دولتی بهتر از ما پیدا نمی‌کنید!
جهانگیری در دومین همایش ملی تشکل‌های اقتصادی ایران:

دولتی بهتر از ما پیدا نمی‌کنید!

اسرار امروزمعاون اول رئیس‌جمهور گفت: در کنار همه این مشکلات، فساد گسترده در کشور آن چیزی است که مردم را بیش از هر چیز دیگر رنج می‌دهد؛ فسادی که نمی‌شود تنها مقصر آن را دولت یا اینکه مقصر آن را بخش خصوصی دانست، بلکه باید با یک نگاه واقع ‌بینانه عزم جدی برای ریشه‌کن کردن این فساد شکل گیرد.

سخنان جهانگیری، با وجود رکورد زنی در قیمت ارز، سکه، مسکن و... و خسارت‌های بعضا جبران نشدنی برجام و... انسان‌ها را به خنده وادار می‌کند و بعد آقای رئیس‌جمهور در حالی که از خیابان عبور می‌کند، از پشت شیشه‌های دودی خنده‌های مردم را می‌بیند و فکر می‌کند همه شادند!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از پایگاه 598، دومین همایش ملی تشکل‌های اقتصادی ایران با عنوان راهبران توسعه، به موقعیتی تبدیل شد که هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران به نمایندگی از فعالان اقتصادی به شدت از عملکرد دولت در حوزه اقتصادی و مشورت‌ناپذیری دولت گلایه کند.

 آنان همچنین دولت را متهم به عارضه بی‌تصمیمی کردند که در مقابل، جهانگیری درصدد دفاع از دولت و دلجویی از این تشکل اقتصادی برآمد و در عین حال گفت: دولتی بهتر از ما پیدا نمی‌کنید!

فعالان بخش خصوصی با مصادیقی، چون بی‌توجهی به هشدار درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی، بی‌توجهی به پیشنهادات برای اصلاحات ساختاری و... به دولت یادآوری کردند که دولت دچار نوعی عارضه ناشنوایی شده و علاوه بر اینکه دولت منشأ فساد است، در حال ایجاد تشکل‌های غیرقانونی است. در مقابل، جهانگیری با رد این موضوعات گفت: فساد تنها در بخش دولتی نیست.

در چند سال اخیر تقابل بخش خصوصی و دولت تا کنون به این اندازه علنی نشده بود. بر اساس قانون اتاق‌های بازرگانی بازوی مشورتی دولت هستند اما در شش سال اخیر و به خصوص در دو سال اخیر نظرات مشورتی این نهاد بخش خصوصی در عمل به محاق رفته و تصمیمات دولت بیشتر جنبه ابلاغی داشته است.

 اسحاق جهانگیری در دومین همایش ملی تشکل‌های اقتصادی ایران با عنوان راهبران توسعه، با اشاره به لزوم بهره‌مندی از نظرات بخش خصوصی در اتخاذ تصمیم‌های دولتی اظهار کرد: وقتی نخبگان ببینند که هیچ نقشی در حاکمیت ندارند و نظراتشان نادیده گرفته می‌شود، مأیوس می‌شوند و یأس نخبگان به یأس جامعه منتهی خواهد شد. لذا ما برای حل مشکلات اقتصادی نیاز داریم مشارکت و همبستگی اجتماعی را افزایش دهیم و همه اینها در گروی مشارکت همه نخبگان کشور است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: «طبق دستورالعمل صادرشده همه کمیسیون‌های دولت باید پیش از ارائه پیشنهاداتشان از اتاق بازرگانی نظرات بخش خصوصی را استعلام کنند و در آن دستورالعمل، اتاق بازرگانی مثل یک وزارتخانه دیده شده که تنها در جلسه هیئت دولت حضور ندارد.

وی تصریح کرد: از امروز نیز اگر یک دستورالعمل دولتی بدون استعلام از اتاق بازرگانی تدوین شود و ضرورت زمانی برای اجرای سریع آن وجود نداشته باشد، این دستورالعمل برگشت داده خواهد شد تا پس از استعلام از اتاق بازرگانی مجدداً درباره آن تصمیم‌گیری شود.

در واقع این اظهارات بعد از گلایه‌های هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ارائه شد لذا جهانگیری در ادامه در واکنش به انتقادات تعدادی از سخنرانان این همایش درباره ایجاد تشکل‌های موازی با تشکل‌های موجود در اتاق بازرگانی از سوی برخی وزارتخانه‌ها گفت: تصمیم‌گیری در مورد تشکل‌های موازی در اختیار اتاق بازرگانی است و من تصور می‌کنم یکی از فرصت‌های این اتاق، شورای گفتگو است. 

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: در کنار همه این مشکلات، فساد گسترده در کشور آن چیزی است که مردم را بیش از هر چیز دیگر رنج می‌دهد؛ فسادی که نمی‌شود تنها مقصر آن را دولت یا اینکه مقصر آن را بخش خصوصی دانست، بلکه باید با یک نگاه واقع ‌بینانه عزم جدی برای ریشه‌کن کردن این فساد شکل گیرد.

وی با اشاره به سومین هدف تحریم‌ها مبنی بر کاهش درآمد‌های دولت، گفت: در بودجه سال جاری، ۴۴۷ هزار میلیارد تومان دیده شده بود که ۱۵۰ هزار میلیارد تومان آن درآمد‌های حاصل از فروش نفت بود، ولی این یک واقعیت است که ما معتقدیم در شرایط امروز خطرناک‌ترین حالت برای جبران کسری بودجه حرکت به سمت بانک مرکزی و استفاده از منابع بانک مرکزی است که خوشبختانه تا این لحظه اتفاق نیفتاده و ان‌شاءالله هم اتفاق نخواهد افتاد.

 وی تأکید کرد: من بعید می‌دانم دولتی بهتر از این دولت در ارتباط با بخش خصوصی پیدا کنید.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: نمی‌توان گفت که همه مشکلات اقتصادی به‌دلیل تحریم‌هاست، بلکه بخشی از آن به‌دلیل سیاست‌های اشتباه ما بوده است.

ارسال شده در جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۸ قبل از ظهر
کد خبر: 5603020
آخرین خبر ها
گزیده خبرها