بحران سونامی در صنعت در حال بلند شدن است!/ حداقل ۶۷ درصد سود از سوی بانکها جهت بازپرداخت طلب می شود؟!
رئیس کانون کارآفرینی استان گیلان:

بحران سونامی در صنعت در حال بلند شدن است!/ حداقل ۶۷ درصد سود از سوی بانکها جهت بازپرداخت طلب می شود؟!

اسرار امروز. اقتصاد ایران از ابتدای سال ۹۷ تاکنون در اتاق عمل مانده و هنوز بیرون نیامده است/ معضلات موجود ربطی به سنگ اندازی دشمنان ندارد/ در آستانه از دست دادن تمام فرصت های شغلی صنعتی خود هستیم/ اولین کافه  کارآفرینی گیلان در منطقه آزاد انزلی افتتاح شد/ در حوزه حمایت از کارآفرینان دست تنها هستیم/ حدود ۸۰ شرکت در سال‌های گذشته در استان گیلان مصادره شده اند/ بانک مرکزی توانایی مدیریت بازار پولی کشور را ندارد/ عدالت اجتماعی وجود ندارد

افشین رحیمی، رئیس کانون کارآفرینی استان گیلان باحضور درجمع رسانه ها به بررسی مشکلات موجود بر سر راه کارآفرینان و واحدهای تولیدی پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، رحیمی در این جلسه با اشاره به اینکه بانک ها می دانند که به سرانجام رسیدن یک پروژه اقتصادی حداقل به 3 سال زمان نیاز است ، گفت: راه اندازی یک پروژه به امکاناتی همچون زمین ، ماشین آلات، آب و برق و ... وابسته است که در این زمینه محدودیت هایی وجود دارد و این محدودیت ها درقیاس با بعضی استان ها قابل مقایسه نیست. بنابراین به سرمایه گذاری از سوی بانک ها نیاز داریم زیرا در کشور منابع سرمایه گذاری دیگری وجود ندارد و در شرایطی این تسهیلات از سوی بانکها پرداخت می شود که حداقل ۶۷ درصد سود جهت بازپرداخت طلب می شود؟!

وی اضافه کرد: بانک‌ها با عنوان بانکداری بدون ربا فعالیت می کنند اما در عمل اینطور نیست. واضح است که برای به سود رسیدن پروژه نیاز به سپری شدن زمان مشخصی است و بانک ها می دانند که به سرانجام رسیدن یک پروژه اقتصادی حداقل به 3 سال زمان نیاز است اما این فرایند را ۶ ماه تا یک سال در نظر می‌گیرند و تولیدکننده را بابت مواجهه کردن با بدهی های سنگین از همان ابتدا محکوم به شکست می‌کنند.

رحیمی یادآور شد: در شرایطی که قیمت بنزین و کارگر در آلمان نسبت به کشور ما بیشتر از 10 برابر است اما قیمت تمام شده محصول در این کشور ارزان تر از کشور ماست زیرا قوانین بانکی و گمرکی در ایران تمام سود و منافع موجود را می بلعند.

رئیس کانون کارآفرینی استان گیلان تاکید کرد: تا زمانی که پول نزول در فضای کسب و کار ما به راحتی رایج است و بانک ها به صورت قانونی شرع و عرف را زیرپا می گذارند و بانک مرکزی نیز توانایی مدیریت بازار پولی را در کشور ندارد، امکان پرداخت حقوق مناسب به کارگران نیز وجود نخواهد داشت. همه این ها ناشی از بی نظمی قوانین بانک ها است.

این مقام مسئول در کانون کارآفرینان استان گیلان با اشاره به نیاز کشور به عدالت اجتماعی در توزیع پول و پرداخت مالیات، خاطرنشان کرد: چون توانایی شناخت افرادی که در بازار سیاه کار می کنند و به دلالی می پردازند جهت اخذ مالیات وجود ندارد، به همین دلیل به کارآفرینان فشار وارد می شود و ما در حوزه حمایت از کارآفرینان دست تنها هستیم و نمی توانیم با طمع کارها مقابله کنیم.

