دكتر بهزاد عباسقلي‌زاده تنها جراح پيوند دست استان گیلان : دست یا انگشت قطع شده 6 ساعت زمان طلايي دارد تا پيوند شود

دكتر بهزاد عباسقلي‌زاده تنها جراح پيوند دست استان گیلان : دست یا انگشت قطع شده 6 ساعت زمان طلايي دارد تا پيوند شود

اختصاصی / اسرار امروز. با خودشناسي مي‌توانيم به خداشناسي برسيم و خداشناسي يعني از زشتي گسستن و به نيكي‌ها پيوستن و همچنان به سوي خدا حركت كردن. واقعاً دنياي نيكوكاران، دنياي زيبايي است که با مجاهدت و ايثار يك پزشك متدين و فوق‌تخصص پيوند جراحي دست در استان گيلان فراهم شده است تا بيماران پيوندي به استانهاي همجوار يا تهران اعزام نشوند.

با خبر شديم كه چندي پيش كارگر كشاورزي در يكي از روستاهاي شهرستان تالش به هنگام كار با دستگاه كمباين ساعد و مچ دست راست او كاملاً قطع شده بود و با دست قطع شده به بيمارستان گيل‌ گلسار انتقال پيدا كرد. بعد از 8 ساعت كار در اتاق عمل، استخوانهاي خرد شده توسط دكتر عباسقلي‌زاده جراح نامدار گيلاني، ترميم و پيوند گرديد. گفتني است كه در این جراحی 2 عدد سرخرگ، سه عدد سياهرگ ،2 عدد عصب اصلي و 25 عدد تاندون دست بيمار به مچ وي پيوند زده شد كه بيمار قادر شد انگشتان دستش را به حركت در آورد.

من هم بعنوان يك روزنامه‌نگار به اتفاق همكار مطبوعاتي خود در يك فرصت مناسب با توصيفي كه از خدمات ارزشمند اين جراح برجسته شنيده بودم به مطب ايشان واقع در رشت - اول گلسار روبروي درمانگاه صابرين- ساختمان ایرانمهر- طبقه پنجم رفتيم تا با اين پزشك متعهد و انساندوست كه تنها جراح پيوند دست در استان گيلان است به گفتگو بپردازيم و از پيوند صحبتي داشته باشيم.

دكتر بهزاد عباسقلي‌زاده جراح و متخصص ارتوپدی، دارای بورد تخصصی و فوق تخصصی جراحی دست، اعصاب محیطی و میکروسرجری وقتي متوجه حضور چند خبرنگار در مطب خود شد بلافاصله زنگ را به صدا در آورد و به اتاق ايشان هدايت شديم.

درسال 1369 رتبه 20 پزشكي را در كنكور سراسري كسب نمودم

وی در ابتدا گفت: من گيلاني هستم و زادگاهم لوندويل آستارا مي‌باشد. در يك خانواده روستايي رشد كردم . درسال 1369 رتبه 20 پزشكي را در كنكور سراسري كسب نمودم و در سال 1376 در رشته تخصصي ارتوپدي فارغ‌التحصيل شدم . سپس در رشته جراحي دست موفق به كسب فوق‌تخصص شدم هر چند اين رشته نسبت به تخصص‌هاي ارتوپدي درآمد كمتري دارد. وی اضافه کرد: چون در جریان مسائل کارگری قرار داشتم كه اکثرا در محیط کار دچار عارضه و آسیب دست مي‌شوند و تمكن مالي هم ندارند این رشته پزشکی را انتخاب کردم و مسئوليت سنگين جراحي دست را به عهده گرفتم و به استانهای محروم اعزام شدم.

آیا بیمارستان پورسينا نياز به وجود يك جراح دست ندارد؟

دكتر عباسقلي‌زاده به اعتقادات مذهبي پايبند است و به آن ارج مي‌نهد. دكتر مي‌گويد: من آهنگ كار خود را با نام خدا آغاز كردم و با پشتكار و عشق خدمتگزاري به مردم مهربان آن را به ثمر خواهم رساند.

دكتر اهل انتقاد و شكايت نيست امّا وقتي كمي با او خصوصي صحبت مي‌كنيم او از بي‌مهري‌هاي تعدادی از مسئولین در گذشته گله می کند و مي‌گويد: هر قدر تلاش كردم تا در بیمارستان پورسینای رشت به آسيب‌ديدگاني كه نيازمند بودند به عنوان يك خدمتگزار حضور پيدا كنم متاسفانه مرا با وعده وعيد سرگرم مي‌كردند. البته هنوز هم بيمارستان پورسيناي رشت (تنها مرکز ترومای استان گیلان) به علت نبود فوق تخصص جراحي دست با مشكلات زيادي روبرو است و بيماران بايد به تهران پناه ببرند. آیا واقعاً پورسينا با اين حجم تصادفات و تلفات و شكستگي‌های استخوان نياز به وجود يك جراح دست ندارد؟ اين در شرايطي است كه اعمال جراحي دست بسيار ظريف است و نياز دارد تا ساعتها پشت ميكروسكوپ به جراحي بپردازيم كه البته گرفتاريهای زيادي نظير كمردرد و گردن درد و آسيب‌‌ديدگي چشم‌ها را برای پزشکان این رشته به دنبال دارد.

