درباره تالاب انزلی اشتباه شده است
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست:

درباره تالاب انزلی اشتباه شده است

اسرار امروزمعاون رییس جمهور اعلام کرد: بخشی از این ایرادات به علت عدم توانمندی رقبای این شرکت‌ها در رقابت است، چون آنها فکر می‌کردند، باید با لودر و کمپرسی ۳۰۰ میلیون تن لجن را جابجا کنند، حال سوال این است که ما می‌خواهیم با این مقدار لجن چه کاری را انجام دهیم؟ در حقیقت باید در مکانی به وسعت ۱۰۰ کیلومتر مربع این لجن‌ها را انبار کنیم!

عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اظهار نظر در خصوص دستور توقف اجرای طرح بایوجمی انزلی توسط دادستان گفت: درباره تالاب انزلی اشتباه شده است. ناظر فنی این طرح دانشگاه تهران و شریف هستند و مجری طرح نیز دانشگاه صنعتی اصفهان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از ایلنا، وی افزود: درباره تالاب انزلی بررسی شد تا از نظر فیزیکی تالاب انزلی را تخلیه کنند و  برآورد کردند که هزینه تخلیه فیزیکی تالاب انزلی حدود ۴۹ هزار میلیارد تومان می باشد، یعنی به اندازه یک سال بودجه عمرانی کشور!

کلانتری با اشاره به روش بایو الکتریک برای احیای تالاب انزلی ، یادآور شد: گروهی از دانشگاه صنعتی اصفهان طرحی را برای احیای تالاب انزلی ارائه دادند که البته نانو نیست، بلکه بایوالکتریک است. ذرات نانو زیر یک میکرون است، اما بایوالکترویک بیش از یکهزار میکرون است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه این طرح از زمان خانم ابتکار مطرح بود و درتیرماه سال 1396 قرارداد را منعقد کردند اما اجرای آن به تعویق افتاد، خاطرنشان کرد: تاکید کردم برای اجرای این قرار داد باید در چهار استخر شیلات به صورت پایلوت و آزمایشی این کار را انجام دهند و این طرح به صورت آزمایشی انجام شد و ظرف حدود ۲۰ روز یک متر و نیم مواد آلی به علت تولید اکسیژن از حالت بی‌هوازی به حالت هوازی تبدیل شد؛ وقتی به حالت هوازی تبدیل می‌شود اکسیداسیون آغاز می‌شود و وقتی اکسیداسیون آغاز شود، لجن‌‌های بهم چسبیده احیا شده که مانند سنگ می‌مانند از هم گسیخته می‌شود.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد:  با اجرای این طرح در ظرف مدت کمتر از ۲۰ الی ۲۵ روز لجن‌هایی که با کلنگ هم کنده نمی‌شد خود به خود بر اثر اکسیداسیون از هم باز شده و به سطح آب آمدند و بر اثر تابش نور خورشید تجزیه شده و به خوراک ماهی تبدیل شدند. یعنی کاملا ارگانیک و کمتر از یک ماه، یک متر و سی‌سانت از لجن به طور کامل محو شد.

کلانتری با اشاره به اینکه دستور دادم این طرح را در سطح ۵۰ هکتار انجام دهند، اظهار داشت: افرادی که در مقابل ما بودند، فکر می‌کردند این طرح امکان‌پذیر نیست. ما هم خودمان فکر نمی‌کردیم به این شدت امکان‌پذیر باشد. در بازدید میدانی دیدم؛ این ۵۰ هکتار حدود ۶۷ سانتی‌متر عمق پیدا کرده و ماهی‌ها برگشته‌اند، چراکه ماهی در شرایط بی‌هوازی نمی‌تواند زنده بماند، این ماهی‌ها از لجن‌ها تغذیه می‌کنند و به سرعت لجن‌ها را کاهش می‌دهند. قرار بعدی ما ۲۰۰ هکتار بود که در حال حاضر متوقف شده است.

معاون رییس جمهور اعلام کرد: بخشی از این ایرادات به علت عدم توانمندی رقبای این شرکت‌ها در رقابت است، چون آنها فکر می‌کردند، باید با لودر و کمپرسی ۳۰۰ میلیون تن لجن را جابجا کنند، حال سوال این است که ما می‌خواهیم با این مقدار لجن چه کاری را انجام دهیم؟ در حقیقت باید در مکانی به وسعت ۱۰۰ کیلومتر مربع این لجن‌ها را انبار کنیم!

وی تصریح کرد: ما در باره این طرح بصورت کارشناسی و از طریق دانشگاه‌ها اقدام کردیم. معاونت پژوهشی وزارت علوم برای اجرای این پروژه درخواست ناظر کرد و از میان دانشگاه‌های مختلف دانشگاه تهران انتخاب شد. با انتخاب دانشگاه تهران برخی افراد که نتوانستند انتخاب شوند اعتراض کردند مانند یک گیاه‌شناسی که به هیچ چیزی جز گیاه شناسی وارد نیست.البته یک گروه منتخبان محلی نیز در این محدوده به دنبال منافع خود بودند و ادعاهایی را مطرح کردند که دادستان نیز دستور به توقیف داد.

وی با اشاره به گزارش دانشگاه تهران در رد  تمام این ادعاها ، افزود:  تیتانیوم تالاب انزلی کمتر از تیتانیوم استاندارد است. ما مشکل آرسنیک را در بسیاری از استان‌ها داریم. اما در این محدوده کمتر است. گزارش شفافی از سوی دانشگاه‌ تهران ارائه شده است که تمام ادعاها را رد کرده‌اند.

کلانتری در پیان با اشاره به قصد کره جنوبی برای خرید طرح احیای تالاب انزلی ، گفت:  این روش یک روش جدید و کم خطرترین روش موجود است. کره جنوبی قصد داشت این تکنولوژی را از دانشگاه تهران خریداری کرده و در دلتای رودخانه مکونگ در ویتنام پیاده کند. رودخانه مکوند یک رودخانه بسیار بزرگ است و جریان آن بسیار بیشتر از کارون است.

وی در پایان یادآور شد: سازمان حفاظت محیط‌زیست کارفرمای این طرح است و پیمانکار دانشگاه صنعتی اصفهان و ناظر دانشگاه‌های تهران و شریف هستند. سازمان وقتی ناظر مشاور را تایید کرد از بودجه خود پول را پرداخت می‌کند. رییس دادگستری منتظر گزارش دانشگاه تهران است که اولین گزارش نیز چند روز پیش منتشر شد که در آن تمام گفته‌ها رد شده است.

ارسال شده در شنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۶ بعد از ظهر
کد خبر: 3261637
آخرین خبر ها
گزیده خبرها