گیلان به اندازه کافی آب ندارد
معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری:

گیلان به اندازه کافی آب ندارد

اسرار امروز. با هجوم به استانهای شمالی  به زودی شاهد کویری شدن خطه شمال می شویم/ با این هجومی که در خرید زمین های گیلان صورت گرفته است پیش بینی می شود که جمعیت استان از ۲ میلیون به ۱۰ میلیون برسد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از دیارمیرزا، بیژن عباسی معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری در نشست هم اندیشی حقوق شهروندی و حفظ کاربری اراضی با بیان اینکه در معاونت حقوقی ریاست جمهوری دو جلسه در مورد خرید و فروش اراضی و تغییر کاربری تشکیل شده است، گفت: اراده در مورد این مسئله در سطح ملی و فرا استانی وجود دارد و سعی بر این داریم که جلسات را در استانها مداوم تشکیل دهیم.

عباسی در این نشست که در فرمانداری شهرستان رشت برگزار شد ، افزود: منابع طبیعی یک میراث طبیعی و خدادادی است و مردم حق دارند که این منابع ارزشمند را حفظ کنند و از سوی دیگر تکلیف بر گردن دولتمردان برای تلاش بیشتر در صیانت از اراضی ملی است.

وی با اشاره به اینکه یک دوم از کشو ما کویر است، تصریح کرد: متاسفانه با هجومی که به استانهای شمالی آوردند به زودی شاهد کویری شدن خطه شمال می شویم.

وی افزود: از عوامل مهم در فروش زمین های زراعی را می توان به فقر، دستیابی زود هنگام به مبلغ کلان، مهاجرت جوانان، کوچک و خرد شدن زمینها، بالا بودن هزینه های کاشت، داشت و برداشت، عدم حمایت از محصولات کشاورزی، نبود درآمد مستمری بگیری برای کشاورزان، عدم آگاهی روستاییان به بیمه عشایری و روستایی، محدودیت درآمد دهیاری‌ها و شهرداری‌ها، آسان بودن زمین فروشی در روستا است.

معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری در ادامه با بیان اینکه فروش زمین پیامدهایی در کشور دارد، گفت: افزایش وابستگی کشور در واردات محصولات کشاورزی، افزایش قیمت زمینها به علت هجوم خریداران غیر بومی، تغییر فرهنگی در استان با حضور افراد غیر بومی، ظهور فاصله طبقاتی در بین مردم، تبدیل شدن روستاییان به سریداران زمین خود، مطالبه‌گری افراد غیر بومی برای حضور در شوراها و دهیاری ها و حاشیه نشینی در شهر را می‌توان از پیامدهای فروش زمین های کشاورزی عنوان کرد.

عباسی با بیان اینکه غیر بومیان به علت اینکه گمان می کنند آب در گیلان فراوان است برای خرید زمین به این استان می آیند، گفت: باید اعلام کنم که در گیلان آب به اندازه کافی نیست و با این هجومی که در خرید زمین های گیلان صورت گرفته است پیش بینی می شود که جمعیت استان از ۲ میلیون به ۱۰ میلیون برسد که در این صورت تامین آب و برق و زیرساخت های مورد نیاز برای ساکنین با مشکلات مواجه خواهد شد.

عباسی در ادامه به راهکارهای مقابله با پدیده زمین فروشی در روستاهای شمال کشور اشاره کرد و گفت: تمرکز کمیسیون های تغییر کاربری از فرمانداری به استانداری، بازگشت نظارت به وزارت جهاد کشاورزی برای حفظ زمین های کشاورزی باعث می شود تا با توجه به امکانات موجود در روستا به غیر بومی ها پروانه ساخت دهند.

وی در پایان افزود: همچنین صدور پروانه ساخت به تنهایی بر عهده دهیاران نباشد وافزایش طرح هادی و الحاق زمین های در جوار طرح هادی به تایید شورای برنامه ریزی برسد.

ارسال شده در پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۹:۱۹ بعد از ظهر
کد خبر: 6211441
آخرین خبر ها
گزیده خبرها