تنوع ارایه خدمات درمانی با پیش از انقلاب، قابل مقایسه نیست
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان:

تنوع ارایه خدمات درمانی با پیش از انقلاب، قابل مقایسه نیست

اختصاصی/اسرارامروزرییس دانشگاه علوم پزشکی  استان گیلان به مناسبت سالروز چهل سالگی پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران، گفت: شاهد تحولات کم نظیری در حوزه سلامت پس از پیروزی انقلاب اسلامی بودیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی  استان گیلان به مناسبت سالروز چهل‌سالگی پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه حاضر شد  و در نشستی سه ساعته دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه سلامت گیلان را تشریح کرد و به سوالات آنان پاسخ داد.

 

هم اکنون زمینه پذیرش و درمان بیماران سایر کشورهای منطقه فراهم شده است

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرارامروز، دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به این که پیش از انقلاب حضور پزشکان خارجی از جمله هندی، بنگلادشی و پاکستانی در کشور نشان دهنده مشکلات عدیده  حوزه سلامت بود، اظهار داشت: با پیروزی انقلاب اسلامی، در حوزه سلامت کشور و استان گیلان شاهد تحولات کم نظیری بودیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با بیان اینکه هم اکنون زمینه پذیرش و درمان بیماران سایر کشورهای منطقه فراهم شده است، خاطرنشان کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی زیرساختهای تربیت نیروی انسانی ماهر در حوزه های مختلف تخصصی و فوق تخصصی در کشور فراهم شده و پزشک خارجی در بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی نداریم.

 

استان گیلان در سال 69 به عنوان استان پایلوت در توسعه خانه های بهداشت معرفی شد 

 

یوسف زاده ضمن تاکید بر راه اندازی و ایجاد نظام شبکه بهداشت بعنوان یکی از افتخارات نظام سلامت کشور، یادآور شد: در دوران پس از انقلاب اسلامی خبری  از بیماری های همه گیر از جمله سل، جزام، تیفوئید، فلج اطفال و ... در کشور نیست زیرا با توسعه و گسترش نظام شبکه بهداشت، امروز در هر روستا  یک بهورز آموزش دیده در خانه بهداشت به بحث واکسیناسیون، غربالگری بیماری های غیر واگیر، آموزش های محیطی، بهداشت محیط و... می پردازد.

این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با اشاره به نظام شبکه بهداشت کشور بعنوان الگوی موفق در برخی کشورهای دنیا ، گفت: استان  گیلان از پیشتازان گسترش خانه های بهداشت در کشور بوده است و در زمان جنگ تحمیلی با همت فرزندان این آب و خاک از جمله مرحوم دکتر شاد پور، مرحوم پیله رودی و ... ساخت و توسعه خانه های بهداشت از سال 63 در گیلان شروع شد و در سال 69 استان گیلان به عنوان استان پایلوت در این خصوص معرفی شد و توانست با ریشه‌کن کردن بسیاری از بیماری‌ها در حوزه سلامت پیشتاز شود و پس از آن نیز ساخت و توسعه خانه های بهداشت در سراسر کشور گسترش پیدا کرد .

 

دانشگاه علوم پزشکی گیلان کار خود را با یک اتاق در سال 1364   شروع کرد

 

وی با بیان اینکه وجود 8 دانشکده و بالغ بر 5700 دانشجو در رشته های مختلف و آموزش رزیدنت در 3 رشته فوق تخصصی که به زودی به 6 رشته فوق تخصصی افزایش می یابد از برکات انقلاب اسلامی است، یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان که با یک اتاق در سال 1364  کار خود را شروع کرد و به برکت انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران امروز می تواند در 17 رشته تخصصی پزشکی و 6 رشته فوق تخصصی، نیروی کار آمد تربیت کند.

 

امروز 26 بیمارستان  دولتی در سراسر استان گیلان در دسترس مردم قرار دارند

 

یوسف زاده با اشاره به فعالیت 13 بیمارستان با ظرفیت محدود در سال 1357 در استان گیلان، افزود: امروز 26 بیمارستان و مراکز آموزشی درمانی دولتی در سراسر استان گیلان در دسترس مردم قرار دارند و علاوه بر افزایش کمیت، کیفت و تنوع ارایه خدمات در بیمارستان های استان با گذشته قابل مقایسه نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان اضافه کرد: وجود 194 مرکز بهداشتی درمانی ، 42 پایگاه بهداشتی شهری و روستایی ، 29 بلوک زایمانی، 122 تخت اعمال جراحی ، 885 پزشک متخصص، 1356 پزشک عمومی، 100 درمانگاه، 3011 مطب، 3757 پرستار، 35 رشته در مقطع کارشناسی بصورت روزانه و مازاد،  26 رشته در مقطع کارشناسی بصورت روزانه و مازاد، 2 رشته در مقطع PHD ، 16 رشته دستیاری روزانه، 7 رشته دکتری عمومی روزانه-مازاد-تکمیلی و 2 رشته کاردانی روزانه در گیلان از ثمرات 40 ساله انقلاب می باشد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های قابل توجه حوزه سلامت در استان گیلان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ،ابراز داشت: از سال 1357 تاکنون تعداد خانه های  بهداشت از 60 به 969، شبکه بهداشت شهرستان از 12 به 16، پایگاه های بهداشتی شهری و روستایی از صفر به 42، بیمارستانهای خصوصی از 2 به 9، تختهای بستری از 1540 به 3969، تختهای ویژه از 12 به 437، دانشجویان از 556 به 5687، داروخانه از 76 به 353، پایگاه های اورژانس از 4 به 62 و مراکز تحقیقاتی از صفر به 29 افزایش یافته است.

