نمایندگان مجلس تاکنون کاری نکردند!
سایه سنگین بدهی تامین اجتماعی بر سر آسایشگاه خیریه سالمندان و معلولین رشت؟!

نمایندگان مجلس تاکنون کاری نکردند!

اختصاصی/اسرار امروز.  بیش از یکصد و 20 نفر از مددجویان بی سرپرستند/ با کمکهای خیرین در سال گذشته حتی یک کیلو برنج خریداری نشده است/ ماهانه 128 میلیون تومان حق بیمه پرسنل به تامین اجنماعی پرداخت می کنیم/ قرار شد تا ساختمان نیمه کاره آسایشگاه  جز پروژه های سفر رئیس جمهوری قرار گیرد/  حتی یک نفر را هم  اخراج نکردیم /  مردم می توانند با تهیه حامی کارت و پرداخت حداقل 10 هزار تومان در ماه یکی از خیرین این مجموعه باشند

استان گیلان ، پیرترین استان کشور است که دارای 12 مرکز سالمندی است که دو مرکز خیریه و بقیه به شکل نیکوکاری اداره می شود. بنا به اظهار مدیر کل بهزیستی استان گیلان حدود 1350 نفر سالمند در این مراکز وجود دارد که 350 نفر از این تعداد محجورند و کسی را ندارند که در پرداخت هزینه‌ها مشارکت داشته باشند و این 350 نفر بیشتر در همین آسایشگاه سالمندان رشت هستند‌.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز،آسایشگاه معلولین وسالمندان رشت  اولین آسایشگاه خیریه در کشور است که در سال 1345 توسط شادروانان آیت الله ضیابری، آرسن میناسیان، دکتر حکیم زاده،آقای استقامت و چینی چیان دایر شد و بیش از 50 سال قدمت تاریخی دارد‌ و می تواند از حدود 550 نفر انسان‌ نیازمند و سالمند جامعه نگهداری کند.

مرکز خیریه ای با 400 مددجو که 50 درصد هزینه های آن بنا بر ادعای مدیر عامل این آسایشگاه با کمک‌های مردم رئوف و مهربان تامین می شود . 

مردم خیری که 50 درصد از عیدی یک میلیون تومانی کارگری خود را به آسایشگاه هدیه می کنند یا افراد خیری همچون مرحوم حاج رحیم احمد زاده که بنا به ادعای مدیرعامل آسایشگاه سالمندان و معلولین رشت ، پدر معنوی این مجموعه بود و حتی بعد از فوت آن مرحوم ،کمهای این خانواده همچنان ادامه دارد.

گفته می شود بطور متوسط هزینه نگه داری، پوشاک ، درمان و ... هر مددجو ماهانه 30 میلیون ریال می باشد که با حقوق و مزایای پرسنل این مجموعه ،هزینه ای بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان در سال1397 پرداخت شده است. با توجه به اینکه آسایشگاه سالمندان و معلولین رشت از جمله مراکزی است که نسبت به مراکز نگهداری دیگر، سختی‌های زیادی را در تامین هزینه ها  تحمل می‌کند و درآمدی ندارد اگر حمایت خیرین و مردم عزیز استان گیلان نبود شاید خیلی پیش از این می توانست مامنی برای سالمندان و معلولین نباشد. بنابراین صرفا بازدید مسئولین و نمایندگان مجلس بدون حمایت مالی و قانونی ، باری از روی دوش آسایشگاه سالمندان و معلولین بر نمی دارد.

 این آسایشگاه غالبا محل حضور و بازدید مسئولین و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که عیادتی می کنند قولی می دهند اما در نهایت، این بازدیدها با گرفتن عکس و تهیه چند خبر به پایان می رسد همانند سه بازدید استاندار گیلان از آسایشگاه که بنا به اذعان مدیرعامل آسایشگاه ، کمک مالی برای سالمندان و معلولین در پی نداشت. با توجه به گرانیهای دو سال اخیر در بخشهای مختلف مردم عزیز گیلان انتظار دارند این بازدیدها در کنار اجر معنوی برای بازدید کنندگان ، کمک حال سالمندان و معلولین در بخش مادی هم باشد تا امور این آسایشگاه بچرخد .

سید علی حسینی مدیر عامل آسایشگاه سالمندان و معلولین رشت پس از 11 ماه فعالیت، اولین نشست خبری خود را برگزار کرد. شاید بتوان گفت این اولین نشست خبری یک مقام مسئول در این آسایشگاه با رسانه هاست تا بتواند به ابهامات و یا سوالات نمایندگان افکار عمومی پاسخ دهد. مدیری که در برابر حواشی ایجاد شده در نحوه انتصاب خود مقاومت کرد و برای احقاق حق و تامین هزینه های سالمندان و معلولین این آسایشگاه،  حتی با استانهای دیگر کشور هم در تعامل است. وی از زمان تصدی خود در آسایشگاه معلولین و سالمندان رشت تلاش می کند با جذب کمکهای مردمی، افراد خیر و نیکوکار بهترین امکانات را برای بستری شدگان آسایشگاه فراهم کند. 

