می گوید: مناطق آزاد کاملاً به محلی برای واردات تبدیل شده‌اند و تنها چیزی که در آنها نمی‌بینیم، تولید است. وی با اشاره به اینکه مناطق آزاد کشورمان به جای آنکه ارزآور باشند، ارزبَر هستند گفت: فلسفه مناطق آزاد این نیست که تنها دور آن را حصار بکشیم و بگوییم از هفت دولت آزاد باشد. لاهوتی اضافه می کند: «تولید و صادرات کالاهای صنعتی» یکی از اهداف تشکیل این مناطق است و این یعنی ورود ارز در این مناطق باید بیشتر از خروج ارز باشد در حالیکه در حال حاضر، عکس این موضوع اتفاق می‌افتد و این شرایط موجب خواهد شد تا تولید کشور به سمت تعطیلی پیش برود چرا که کالاهای وارداتی، کالاهای نهایی و مصرفی هستند.

آمار واردات منطقه آزاد انزلی بخوبی نشان می‌دهد یا آنچه در قانون تصویب شده منطقه آزاد نبوده است، یا آنچه امروز وجود دارد منطقه آزاد نیست ! در چنین شرایطی که واردات در منطقه آزاد انزلی بر صادرات پیشی گرفته، به نظر می رسد در بسیاری از زمینه‌ها مانند «بازار»، عملا به رقیب سایر مناطق گیلان تبدیل شده و کسب ‌و کار بومیان را به نابودی می کشاند. آیا منطقه آزاد انزلی بجای اینکه سکوی صادرات باشد به حفره واردات تبدیل نشده است؟

 

سپر اشتغال، سپری است که مدیرعامل منطقه آزاد انزلی در برابر انتقادات از آن استفاده می کند

 

‌همچنین مسرور بارها  ادعا کرد که بر اساس آمار ، منطقه آزاد انزلی باعث ایجاد اشتغال شده است. سپر اشتغال، سپری است که مدیرعامل منطقه آزاد انزلی در برابر انتقادات از آن استفاده می کند و تلاش می کند با کلی گویی این منطقه را فرصتی برای اشتغالزایی نشان بدهد. اعداد و ارقامی هم ارائه می کند که بر خلاف تصور عمومی و حتی با اعتماد به اعداد اعلامی که به  نظر خوش‌بینانه تهیه می‌شوند با وجود هزینه‌های مادی و معنوی عظیم، عملا این آمارها در منطقه اشتغال محسوسی را نشان نمی دهند.

خسته بند نماینده مجلس شورای اسلامی مردم انزلی هم معتقد است فرزندان روستاییان منطقه آزاد انزلی گله‌مندند زیرا فرزندانشان بیکارند. وی می گوید : از  پستهای سازمانی در منطقه آزاد انزلی چند درصد به مردم انزلی رسیده است؟ آیا اولویت به پنجاه درصد مردم انزلی نباید برسد و حق آنها بیش از این نیست؟

 

پاسخ سوالات می تواند در راستای حفظ و احیاء حقوق عامه مرهمی بر آلام مردم باشد

 

انتظار مردم گیلان این بود که مسئولین دستگاه قضایی حاضر در جلسه، پاسخ سوالات اذهان عمومی از قبیل اینکه آیا احداث مارینا در منطقه آزاد انزلی بر اساس مجوزات قانونی انجام شده است؟ آیا مجوزات زیست محیطی بندرکاسپین اخذ شده است؟ آیا نحوه واگذاری زمین غیر مسکونی به منظور ساخت برج های طاووس قانونی است؟  وضعیت مجوز زیست محیطی احداث اتوبان منتهی به فاز تجارت چه شد؟ آیا صدور پروانه ساخت و ساز و دریافت عوارض و جرایم از سوی منطقه آزاد انزلی در محدوده طرح هادی روستاها قانونی است؟ آیا توسعه منطقه آزاد تا کیاشهر قانونی است؟ مردم بندرانزلی با تاسیس منطقه آزاد چه تفاوت محسوسی در زندگی خود مشاهده کرده اند؟ و.... را از مسئولین منطقه آزاد انزلی بخواهند تا در راستای حفظ و احیاء حقوق عامه مرهمی بر آلام مردم باشد.

ارسال شده در پنجشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۵:۵۹ بعد از ظهر
کد خبر: 6443292
آخرین خبر ها
گزیده خبرها