 

 طرح تحول نظام سلامت یکی از  کم نظیرترین دستاوردهای حوزه سلامت کشور است

 

این مقام مسئول به تلاش دولتها برای کاهش پرداختی های سلامت از جیب مردم اشاره کرد و گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت یکی از بزرگترین و کم نظیرترین دستاوردهای حوزه سلامت کشور است که از سال 1393 در راستای کاهش پرداختی های هزینه های سلامت از جیب مردم اجرایی شد و علیرغم چالش هایی که این طرح در خصوص تامین منابع با آن مواجه شد، اما تک تک خانوارهای ایرانی از ثمرات ارزشمند آن بهرمند شدند و هزینه های سنگین درمان از دوش مردم برداشته شد.

 

150 نوع گیاه دارویی در گیلان شناسایی شده است

 

یوسف زاده با اشاره به گردش مالی 10 هزار میلیارد دلاری گیاهان دارویی در دنیا، گفت: رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به این که میزان عصاره گیاهان دارویی در هر اقیلمی متفاوت است، افزود: استان گیلان چهار اقلیم از شش اقیلم دنیا را به خود اختصاص داده است و دانشگاه علوم پزشکی گیلان در کنار تمامی فعالیت ها،  بحث گسترش گیاهان دارویی را به عنوان ماموریتی ویژه در دستور کار قرار داد و امروز 150 نوع گیاه دارویی در گیلان شناسایی شده است.

 

استان گیلان در اجرای نظام ارجاع الکترونیکدر کشور، پیشتاز است

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان گفت: تنها راه مقابله با گسترش بیماری های غیر واگیر، اجرای دقیق نظام ارجاع الکترونیک است که خوشبختانه استان گیلان، گلستان و زنجان پیشتاز در اجرای نظام ارجاع الکترونیک در کشور هستند.

 

امید به زندگی از سال 1357 تاکنون از 57 به 77/97 افزایش یافت

 

وی مردم، دانشگاه و درمان را سه حلقه حوزه بهداشت و درمان برشمرد و افزود: امید به زندگی از سال 1357 تاکنون از 57 به 77/97 افزایش یافته و دانشگاه علوم پزشکی در تلاش است تا با کم کردن فاصله بین مردم و دانشگاه ، با پیشگیری از بیماری‌ها فاصله درمان را کاهش دهد.

وی افزود: در قبل از انقلاب اصلا چیزی به عنوان مراکز تحقیقاتی نداشتیم اما اکنون به برکت انقلاب طی دو سال اخیر فقط 45 شرکت دانش بنیان و هسته فناور در حوزه سلامت گیلان، فعال شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، از بهره برداری بیمارستان 200 تخت خوابی دکتر پیروز لاهیجان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این بیمارستان جایگزین دو بیمارستان سید الشهداء و 22 آبان خواهد شد و به عنوان قطب درمان شرق گیلان به فعالیت خواهد پرداخت و بیمارستان 200 تخت خوابی شهرستان تالش نیز در اوایل سال 98 به بهره برداری خواهد رسید و به عنوان قطب درمان غرب گیلان فعالیت خواهد نمود.

وی ادامه داد: نقشه جامع درمان استان تدوین شده است و در این راستا یک بال هم به بیمارستان شهید بهشتی انزلی افزوده شد که آن هم به زودی در مدار بهره برداری قرار خواهد گرفت.

 

مرکز جامع سرطان بندرانزلی جهت غربالگری  ، ماه آینده به بهره برداری می رسد

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تمام بیمارستانها باید به تصفیه خانه مجهز باشند ، خاطرنشان کرد: قبل از حضور اینجانب در دانشگاه از ۲۶ بیمارستان استان هیچ کدام تصفیه خانه فاضلاب بیمارستانی نداشتند اما در حال حاضر بیش از نیمی از بیمارستان‌های گیلان به تصفیه‌خانه فاضلاب بیمارستانی مجهز شدند و سایر بیمارستان‌ها شامل ولایت، رازی، پورسینا و ۱۷ شهریور تا پایان سال از تصفیه خانه برخوردار می شوند ضمن اینکه تحت هیچ شرایطی زباله عفونی از بیمارستانهای استان خارج نمی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان با بیان این که راه اندازی مراکز جامع سرطان گیلان را در راس برنامه ها قرار داده ایم، خاطر نشان کرد: مرکز جامع سرطان بندرانزلی جهت غربالگری با امکانات مختلف و بروز ، ماه آینده به بهره برداری می رسد.

ارسال شده در شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۱ بعد از ظهر
کد خبر: 5144216
آخرین خبر ها
گزیده خبرها