واکسن‌های آنفلوآنزا باید در بسته‌ بندی‌های تکی با جعبه و دارای برچسب اصالت باشد
رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو :

واکسن‌های آنفلوآنزا باید در بسته‌ بندی‌های تکی با جعبه و دارای برچسب اصالت باشد

اسرار امروزرییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو با بیان اینکه واکسن‌های فاقد جعبه و برچسب اصالت مورد تائید نیستند، درباره قیمت واکسن آنفلوآنزا در سال جاری، گفت: واکسن چهارظرفیتی امسال با قیمت ۴۱ هزار ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود و قیمت نوع سه ظرفیتی واکسن آنفلوآنزا ۳۵ هزار و ۸۰۰ تومان است.

در استانه فصل پاییزهستیم و به فصل سرما نزدیک می شویم. آنفولانزا یکی از بیماری های است که شکل ساده آن با مراجعه به پزشک و چند عدد قرص و استراحت بهبود پیدا می کند اما نوع خطرناک ویروس آنفولانزا،  فرد را راهی بیمارستان نموده و جان او را تهدید می کند.

 این خطر در برخی افراد چون خانم های باردار، بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی و تنفسی و به طور کلی افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند و بدن آنها در برابر ویروس مقاومت بالایی ندارد، بیشتر است.

تزریق واکسن آنفولانزا یکی از بهترین روش ها برای مقابله با خطرات احتمالی ناشی از ویروس در گروه های پرخطر است، هر سال با توجه به ماهیت تغیر پذیر ویروس، وا کسن جدیدی در دنیا برای آنفولانزا تولید و روانه بازار می شود.در ایران نیز واکسن آنفولانزا از چند کشور مختلف در داروخانه ها به فروش می رسند و گروه های پرخطر با مشورت پزشک می توانند آن را تزریق کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از ایسنا، دکتر علی واشقانی رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو با بیان به طور کلی گـروه‌هـای پرخطـر نیازمنـد دریافـت واکسن فصلی آنفلوانزا هستند، گفت: زنان باردار، ‌افراد بالای ۶۰ سال، کارکنان بخش‌های بهداشت و درمان به ویژه افرادی که در تماس مستقیم با بیماران مبتلا به آنفلوانزا قرار دارند، مبتلایان به بیماری‌های مزمن ریوی و قلبی- عروقی، مبتلایان به بیمارهای مزمن کلیوی، کبدی، عصبی، خونی و اختلالات متابولیک، کودکان بین شش تا ۵۹ ماهه و… توصیه می‌شود که واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

وی با بیان اینکه سـایر افـرادی کـه متقاضـی دریافـت واکسن آنفلوانزا هستند، در صورتی کـه منعی برای دریافت واکسـن نداشـته باشـند، مـی‌توانند با مشورت پزشک واکسـن را تزریق کنند، افزود: کودکانی که زیر شش ماه هستند و افرادی که به  واکسن آنفلوانزا یا ترکیبات آن واکنش‌های شدید آلرژیک یا تهدید کننده حیات نشان داده‌اند، نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

واشقانی ادامه داد: واکسن‌های آنفلوآنزایی که امسال در کشور موجودند به صورت سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی هستند که با تشخیص و تجویز پزشک نوع این واکسن‌ها تعیین و مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر دو این واکسن‌ها واجد ویروس نوع A که خطرناک‌ترین نوع ویروس آنفلوآنزاست و عامل بیشترین همه‌گیری بیماری آنفلوآنزا در دنیا بوده است، هستند و تفاوت نوع سه و چهار ظرفیتی آن، در نوع B ویروس است که نسبت به نوع A از خطر کمتری برخوردار است.

وی با بیان اینکه مصرف یکی از واکسن‌های چهار ظرفیتی سال جاری در کودکان شش ماه تا سه سال مجاز نیست، ‌گفت: البته واکسن چهار ظرفیتی دیگر و  واکسن سه ظرفیتی شامل این محدودیت نیستند که در این زمینه اطلاع‌رسانی لازم به معاونت غذا و دارو و همچنین معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و داروخانه‌ها انجام شده و کادر درمان موظف به رعایت این موارد خواهند بود. برگه راهنما مصرف نیز همراه واکسن موجود است و توصیه می‌کنیم که قبل از مصرف مورد مطالعه قرار گیرد.

واشقانی با بیان اینکه واکسن به صورت بسته‌بندی تکی در جعبه و به همراه برچسب اصالت تهیه می‌شود و واکسن‌های فاقد جعبه و برچسب اصالت مورد تائید نیستند، درباره قیمت واکسن آنفلوآنزا در سال جاری، گفت: واکسن چهارظرفیتی امسال با قیمت ۴۱ هزار ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود و قیمت نوع سه ظرفیتی واکسن آنفلوآنزا ۳۵ هزار و ۸۰۰ تومان است.

ارسال شده در یکشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۹:۲۳ قبل از ظهر
کد خبر: 4825494
آخرین خبر ها
گزیده خبرها