شهرداری منطقه 5 رشت، در دوران طلایی مدیریت حامد عبداللهی درخشید

شهرداری منطقه 5 رشت، در دوران طلایی مدیریت حامد عبداللهی درخشید

اختصاصی/اسرارامروز. شهرداریها حدود 400 نوع خدمات به شهروندان ارائه می دهند از نصب علائم راهنمایی و رانندگی گرفته تا نصب سرعت گیرها، بهسازی بافت فرسوده، نگهداری و تعمیر وسایل پارکها ، مدیریت بحران و... که جز خدمات کمتر شناخته شده شهرداریهاست.

شاید در گذشته این تصور وجود داشت که کار شهرداری فقط رفت و روب است. امروز می توان تفاوت کار شهرداری را در کلانشهر رشت دید. شهرداری رشت با تمرکز بر نقاط کم برخوردار و توسعه متوازن شهری تلاش می کند تا مردم این شهر تغییرات حاصله را حس کنند البته شاید در بعضی مواقع هم با نشیب و فرازهایی روبرو بودند . شهرداری رشت با انتخاب افراد جوان و خلاق به عنوان شهردار مناطق توانست در شرایطی که با کمبود اعتبارات روبرو هست اعتماد عمومی از دست رفته را تا حدودی برگرداند. یکی از شهرداران جوان این شهر در منطقه 5 رشت حامد(محمد تقی)عبداللهی است. وی فرزند یکی از شهدای تکاور نیروی دریایی رشت می باشد که در جنگ 34 روزه مقاومت خرمشهر به درجه رفیع شهادت نائل شد. بنا بر اذعان اهالی منطقه 5 رشت با انتخاب این فرزند شهید بعنوان شهردار منطقه 5 رشت ، دیوار بی اعتمادی بلندی که در سالهای گذشته از سوی شهرداری ایجاد شده بود شکسته شد و محلات آن جانی تازه و دوباره گرفتند و تغییر را حس کردند. حالا منطقه 5 رشت با تدابیر شهردار جوان منطقه، مکان مناسبی برای آرامش و نشاط شده است. وی سیاست توزیع و گسترش امکانات شهری به محلات حاشیه ای و کم برخوردار این منطقه را با ایجاد امکانات و زیر ساختهای شهری دردستور کار خود قرار داد.

شاید یکی از عوامل موفقیت وی صداقتی باشد که با مردم این منطقه دارد. صداقتی که توانست مشارکت مردم را در سازندگی این منطقه جلب کند. مردمی که تنها خواسته خود را از مسئولین محبت ،توجه ،صداقت در گفتار و رفتار عنوان می کنند. اهالی منطقه 5 رشت می گویند: شهردار این منطقه از جنس مردم است و در دوران مدیریتش در حوزه هایی ورود کرد که ارتباطی به شهرداری نداشت اما خواست مشکلات حل شود و این منطقه در بسیاری از اقدامات عمرانی رشد چندین برابری را نسبت به سالهای گذشته تجربه کرد. مردم این منطقه میگویند نه گفتن وی هم در امور به هر دلیل با تبسم است.

منطقه پنج يكي از مناطق پنجگانه شهر رشت است و با مساحت 4 هزار و 172 هكتار (۴۱% مساحت شهر رشت) دارای ۳ ناحيه و ۱۱ محله می باشد. وجود مراكز دانشگاهي اصلي شهر ، قرارگيري در ورودي شهر رشت از سمت تهران، استقرار مسكن مهر و شهرك صنعتي رشت در حريم قانوني اين منطقه از جمله ويژگي‌هاي بارز اين منطقه است. جمعيت منطقه پنج شهر رشت در سال ۱۳۸۹ شمسي ۱۲۳ هزار و ۷۰۹ نفر اعلام شده است. زمانی که شهرداری این منطقه تحویل مهندس عبدالهی شد این منطقه با مشکلات و چالشهای فراوان و جدی روبرو بود و در واقع در سالهای گذشته مدیریت شهری یا توجهی به حاشیه های این منطقه نمی شد و یا اجرای پروژه ها آن قدر کمرنگ بود که با وسعت منطقه تناسب نداشت.

مدتی است که خبر تغییر شهردار منطقه 5 رشت در رسانه ها منتشر شده است . خبری که اهالی منطقه 5 شهر رشت متاثر کرد و شاید بهانه ای برای شروع بعضی از بداخلاقیها برای اینکه ، عدم توانایی وی در اداره شهرداری منطقه پنج بعنوان دلیل برکناری تداعی شود. اما کارنامه مثبت عبداللهی کام بدخواهان را تلخ کرد و این گمانه زنی ها و شایعات نتوانست به جایگاه معنوی این فرزند شهید در دل مردم و ساکنین منطقه 5 شهر رشت خدشه وارد کند. زیرا با حضور وی قطار توسعه منطقه 5 رشت به راه افتاد و منطقه ۵ شهرداری رشت در زمان مدیریت وی در رشد ، توسعه و عمران شهری پیشتاز بود و دوران طلایی خود را سپری کرد. وی با تمام موانع سعی کرد در شرایط بد مالی خللی در اجرای برنامه ها و پروژها ایجاد نشود.

