نماینده ولی فقیه در گیلان به پویش بسیج ملی کنترل فشار خون پیوست

نماینده ولی فقیه در گیلان به پویش بسیج ملی کنترل فشار خون پیوست

اسرار امروز. 

در دیدار مسوولان دانشگاه علوم گیلان با نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت، اهداف و محور های طرح بسیج ملی کنترل فشار خون تبیین شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز؛ در این دیدار، آیت اله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت، پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و  اظهار کرد: مقوله پیشگیری باید در همه ابعاد اجتماعی دیده شود و متولیان حوزه سلامت  باید فکر خود را به این مهم معطوف کنند. در این زمینه طرح ملی کنترل فشار خون در راستای پیشگیری از بیماری ها کاری بسیار پسندیده است.

وی تصریح کرد: هنوز مردم به زیربناهای پیشگیری کم فکر می کنند این در حالی است که با توجه به این مهم می توان هزینه های درمان را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

امام جمعه رشت با اشاره به این که مردم به مقوله پیشگیری توجه کمتری دارند، گفت: در این راستا بحث تغذیه حایز اهمیت است.  وی افزود: در حال حاضر عدم توجه به غذاهای بومی و استقبال مردم از غذاهای فست فودی منجر به افزایش بیماری ها شده است. در این زمینه، توجه به تغذیه سالم و ورزش نیز در پیشگیری از بیماری ها موثر است. 

نماینده ولی فقیه در گیلان، سلامتی را رکن اول جامعه عنوان کرد و افزود:  مدیریت دانش طب و استفاده مناسب از این حرفه برای ارتقای سلامت جامعه حایز اهمیت است.

وی با اشاره به این که  انجام اعمال پیوند عضو در گیلان، دارای افق روشنی است، خواستار نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو  با توجه به بینش اجتماعی  بالای مردم گیلان شد.

آیت اله فلاحتی همچنین با اشاره به اهمیت بهداشت محیط زیست، گفت: تلاش برای ایجاد سلامت جامعه باید در ابعاد مختلف لحاظ شود.

امام جمعه رشت با تاکید بر توسعه تاسیسات ساختمانی و تجهیزاتی مراکز درمانی استان، بهبود زیرساخت ها در بخش های مختلف را خواستار شد.

وی افزود: فرهنگ سازی برای سلامت مردم باید نهادینه شود و مردم باید نحوه سالم زندگی کردن را یاد بگیرند. در این زمینه زندگی آپارتمان نشینی  نیازمند غربالگری است.

در ادامه دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و رییس ستاد اجرایی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون گیلان نیز با اشاره به افزایش سن امید به زندگی در جامعه، گفت: امروزه  بیماری های غیر واگیر مانند فشار خون و دیابت از عوامل تهدید کننده سلامت جامعه هستند.

یوسف زاده چابک به مرگ سالانه ۱۰ میلیون نفر به دلیل فشار خون در دنیا اشاره کرد و افزود: بیش از 50 درصد  مرگ و میرها در گیلان به دلیل بیماری قلبی و مغزی است که  عامل اصلی آن فشار خون بالاست. 40 درصد از مبتلایان به فشار خون بالا  نیز  از بیماری  خود اطلاعی ندارند.

وی با اشاره به آمادگی بیش از یک هزار  تیم سنجش فشار خون در حوزه بهداشتی گیلان، بیان کرد: بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت گیلان، جمعیت هدف سنجش فشار خون در استان هستند و پیش بینی می شود ۷۵۰ هزار نفر افراد بالای ۳۰ سال و زنان باردار تحت پوشش طرح مذکور قرار گیرند.

رییس ستاد اجرایی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون گیلان، به تشریح برنامه های طرح بسیج ملی کنترل فشار خون گیلان پرداخت و خواستار مشارکت دستگاه های اجرایی و نهاد های استان برای اجرای هرچه بهتر این طرح در استان شد.

در پایان مقرر شد بخشی از خطبه های نماز جمعه در رشت و شهرستان ها به طرح بسیج ملی کنترل فشار خون اختصاص یابد.

گفتنی است نماینده ولی فقیه در استان گیلان، ضمن سنجش فشار خون، رسماً به پویش بسیج ملی طرح کنترل فشار خون پیوست.

ارسال شده در چهارشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۱ بعد از ظهر
کد خبر: 6967910
آخرین خبر ها
گزیده خبرها