یک بام و دو هوای آقای نماینده!!

جبار کوچکی نژاد پایداری سفره مردم را تضمین کرد!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. چگونه وزرای ضعیف و استاندارانی که در باغ نیستند، می خواهند در این جراحی اقتصادی موفق عمل کنند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، مدتی پیش  جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به ابهامات در برخورد جدی نظارتی مجلس با دولت، گفت:« سفره‌ای که دولت روحانی جمع کرده بود و آقای رئیسی می‌خواست آن را دوباره پهن کند. اما تا امروز نتوانست.»

کوچکی نژاد ادامه داد:« قطعا رئیس دولت دلش می‌خواهد این کار انجام شود اما اینکه نشده، معلوم می‌شود که وزرا ناکارآمد هستند و سیستم انتصاباتش ناقص است! معلوم است که استاندارهایش خیلی در باغ نیستند!!»

وی توپ عدم توفیق در تولید و سیاست گذاری تا کنترل بازار را در زمین استانداران انداخت و افزود: «ما ۳۱ استاندار داریم که اصل کار در دست آنهاست، از تولید و سیاستگذاری تا کنترل بازار و موارد دیگر همه در دست استانداران است. معلوم است که ناکارآمدی از استاندارها است و باید آقای رئیسی در رابطه با عزل استاندارهایی که فقط سیاسی منصوب کرده است و ناکارآمدی دارند، تصمیم بگیرد.»

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به دادن یک فرصت به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سوی ایشان، یادآور شد: «به خود وزیر هم گفتم که به شدت از عملکرد شما گله‌مند هستم، عملکرد بسیار بدی دارید و عقب هستید ولی یک فرصت دوباره به شما می‌دهیم. اما به عقیده من اشکالات اساسی در حوزه کاری ایشان وجود دارد.»

اما این نماینده مجلس در اظهارنظری جدید، پایداری سفره های مردم در جراحی اقتصادی دولت سیزدهم با افزایش قیمت کالاهای اساسی نظیر نان، تخم مرغ، مرغ و ... را تضمین کرد و اعلام نمود: «سفره مردم آسیب نمی بیند.»

کوچکی نژاد در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران مدعی شد مردم نگران نباشند.

نماینده مردم رشت در مجلس با اشاره به قانونی بودن حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، گفت: « قانون بودجه به دولت اجازه داده تا طی فرایندی، کم کم ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف و کالابرگ الکترونیکی را جایگزین آن کند.»

جبار کوچکی نژاد در این گفتگو با اشاره به افزایش قیمت جهانی محصولات کشاورزی به دنبال بحران اوکراین، اظهار کرد: «همچنین با تحریم فروش نفت مواجه هستیم و مبادلات ارزی ما با محدودیت همراه است.»

وی با بیان اینکه دولت در سال ۱۴۰۱ نیازمند بیش از ۲۲ هزار میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی بود، تصریح کرد: « دولت قادر به تامین این نیاز نبود و لذا باید روش دیگری را به کار می گرفت.»

کوچکی نژاد با اشاره به تلاش دولت برای اصلاح ساختار اقتصادی و نگرانی مردم، عنوان کرد: «مردم نگران نباشند، زیرا دولت براساس قانون موظف به پوشش مردم به ویژه در حوزه امنیت غذایی است و وزیر جهاد کشاورزی متعهد به فراهم سازی امکانات و کالاهای اساسی شده تا مردم آسیب نبینند.»

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از چهار قلم کالا را موجب اختصاص ارز ۲۸ هزار تومانی دانست و یادآور شد: « با افزایش قیمت ارز به همان اندازه شاهد افزایش قیمت این کالاها خواهیم بود لذا دولت از کالابرگ الکترونیکی استفاده خواهد کرد تا سفره مردم از کالاهای اساسی خالی نشود. دولت در بخش نان نیز روش جدیدی را در پیش گرفته که هدف آن نیز حمایت از مردم است.»

اگر چه تلاش دولت سیزدهم برای حمایت از مردم و پایداری سفره های کوچک مردم قابل تقدیر است اما به نظر می رسد نمایندگان با سابقه و تجربه ای نظیر جبار کوچکی نژاد یک بام و دو هوا با این موضوع  برخورد کرده، چرا که در جایی به شدت وزرا و استانداران را در اداره امور ناتوان اعلام می کند و مدعی می شود که در حفظ سفره های جمع شده در دولت تدبیر و امید، تاکنون موفق نبوده اند ، اما در رسانه ملی به ابهامات و سئوالات افکار عمومی پاسخی نمی دهد. به عنوان مثال اینکه چه تضمینی از دولت برای موفقیت در این جراحی اقتصادی گرفته شده است؟ با توجه به سیگنالهای افزایش قیمت ها و تورم در چند روز اخیر، اگر افزایش قیمت چهار قلم کالا موجب گرانی شدید خدمات و کالاهای دیگر شود، برای کنترل تبعات آن چه برنامه ای پیش بینی شده است؟ چرا اظهارات این نماینده مجلس در زمینه تحریم فروش نفت با ادعاهای وزیر نفت تناقض دارد؟ چگونه وزرای ضعیف و استاندارانی که در باغ نیستند می خواهند در این جراحی اقتصادی موفق عمل کنند؟ و ...

پیشنهاد می شود مجمع نمایندگان مجلس استان گیلان در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی و نشستهای خبری حاضر شوند و به سئوالات افکار عمومی پاسخ دهند تا رسانه ها برای اقناع سازی با دلایل مستند و فنی بتوانند بیشتر همراه دولت باشند.


ارسال شده در یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۸ بعد از ظهر
کد خبر: 5717042