 

نیمی از جمعیت آسایشگاه معلولان و سالمندان استان گیلان متکی به تخت بوده و هیچ نوع حرکتی ندارند

 

مدیرعامل آسایشگاه خیریه سالمندان و معلولین گیلان در ابتدای این نشست خبری با اشاره به نگهداری تعداد 210 نفر زن و 190 نفر مرد ، خاطر نشان کرد: در حال حاضر 230 سالمند (85 مرد و 145 زن)، 70 نفر معلول جسمی – حرکتی (42مرد و 28 زن)، 65 بستری شده ضایعه نخاعی( 40مرد و 25 زن) و 35 نفر ذهنی(25 مرد و 10 زن) در این مجموعه بستری هستند.

حسینی با بیان اینکه 52 درصد از مددجویان این آسایشگاه اهل رشت، 43 درصد از شهرهای دیگر استان و 5 درصد خارج از استان هستند، اضافه کرد: نیمی از جمعیت آسایشگاه معلولان و سالمندان استان گیلان متکی به تخت بوده و هیچ نوع حرکتی ندارند و بیش از یکصد و 20 نفر از مددجویان بی سرپرستند، در حالی که تعداد کل بی سرپرست استان کمتر از 180 نفر است.

مدیرعامل آسایشگاه معلولین و سالمندان رشت با اشاره به رده سنی بستری‌شدگان در این مجموعه، گفت: از نظر رده سنی 12 نفر زیر 19 سال ، 16 نفر در رده سنی 20 تا 29 سال، 27 نفر در رده سنی 30 تا 39 سال،31 نفر 40 تا 49 سال،  42 نفر در رده سنی 50 تا 59 سال ،136 نفر در رده سنی 60 تا 69 سال، 74 نفر در رده سنی 70 تا 79 سال و 65 نفر نیز با سن بالای 80 سال در این مکان بستری هستند.

 

زبان ما در تقدیر از کمکهای انسان دوستانه و نوع دوستانه خیرین قاصر است

 

وی با تاکید بر اینکه زبان ما در تقدیر از کمکهای انسان دوستانه و نوع دوستانه خیرین قاصر است، یادآور شد: از همه مردم عزیز در تمام نقاط کشور و حتی خارج از ایران و دستگاه های اجرایی از جمله شرکت آب و فاضلاب، برق، پست، اتاق اصناف،نیروی دریایی ارتش،کارخانه داران چای،کمیته امداد،  شورای اسلامی شهر و شهرداری رشت و ... به دلیل کمک و حمایتهای خیرخواهانه از آسایشگاه خیریه معلولان و سالمندان گیلان - رشت  قدردانی می کنم.

وی با اعلام این خبر که با کمکهای خیرین در سال گذشته حتی یک کیلو برنج خریداری نشده است، تصریح کرد: از زحمات کارخانه داران برنجکوبی که با همت کشاورزان کمک قابل توجهی به این آسایشگاه ارائه می دهند تقدیر می کنم و دستشان را می بوسم.

 

۵۰ درصد  هزینه‌های این آسایشگاه از محل کمکهای مردم  خیر و افراد نیکوکار تامین می‌شود

 

   وی با تاکید بر اینکه این آسایشگاه نخستین و بزرگترین مرکز و موسسه‌ی خیریه نگهداری از معلولان و سالمندان استان گیلان است، خاطرنشان کرد:  ‌۵۰ درصد  هزینه‌های این آسایشگاه با ۲۴۰ پرسنل آن از محل کمکهای مردم  خیر و افراد نیکوکار تامین می‌شود و اگر این حمایتها نباشد قادر به ادامه‌ی فعالیت نیستیم.

حسینی  در ادامه ضمن تقدیر از اداره کل بهزیستی استان گیلان، افزود: در حال حاضر ۲۵ درصد هزینه‌های آسایشگاه توسط بهزیستی استان گیلان در قالب یارانه ها تامین می شود.

 

متاسفانه کمک‌های شورای شهر و شهرداری از سال ۹۶ تا کنون سیر نزولی داشته است

 

وی یادآور شد: شهرداری و شورای شهر نیز حمایت‌های قابل‌توجهی به آسایشگاه داشتند اما با توجه به وظیفه قانونی این دستگاه در نگهداری از بی‌سرپرستان، انتظار کمک‌های بیشتری می‌رود که متاسفانه کمک‌های شورای شهر و شهرداری از سال ۹۶ تا کنون سیر نزولی داشته و از ۶۰ میلیون به ۳۰ میلیون در سال 1398 کاهش یافته است.