وی با تاکید بر اینکه به تنهایی نمی‌توانیم مقابل دلالان و سرمایه ‌داران بانکی بایستیم، گفت: چرا عدالت اجتماعی وجود ندارد؟ در وضعیتی که ربا مثل نقل و نبات در حال چرخش است، فشار تماما به کارگر می‌آید.

رحیمی ادامه داد: اقتصاد ایران از ابتدای سال ۹۷ تاکنون در اتاق عمل مانده و هنوز بیرون نیامده است. بلاتکلیفی، بزرگ ترین معضل فضای کسب و کار و اشتغال کشور است و معضلات موجود ربطی به سنگ اندازی دشمنان ازجمله ترامپ ندارد و نتیجه بی نظمی اقتصادی است.

وی با اشاره به اشتغال 45 هزار نفردر بخش صنعت شهر رشت، گفت: حضور 16 ماهه اقتصاد در اتاق عمل بابت درگیری و تنش در تامین مواد اولیه و پرداخت حقوق و ... باعث عاصی شدن افراد شده و ما در آستانه از دست دادن تمام فرصت های شغلی صنعتی خود هستیم.

رحیمی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اتحاد بعنوان راه حل تحریم،تصریح کرد: در حال حاضر واحد های تولیدی ما در آستانه آسیب جدی قرار دارند که این مصیبت بزرگی است که ممکن است خون شهدا را پایمال کند و ایالات متحده منتظر بروز این ناهنجاری ها است.

وی با بیان اینکه استان گیلان برای عبور از این مشکلات نیاز به همدلی دارد، یادآور شد: کارگر و کارفرما در حال از بین رفتن هستند. حدود ۸۰ شرکت در سال‌های گذشته در استان گیلان مصادره شده اند و بانک ها با کشتن بقیه واحدها نیز تنها به جیب خود خدمت می کنند در صورتیکه سپرده‌های بانکی در دست غالب تولیدکنندگان حیف و میل نشده است.

رئیس کانون کارآفرینی استان گیلان با اشاره به اینکه بحران سونامی در صنعت در حال بلند شدن است، گفت: به دکتر جهانگیری پیشنهاد می کنم حقوق مدیران بانک در استان ها وابسته به میزان فعالیت تولید کنندگان آن استان باشد و تناسبی برقرار شود تا مشکلات تولید کنندگان راحت تر حل گردد.

رحیمی خاطر نشان کرد: درشرایطی که سیاست پولی در کشور تنها دراختیار بانک ها قرار دارد اگر استاندار بتواند با یک تماس با بدنه حاکمیت عذر مدیر یا رئیس بانک را بخواهد کسی جرات پشت پا انداختن کارها را ندارد.

این مقام مسئول در ادامه تاسیس دومین کافه کارآفرینی در شهر رشت با کمک پارک علم و فناوری، احداث باشگاه کارآفرینی در رشت و انزلی، برگزاری 3 استارت آپ، تاسیس 14 شرکت مشاوره کار آفرینی در زمینه‌هایی مختلفی مثل صنعت، خدمات بازرگانی، کشاورزی خدمات مالی و … و برگزاری جلسات حمایت قضایی از کارآفرینان در کمیته حمایت از سرمایه گذاری دادگستری را از جمله غملکرد کانون کارآاقرینان استان گیلان عنوان کرد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد نمایندگان استان و اصحاب رسانه، با کنار گذاشتن دعواهای خود برای دوسال پایانی این دولت، موثرترین فرد نزدیک به بدنه حاکمیت را به عنوان استاندار انتخاب کنند نه آن کسی که با خواهش و تمنا به دنبال استانداری است.

ارسال شده در پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۹ بعد از ظهر
کد خبر: 2724054
آخرین خبر ها
گزیده خبرها