هر چند نگرانی برخی دلواپسان هم بی علت نیست چرا که می دانند این فرزند شهید با کارنامه مثبتی که در دوران مدیریت خود در شهرداری کلانشهر رشت دارد می تواند رقیبی جدی و سرسخت در انتخابات آینده شورای شهر رشت در صورت کاندیداتوری احتمالی وی باشد بنابراین از هیچ تلاشی برای حذف او دریغ نمی کنند.

شهردار سابق منطقه 5 رشت در مدت دو سال مدیریت خود با تمام توان جهت رفع مشکلات اقدام کرد هرچند مشکلات، ناملایمات و مانع تراشیهای برخی که به فکر مردم نیستند مانع می شد از تمام ظرفیت ها استفاده کند ولی با اتکاء به اعتماد و همراهی مردم مقتدرانه ایستاد و تلاش خود را بیشتر کرد تا با ایجاد بسترهای مناسب موجبات رفاه ،آسایش و تفریح بیشتر شهروندان فراهم شود.

وی با تکیه بر بودجه محدود شهرداری توانست خدمات قابل توجهی از جمله ایجاد فضای مکث ، ایجاد فضای بازی ، احداث زمین ورزشی ، حضور میدانی در پروژه ها، کفپوش گذاری،ارائه خدمات مناسب به محلات حاشیه ای شهر در این منطقه و جلوگیری از تبعات منفی ترافیک اجباری و سرگردانی شهروندان در مرکز شهر برای تهیه مایحتاج زندگی، تقدیر از ورزشکاران مدال آور منطقه 5 با هدف حمایت و ترویج ورزش، جلب مشارکتهای عمومی و رضایت مندی شهروندان، آسفالت معابر مسکن مهر، ملاقات عمومی و دعوت از مردم برای ارائه پیشنهدات و نظرات،نامگذاری 300 معبر بدون نام در منطقه 5 ، ساماندهی 10 شهرک فراموش شده واقع در منطقه 5، افزایش 45 درصدی سرانه فضای سبز این منطقه، حضور میدانی و نظارت بر نحوه و کیفیت اجرای پروژه های عمرانی، دیدار مستمر و بدون تشریفات با اهالی محلات و اعضای هیئت مدیره شهرکها با هدف احصاء مسائل و مشکلات مرتبط با حوزه های مختلف شهرداری اعم از خدمات شهری ، عمرانی و امور فرهنگی- تبادل نقطه نظرات -طرح خواسته های مردم - جلب مشارکتهای عمومی و رضایتمندی شهروندان، تعریض جاده لاکان که بزرگترین خواسته شهروندان این منطقه که از سالها قبل بلاتکلیف مانده بود، بازگشایی مسکن مهر رشت به سمت باهنر بعنوان بزرگترین پروژه عمرانی منطقه 5 ، استفاده از بهترین مبلمان شهری - کفپوشها و وسایل بازی در پارکها و فضای سبز و پیاده روهای منطقه ،زیرسازی - آسفالت و پیاده روسازی ، توسعه فضای سبز و ایجاد پارک و... در این منطقه ارائه دهد.

شهردار سابق منطقه 5 رشت در یک گفتگو با تقدیر از همراهی مردم در طول مدیریت دوساله خود گفت: همراهی مردم با ما در امور مختلف وظیفه ها را سنگین تر می کند و اگر به وعده های خود عمل کردیم با پیگیریهای مردم عزیز و تلاش تیمی پرسنل زحمتکش شهرداری منطقه 5 بوده است.

عبداللهی با اشاره به توجه شهرداری رشت به نقاط حاشیه ایی و کم برخوردار منطقه 5 در دوران مدیریتش می گوید : ما می توانیم با همدلی و به دور از هوچی گری به مردم خدمت کنیم. شهرداری کلانشهر رشت علیرغم حرف و حدیثهای برخی به اصطلاح دلسوز و دلواپس تلاش کرد موثر باشد و به ایجاد زیرساختارها و اجرای پروژه های عمرانی خود ادامه داد.

وی در طول دوسال مدیریت خود از هیچ اقدام عملی و واقعی در جهت احقاق حقوق پرسنل ،پاکبانان و ارتقا وضعیت معیشتی آنان در شهرداری منطقه 5 کوتاهی نکرد و رعایت شان و منزلت کارکنان شهرداری به خصوص پاکبانان را در اولویت کارهای خود قرار داده و ضروری می دانست.

عبدالهی که خود فرزند شهید است ارادت ویژه ای به خانواده شهدا و ایثار گران دارد و دیدار با خانواده معظم شهدا در اولویت کارهای وی قررار داشت . وی تاکید کرد: امروزه ما مدیون ایثارگری عزیزانی هستیم که در عرصه های ایثار و شهادت جانفشانی نموده اند .

شهردار سابق منطقه 5 رشت در پایان ضمن عذرخواهی از مردم و ساکنین منطقه 5 رشت، افزود: اگر کم و کاستی در دوران مدریت دو ساله ام در شهرداری منطقه 5 بود عذرخواهی می کنم.

شایان ذکر است که تشکلهای مختلف و خود جوش مردمی در انتظارند تا در صورت کاندیداتوری احتمالی این فرزند شهید ، برای حضور در شورای اسلامی شهر رشت با تمام توان وارد میدان انتخابات آینده شوند و ایمان دارند که وی می تواند زبان گویای مردم در این پارلمان شهری باشد.

ارسال شده در شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵۱ قبل‌ازظهر
کد خبر: 220
آخرین خبر ها
گزیده خبرها