این مقام مسئول در آسایشگاه با بیان اینکه افرادی از خارج استان به این مجموعه کمک می کنند که هیچ ارتباط کاری قانونی ندارند، افزود: لازم می بینم از جناب آقای صوفی نژاد مدیرعامل محترم آسایشگاه کهریزک تهران و سرکار خانم قاسمی مدیر مرکز خیریه قائمیه به دلیل حمایتهای همه جانبه از این مجموعه تقدیر و تشکر کنم .

وی خواستار افزایش کمک‌های مردمی به آسایشگاه در بخش نذورات، صدقه و زکات فطریه با توجه به فشار اقتصادی موجود شد و گفت: متاسفانه تغییر مدیریت در دانشگاه علوم پزشکی منجر به قطع ارتباط حمایتی این دانشگاه از آسایشگاه شده است که البته قول مساعدت در آینده داده شده است.

وی به فعالیت درمانگاه الزهرا در آسایشگاه معلولان و سالمندان برای ارائه خدمات درمانی به مددجویان و مردم منطقه اشاره کرد و گفت: درمانگاه الزهرا(س) برای ارائه خدمات درمانی به مددجویان آسایشگاه معلولین و سالمندان رشت و مردم منطقه در حال فعالیت است و در این درمانگاه قسمت‌های فیزیوتراپی، عمومی، دندانپزشکی، روانشناسی و پزشکی در سطح تخصصی و عمومی دارند. 

 

اصل بدهی 2 میلیارد و 100 میلیون تومان بوده که در طول سال های متمادی افزایش یافت

 

وی از بدهی 60 میلیارد ریالی این آسایشگاه به تامین اجتماعی استان از سنوات قبل خبر داد و گفت: اصل بدهی 2 میلیارد و 100 میلیون تومان بوده که در طول سال های متمادی به دلیل عدم پرداخت افزایش یافت و اگر این معضل رفع نشود قطعا با چالش بزرگی روبرو خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس برای رفع چالش بدهی آسایشگاه به تامین اجتماعی تاکنون کاری نکردند، اضافه کرد: با دکتر نوبخت و دکتر واعظی هم در این خصوص صحبت کردیم . هر چند جناب دکتر نوبخت نگاهی مثبت دارند اما تاکنون نتوانستیم این موضوع را رفع کنیم. این مجموعه همانند کارخانه فولاد و شرکتهای تولید کننده و سود دهنده در خصوص پرسنل این آسایشگاه به تامین اجتماعی حق بیمه می پردازد و  ما هم  اکنون ماهانه 128 میلیون تومان حق بیمه پرسنل پرداخت می کنیم .

 

ساختمان جدید آسایشگاه، از 8 سال پیش بدون اخذ مجوز از آغاز شد و پس از یکسال بلاتکلیف رها شد

 

مدیرعامل آسایشگاه خیریه سالمندان و معلولین گیلان در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت ساختمان جدید آسایشگاه سالمندان گفت: اجرای ساختمان جدید آسایشگاه، از 8 سال پیش و بدون اخذ مجوز از شهرداری با کاربری تجاری آغاز شد و پس از یکسال و هزینه یک میلیارد و 500 میلیون تومان بلاتکلیف رها شد.

حسینی با بیان اینکه ساختمان جدید در سه طبقه می‌تواند با تغییر برخی قسمت‌های ساختمان ظرفیت پذیرش را تا ۷۰۰ نفر را داشته باشد،  افزود: ساختمان جدید آسایشگاه حدود 35 تا 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در محوطه ساختمان فعلی در شش هزار مترمربع مساحت در حال احداث است و برای اتمام، نیازمند17 میلیارد تومان اعتبار است.

وی از راه‌ اندازی مرکز جامع توانبخشی در آسایشگاه معلولین و سالمندان رشت نیز خبر داد و افزود: با تکمیل ساختمان جدید آسایشگاه افرادی که در نوبت بستری در آسایشگاه هستند، می توانند جذب می‌شوند.

 

استاندار گیلان  در مدت حضور بنده کمک مالی به این آسایشگاه نداشتند 

 

این مقام مسئول همچنین در پاسخ به این سوال که آیا استاندار گیلان در بازدیدهای خود از آسایشگاه کمکهای مالی داشته است یا خیر؟ گفت: استاندار گیلان  در 3 مورد بازدید در  مدت حضور بنده کمک مالی به این آسایشگاه نداشتند  اما در بازدید رییس دفتر رییس جمهور قرار شد تا ساختمان نیمه کاره آسایشگاه  جز پروژه های سفر رئیس جمهوری قرار گیرد و امیدواریم از سوی دولت تامین اعتبار شود.

