آقا یا خانم دکتر! شما که با لپ ‌تاپ بازی می کردید؟!

اسرار امروزتنها منتفع اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک ، بیمه‌ها هستند/ هزینه زیادی به مراکز درمانی و داروخانه ها تحمیل می نماید/ بسیاری از مراجعه ‌کنندگان یا بیمه نیستند یا کارت ملی ندارند/ آیا مسئولین ، امکانات و بسترهای مخابراتی و تجهیزات الکترونیک را بررسی کرده‌اند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از پالنا، پس از ۶ سال تاخیر، از ابتدای اسفندماه سال جاری به ‌طور ناگهانی  مسئولان از خواب پریده و بدون در نظر گرفتن شرایط خاص کشور و مردم، طرح اجرای نسخه نویسی الکترونیک را با تبلیعات پرطمطراق آغاز کردند.  براساس این طرح، بیماران برای مراجعه به مراکز درمانی و پاراکلینیک و دریافت دارو از داروخانه نیاز به دفترچه ندارند و می‌توانند با ارائه کارت ملی ، داروی خود را با سربرگ پزشک دریافت نمایند.

سوال اینجاست که آیا مسئولین برای اجرای این طرح، امکانات و بسترهای مخابراتی و تجهیزات الکترونیک مراکز درمانی و داروخانه‌ها در شرایط تورم و تحریم را بررسی کرده‌اند یا اینکه این طرح نیز همانند سایر طرح‌ها با شکست مواجه خواهد شد؟!

اجرای طرح  نسخه نویسی الکترونیک به ‌جز منافعی که برای شرکت‌های بیمه دارد، به خودی خود معایب بسیار زیادی دارد که حتی با وجود زیرساخت‌های مرتب هم مانع اجرایی جدیست.

یکی از معایب بزرگ این طرح، اختلال در رابطه پزشک با بیمار است. مخصوصا در شرایط فرهنگی کشور ما که بیش از کار تخصصی و تجویز دارو، اعتقاد بیماران به دست و نفس پزشک است و همان اعتقاد و اعتماد و توجه پزشک و نشستن پای درد و دل بیمار و گوش سپردن و ارتباط چشمی و عاطفی بسیار در درمان آنان کارساز است. در این طرح این ارتباط کلا به هم می خورد و پزشک بیش از آن که به ارتباط عاطفی با بیمار توجه داشته باشد اجبارا باید متوجه سیستم باشد و بسیاری از پزشکان که در این طرح وارد شده اند این ایراد بیماران را ابراز می کنند که بیمار در پایان اظهار می دارد: "آقای دکتر یا خانم دکتر! شما که این چند دقیقه همش با لپ‌تاپ خودتان بازی می کردید. پس درد من چه شد؟ اصلا به من هم توجه کردید؟ صحبت من را هم شنیدید؟"

یک مشکل مهم، عدم امکان رعایت مسائل اخلاق پزشکی و رازداری بیمار با وجود اجتناب ناپذیر بودن ورود غیر پزشک در پروسه الکترونیکی کردن نسخ در مرحله به مرحله این طرح از مطب پزشک تا داروخانه و مراکز درمانی است.  مشکل جدی‌تر، امکان وقوع مشکلات قانونی در تخلفات ارائه کارت ملی فردی بجای فرد دیگر و عدم امکان استحقاق سنجی دقیق است چرا که اولا همه کارت‌های ملی خود را تحویل نگرفته‌اند و آنهایی هم که دارند با عکس‌های قدیمی و غیرهمخوانی با تصویر فعلی بیماران است.

در حال حاضر و در شرایط کنونی که درگیر شیوع بیماری کرونا هستیم، افزایش ماندگاری اجباری بیماران در مراکز درمانی مطب ها و  ازدحام جمعیت در داروخانه ها باعث شیوع بیشتر بیماری کرونا خواهد شد.

همچنین اجرای این طرح با معایب بسیاری که دارد، هزینه زیادی را نیز به مراکز درمانی و داروخانه ها تحمیل می نماید و مخصوصا در بخش خصوصیِ زیان‌ده، هزینه فایده آن را به حدی می رساند که اغلب ارائه دهندگان به علت هزینه های زیادی که متحمل خواهند شد، عطای بیمه را به لقایش خواهند بخشید.

گفتنی است هزینه تولید یک نسخه الکترونیک در مطب یک پزشک که روزانه ده بیمار داشته باشد بیش از دو برابر پرداختی حال حاضر بیمه ها برای آن نسخه به پزشک است.  ضمن این که داروخانه ها و مطب پزشکان و مراکز درمانی در اجرای این طرح مشکلات زیادی دارند. از سویی بیماران و مراجعه کنندگان نیز با مشکلات زیادی مواجه‌اند. چرا که بسیاری از مراجعه‌کنندگان یا بیمه نیستند یا کارت ملی به همراه ندارند و یا اتباع خارجی هستند.

به نظر می‌رسد درحال حاضر، تنها منتفع اجرای طرح، بیمه‌ها هستند که از مزیت حذف دفترچه ها و کاهش پرداخت حقوق و دستمزد و کاهش قابل توجه پرسنل خود برخوردار می شوند اما در واقع و بزودی متوجه خواهند شد که چه مفاسدی در پس پرده این طرح به وقوع خواهد پیوست. لذا به مسئولین محترم دلسوز توصیه می شود به درخواست مردم و مجریان طرح، تا عدم رفع مشکلات  اجرای اجباری این طرح را متوقف و پس از بسترسازی مناسب و به صورت داوطلبانه این طرح را به صورت گام به گام در یک پروسه زمانی مناسب اجرا کنید.


ارسال شده در جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۸ قبل‌ازظهر
کد خبر: 6410924