کریدور شمال جنوب نقش مهمی در توسعه مبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در آستراخان روسیه:

کریدور شمال جنوب نقش مهمی در توسعه مبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت

اسرار امروزرییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان و هیأت همراه در جریان سفر رسمی به جمهوری آستراخان روسیه و دیدار با مقامات این کشور مهم روسیه که نقش محوری در مبادلات دو کشور ایفا می کند، توافقنامه تکمیلی ایجاد گروه کاری مدیریت و توسعه کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب منعقد شد.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و هیأت همراه در جریان سفر رسمی به جمهوری آستراخان روسیه و دیدار با مقامات این کشور مهم روسیه که نقش محوری در مبادلات دو کشور ایفا می کند، توافقنامه تکمیلی ایجاد گروه کاری مدیریت و توسعه کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب منعقد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، این توافقنامه تکمیلی در راستای اجرایی نمودن تفاهم نامه و توافق نامه پیشین دو منطقه، به امضای رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان و مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان رسید.

براساس این توافقنامه تکمیلی، گروه کاری مدیریت و توسعه کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب، مابین دستگاه ها و موسسات کشورهای مسیر از هامبورگ تا هند منعقد شده و دو منطقه آزاد انزلی و ویژه اقتصادی لوتوس با ایجاد این گروه کاری ، نقش محوری در مبادله کالا در کریدور مزبور ایفا می کنند.

در این راستا مدیرانی از دو طرف به عنوان مسئول توسعه حمل و نقل بار در این مسیر انتخاب می شوند و تعرفه های ویژه در مسیر ترانزیتی بمبئی، چابهار، بندر کاسپین، به آستراخان و سپس سن پترزبورگ اعمال می گردد.

محمد ولی روزبهان در این مراسم با اشاره به عزم روسای جمهور طرفین برای توسعه مناسبات ، تأکید کرد: ما شریک یکدیگر در منافع ناشی از تجارت و ترانزیت در دریای خزر هستیم و باید با همکاری یکدیگر و در راستای عملیاتی سازی کریدور شمال جنوب، زمان و هزینه ترانزیت کالا را کاهش دهیم و در این مسیر تشکیل تیم کاری مشترک برای تحقق این برنامه راهکار خوبی برای توسعه همکاری های اقتصادی به ویژه با تکیه بر توانمندی های بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه کریدور شمال جنوب به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت، نقش مهمی در توسعه مبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت اظهار کرد: این راه آینده درخشانی خواهد داشت.

سرگئی میلوشکین نیز با قدردانی از تلاش های سازمان منطقه آزاد انزلی در جهت فعال سازی کریدور شمال جنوب و افزایش تعاملات دو کشور، از در دستور کار داشتن ساخت کشتی کانتینر بر و احداث بندر جدید از سوی این منطقه خبر داد و گفت: تعیین تعرفه های حداقلی برای مبادلات کالایی و رفع برخی مشکلات بیمه ای نقش بسزایی در افزایش تمایل بخش خصوصی از استفاده از این مسیر تجاری نقش موثری ایفا خواهد نمود.

بنا بر این گزارش همزمان با انعقاد این تفاهمنامه اولین کانتینر ازمایشی از مسیر دریایی کریدور از منطقه ازاد انزلی وارد بندر آستراخان شد.

گفتنی است در این مراسم اعضای هیأت مدیره و معاونین امور بندری و حوزه خزر و عمرانی سازمان، عضو هیات رییسه اتاق مشترک ایران و روسیه بهمراه مدیران منطقه ویژه اقتصادی لوتوس و مسئولین استان آستراخان حضور داشتند.

ارسال شده در یکشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۴ بعد از ظهر
کد خبر: 0117340
آخرین خبر ها
گزیده خبرها