این مقام مسئول در ادامه با تاکید بر اینکه اعتقادی به نوبت بستری نداریم،خاطرنشان کرد: اگر مراجعه ای شود طی یک هفته روال اداری برای بستری انجام می شود و مشکلی در ظرفیت نداریم.

حسینی از برپایی جشن تولد برای مددجویان آسایشگاه خبر داد و گفت: بنا داریم ماهانه برای مددجویان با همکاری تشکلهای مردم نهاد، جشن تولدی در خور شان آنان برگزار کنیم.

 

واقعا نمی دانم حقوق بنده چه میزان است؟

 

وی در پاسخ اینکه چه میزان حقوق دریافت می کند؟ گفت: واقعا نمی دانم حقوق بنده چه میزان است و هیئت مدیره پس از 11 ماه هنوز تصمیمی در این خصوص نگرفته است! اگر هیئت مدیره هم بخواهند بیش از 5 میلیون تومان حقوق به اینجانب پرداخت کنند نخواهم پذیرفت چرا که برای دریافت حقوق به اینجا نیامدم.

حسینی گفت: از سوی هیئت مدیره آسایشگاه خیریه سالمندان و معلولین در ماه ششم و نهم فعالیت اینجانب بابت حقوق، مزایا و عیدی، 30 میلیون تومان پرداخت شده است.

 

این آسایشگاه هم مستثنی نیست

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا نیروی سفارشی و نور چشمی در این مجموعه مشغول فعالیت هستند ؟ تاکید کرد: در هر  سازمانی ممکن است چنین نیروهایی وجود داشته باشد و این آسایشگاه هم مستثنی نیست. 

وی با تایید جذب نیروی سفارشی از سوی نمایندگام مجلس و یا برخی مسئولین در گذشته گفت: به محض ورود ، سیستم اداری خود را چابک کردیم و 30 نفر از پرسنل اداری را کاهش دادیم و به بخش منتقل کردیم. حتی یک نفر را هم  اخراج نکردیم .

 

 دهکده سلامتی فشتام 25 سال پیش شروع و در مراحل سفت کاری رها شد؟!

 

وی در خصوص سرنوشت مجموعه دهکده سلامتی فشتام گفت: زمین 17 هکتاری در روستای فشتام 25 سال پیش شروع و در مراحل سفت کاری رها شد. جلسه ای با رییس سازمان برنامه و بودجه استان داشتیم و  قولهایی دادند هر چند که سازمان بهزیستی به دنبال کاهش جمعیت در آسایشگاه ها می باشد تا بتواند خدمات بهتری ارائه دهد . منتظر هستیم تا ببینیم آیا در بودجه سال 1398 ردیفی برای این موضوع مشخص خواهد شد یا خیر؟ تا بتوانیم این مجموعه با ظرفیت 1500 نفر را احداث کنیم.

 

 حامیان این آسایشگاه تا زمانیکه در قید حیات هستند باید تقدیر شوند

 

وی در توضیح تعداد حامیان این مجموعه یادآور شد: از تعداد حمایان این آسایشگاه اطلاعت دقیق و درستی وجود ندارد اما در تلاش هستیم طی فراخوانی در طول یک سال آینده، کتابی از حامیان این آسایشگاه تهیه کنیم چون اعتقاد دارم باید حامیان این آسایشگاه تا زمانیکه در قید حیات هستند شناخته شوند و تقدیر گردند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز قول مساعدت به آسایشگاه معلولین رشت داد گفت: همه مردم می توانند با تهیه حامی کارت این مجموعه و پرداخت حداقل 10 هزار تومان در ماه حامی یکی از خیرین این مجموعه باشند و  به آسایشگاه کمک کنند.

مدیرعامل آسایشگاه خیریه سالمندان با اشاره به پیش بینی شماره حسابهای جداگانه برای پرداخت فطریه ، افزود: در این راستا شماره کارت بانک سپه 5892101086329709 را جهت فطریه عام و شماره کارت بانک توسعه تعاون 5029087000330715 را جهت فطریه سادات و شماره کارت بانک ملی 6037991899994036 را جهت کفاره در نظر گرفته شد.

حسینی با بیان اینکه شماره حساب آسایشگاه معلولین و سالمندان رشت نیز 100300100300، بانک رفاه کارگران جهت دریافت کمک‌های مردمی است گفت: ‌واگذاری نذورات، تأمین نیازمندی‌های خوراکی و مواد شوینده، بهداشتی، وقف اموال برای صدقه جاریه و مشارکت در استحمام مددجویان نیز دیگر راه‌های کمک به این مجموعه هستند و مردم عزیز می توانند از طریق تحویل البسه و داروهای مازاد منزل خود به آسایشگاه معلولین و سالمندان رشت نیز می‌توانند به این مجموعه کمک ارزشمندی کنند .

ارسال شده در دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۴ بعد از ظهر
کد خبر: 4793126
آخرین خبر ها
گزیده خبرها