سونامی سرطان نداریم
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان :

سونامی سرطان نداریم

اسرار امروز. سه چهارم سرطان ها در گیلان درمان می شوند/ شاخص بیماری سرطان در گیلان از میانگین کشوری پایین تر است/ سن سرطان نسبت به سال های گذشته در گیلان 10 سال کاهش یافت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از ایرنا،  دکتر علی داودی معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان در حاشیه اختتامیه سومین جشنواره سفیران سلامت گیلان که در سالن همایش های دهکده ساحلی شهرستان بندرانزلی برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی به عنوان متولی سلامت مردم 25 درصد در سلامت مردم نقش دارد و نقش عمده ی 75 درصدی از سلامتی جامعه را سازمان های آموزش پرورش، جهاد کشاورزی، محیط زیست و سایر دستگاه ها ایفا می کنند که لازم است دست در دست هم دهیم تا سلامت مردم را تضمین کنیم.

وی با بیان اینکه شاخص بیماری سرطان در کشور 146 نفر به ازای هر صد هزار نفر است و در گیلان این عدد به 139 نفر می رسد که از میانگین کشوری پایین تر است، خاطرنشان کرد: سن سرطان نسبت به سال های گذشته در گیلان 10 سال کاهش یافته و جوان تر ها به این بیماری مبتلا می شوند.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با تاکید بر اینکه سه چهارم سرطان ها در گیلان درمان می شود و یا تحت مراقبت های درمانی قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: متاسفانه یک چهارم از افراد هم دیر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که تاکید دانشگاه علوم پزشکی بر این است که زودتر برای پیگیری روند درمانی شان مراجعه کنند و بیماری شان را جدی بگیرند.

وی با اشاره به اینکه امروز اختتامیه جشنواره سفیران سلامت به صورت مشترک بین آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد و ما به دنبال ارتقاء آموزش فرهنگ خود مراقبتی به جای خود درمانی هستیم، افزود: آموزش های پیشگیرانه ای که به سفیران سلامت داده شد در قالب برنامه های مختلف توسط همین دانش آموزان در خانواده ها جاری می شود.

داودی اظهار کرد: مسئله ی سفیران سلامت یک حرکت بسیار بزرگ برای دانش آموزان است و با آموزش های پیشگیرانه می‌توانیم فرهنگ سازی کنیم و با زبان ساده به بچه ها آموزش دهیم که آنها نیز در خانواده به همین زبان ساده انتقال دهند .

وی تصریح کرد: این آموزش ها در خصوص بیماری های واگیردار، دیابت و برخی از آموزش ها برای پیشگیری از مواردی همچون سرطان، تصادفات و سقوط از بلندی ها هستند.

ارسال شده در پنجشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۴:۰۰ بعد از ظهر
کد خبر: 7504870
آخرین خبر ها
گزیده خبرها