فن‌آوری نوین برای رفع مشکل پسماند شرق گیلان وارد منطقه می‌شود
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خبر داد:

فن‌آوری نوین برای رفع مشکل پسماند شرق گیلان وارد منطقه می‌شود

اسرار امروز. مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: با وارد کردن فناوری نوینی که در اروپا وجود دارد روزانه ۴۰۰ تن زباله شهرهای آستانه اشرفیه ، کیاشهر ، چمخاله ، لنگرود ، سیاهکل و لاهیجان و بخش رودبنه به کمپوست تبدیل می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: بزودی فنآوری نوینی که در اروپا وجود دارد، برای رفع مشکل پسماند شرق استان وارد منطقه می شود.

محمدپور افزود: دولت نگاهی ویژه به این مسئله دارد و ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای مدیریت پسماند تخصیص داده که برای حل مشکل پسماند این منطقه، فناوری نوینی که در اروپا وجود دارد، بزودی وارد می شود و پیش پرداخت ۲۰ درصدی سهم ایران در این سرمایه گذاری که شامل بخش زمین ، برق و امکانات و خدمات دولتی است، پرداخت می شود.

وی ادامه داد: وقتی فناوری در شرق گیلان به محوریت لاهیجان به بهره برداری برسد؛ قسمتی از کمپوست شرق استان در رودسر تبدیل به کمپوست شده و بصورت کمپوست استاندارد به چرخه طبیعت بر می گردد.

به گفته محمدپور، با وارد کردن این فناوری روزانه ۴۰۰ تن زباله شهرهای آستانه اشرفیه ، کیاشهر ، چمخاله ، لنگرود ، سیاهکل و لاهیجان و بخش رودبنه به کمپوست تبدیل می شود و با یکصد تن برگشتی در مجموع حدود ۵۰۰ تن زباله شرق گیلان در این مرکز تبدیل به سوخت های هیدروکربنی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری توسط یک گروه ایتالیایی در لاهیجان انجام می شود و این گروه پذیرفته که شهرک صنعتی تموشل لاهیجان را که در کنار محل دفع زباله قرار دارد، به عنوان بازیافت و محل زباله سوز انتخاب کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان وضعیت زباله در رودسر و چابکسر را بدتر از سراوان رشت دانست و تصریح کرد: در اولین جلسه با استانداری معضل زباله رودسر مطرح و پیگیری خواهد شد تا نسبت به حل بخشی از این معضل اقدام شود.

 

منبع: ایرنا


ارسال شده در جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۸:۱۴ بعد از ظهر
کد خبر: 3159586
آخرین خبر ها
گزیده خبرها