من عاشق همولايتي‌هاي خود هستم و دوست دارم به گيلان و گيلاني خدمت كنم

دكتر در ادامه می افزاید: براي حضور من در استان‌‌هاي تهران ، اردبيل ، قزوين زمينه خوبي فراهم است امّا من عاشق همولايتي‌هاي خود هستم و دوست دارم به گيلان و گيلاني خدمت كنم.

دكتر عباسقلی زاده یادآور شد : در حال حاضر در بيمارستان ترميمي ولايت پورسيناي رشت مامور به خدمت هستم امّا امكانات و تجهيزات آن بسيار اندك است. اميدوارم جناب دكتر يوسف‌زاده رياست پرتلاش دانشگاه علوم پزشكي گيلان با ارتباطات برجسته‌اي كه با دست‌اندركاران مركزي دارند بزودي تجهيزات و امكانات لازم براي مردم مهربان و با وفاي گيلاني در بيمارستان ولايت مهيّا گردد.

متأسفانه هنوز استان گیلان يك مركز پيوند ندارد

از دكتر عباسقلي‌زاده تنها جراح پيوند دست سوال كرديم براي ارائه خدمات لازم و به موقع براي آسيب‌ديدگان چه پيشنهادي داريد؟ او نياز استان گيلان را به يك مركز پيوند اعلام كرد و گفت: متأسفانه هنوز استان ما يك مركز پيوند ندارد. البته من آمادگی دارم تا بطور 24 ساعته در جهت مردم عزيز گيلان باشم .

وی ادامه داد: حتي براي ايجاد يك مركز پيوند برنامه‌ريزي هم كرده‌ام اگر رياست دانشگاه علوم پزشكي علاقمند باشد من با نيروي انساني متخصص كه سراغ دارم مي‌توانم با كمترين هزینه آن را راه‌اندازي كنم.

در پيوند دست كشاورز تالشي من به تنهايي جراح آن بودم

از دكتر در خصوص چگونگي پيوند دست سوال كردم؟ او گفت: پيوند يك كار تيمي است و نياز به هماهنگي بين تيم مورد نظر دارد . در طول درمان بايد آماده و حاضر باشيم و چند جراح برجسته بايد حضور داشته باشند البته در پيوند دست كشاورز تالشي من به تنهايي جراح آن بودم و براي اين جراحي 36 ساعت كار مفيد كردم. از دكتر سوال كردم اگر جراحي نتيجه نداد چه شرايطي دارد؟ او گفت اگر احيانا پيوندي موفق‌آميز نباشد من هیچ ريالی بابت هزينه جراحي نخواهم گرفت.

دكتر در ادامه مي‌گويد: جراحي و پيوند دست بايد در اين استان جا بيفتد نه اينگه اگر دست كسي آسيب ديد بلافاصله آن را قطع كنند بلكه بايد ترميم شود نظير دندانهای پوسیده ، که نباید آن را فورا کشید . من به‌عنوان يك جراح اعلام مي‌كنم دست قطع شده 6 ساعت زمان طلايي دارد تا پيوند شود. وقتي بيماري از آستارا ، تالش،چابکسر و از روستايي با دست قطع شده به نزديكترين بيمارستان شهر خود مراجعه مي‌كند به پورسيناي رشت اعزام مي‌شود ودر پورسينا اعلام مي‌كنند ما جراح دست نداريم .بیمار را به تهران مي‌برند و همين وقت‌گيري‌ها بيش از 10 ساعت طول مي‌كشد كه متأسفانه بيماران موقعيت پيوند را از دست مي‌دهند و با قطع دست روبرو می شوند.

دكتر بهزاد عباسقلي‌زاده اين جراح برجسته و خوشنام گيلاني در پايان مصاحبه خود از همه نمايندگان پرتلاش مردم گيلان در مجلس علي‌الخصوص استاد يوسف‌زاده اين پزشك انسان‌دوست رياست محترم دانشگاه علوم‌پزشكي گيلان خواست تا در خصوص ايجاد يك مركز پيوند، اقدامي اساسي داشته باشند تا انشاءالله بزودي شاهد توسعه فضاي درماني در زمينه پيوند دست باشيم.

ارسال شده در چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵۵ بعدازظهر
کد خبر: 155
آخرین خبر ها
گزیده خبرها