حمایت از تولید ملی شعار بوده و در عمل چیزی مشاهده نشده است
رئیس شورای ملی زیتون ایران:

حمایت از تولید ملی شعار بوده و در عمل چیزی مشاهده نشده است

اسرار امروزرئیس شورای ملی زیتون ایران گفت: مدیریت شرایط موجود منوط به یک نامه‌ نگاری ساده و صرف یک برگه  A4 است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از فارس، محصول کشاورزی زیتون و فرآورده‌های آن ازجمله محصولاتی است که واردات آن به کشور، کمر تولیدکنندگان داخلی را شکسته و شهرستان طارم زنجان به ‌عنوان قلب تولیدات این محصول بیشترین ضرر را در این حوزه می‌بیند.

 این روزها روغن بی‌ کیفیت و کم کیفیت زیتون وارداتی با توجه به شرایط اقتصادی کشور گوی سبقت را از روغن‌های مطلوب ایرانی ربوده است و تولیدکنندگان و مصرف ‌کنندگان هر دو زیان واردات این محصول از خارج را می‌بینند. درحالی‌که محصولات داخلی با هزینه بالا و کیفیتی مطلوب در بازارهای داخلی در حال عرضه است اما همچنان ازنظر قیمت توان رقابت با محصولات خارجی را داشته و روغن‌ زیتون باقیمت 40 تا 50 هزارتومانی در بازار عرضه می‌شود. در این میان باید پرسید با این حجم از ظرفیت تولید داخلی چرا همچنان بر واردات این محصول تأکید می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان اظهار کرد: طبق آمار برآورد شده ۴۰ تا ۴۵ هزار تن زیتون در سال جاری از باغات شهرستان طارم برداشت می‌شود. جواد تاراسی زیتون طارم را در زمینه کمیت و کیفیت در کشور برترین خواند و افزود: کارگاه‌های فعال و موجود در شهرستان طارم بر اساس مجوزهای صادره 5/2 برابر ظرفیت تولید موجود توان فرآوری و روغن‌کشی دارد.

رئیس شورای ملی زیتون ایران نیز با اشاره به اینکه از آغاز اجرای طرح طوبی در کشور بحث ممنوعیت ورود روغن‌زیتون در کشور اعمال نشده است، گفت: اما بر اساس عناوین مختلف واردات این روغن بالا و پایین شده و تغییر گروه داشته و یا واردات آن محدودشده و امروز نیاز است که واردات روغن‌زیتون متوقف شود.

مهدی عباسی با بیان اینکه امسال 120 هزار تن زیتون در کشور برداشت می‌شود، افزود: پیش‌بینی می‌شود 50 درصد محصول برداشتی به استحصال روغن اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال 10 تا 11 هزار تن روغن‌زیتون در کشور تولید شود، گفت: این میزان تولید روغن‌زیتون مازاد بر نیاز کشور است.

عباسی با اشاره به اینکه چند موضوع و عامل روغن‌زیتون ایران را تحت تأثیر خود قرار داده است، خاطرنشان کرد: تحریم‌های ظالمانه علیه ایران و عدم امکان صادرات روغن، اختصاص ۳۰ درصد یارانه توسط کشورهای تولیدکننده زیتون به تولیدکنندگان و اجرای اقتصاد دامپینگ موجب شده فضای رقابت‌پذیری بین تولیدکنندگان داخلی و خارجی فراهم نباشد.

رئیس شورای ملی زیتون ایران با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد روغن‌های وارداتی کیفیت لازم مصرف را ندارند، گفت: بسیاری از این روغن‌ها نباید مصرف خوراکی شود و برای تولیدات لازم آرایشی مناسب است.

 او حداقل کار قابل انجام در سال تولید ملی را اعمال ممنوعیت واردات روغن‌زیتون خواند و گفت: حمایت از تولید ملی همواره یک شعار بوده و در عمل چیزی مشاهده نشده است.

عباسی به اجرای اقتصاد دامپینگ توسط کشورهای صادرکننده روغن‌زیتون به ایران اشاره کرد و گفت: با از بین رفتن زیرساخت‌های تولید زیتون در کشور مقصد، قیمت کالا افزایش چند برابری خواهد داشت.

رئیس شورای ملی زیتون ایران با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر تولید داخلی پاسخگوی مصرف نبود، افزود: اما با توجه به تولید سال جاری دولت با ممنوعیت واردات روغن ‌زیتون پس از ۲۶ سال انتظار و در شرایط سخت تحریم‌ها می‌تواند جشن خودکفایی زیتون را برگزار کند که مبدأ آن شهرستان طارم است.

او با اشاره به مشکلات فراوان صنعت‌ کاران زیتون در صورت عدم ممنوعیت واردات روغن‌ زیتون گفت: با این کار واحدهای استحصال روغن‌ زیتون تعطیل خواهد شد و این به معنای متضرر شدن ۴۰ هزار بهره‌بردار بوده که سمی خطرناک برای صنعت زیتون کشور است.

عباسی مدیریت شرایط موجود را منوط به یک نامه‌ نگاری ساده و صرف یک برگه A4 خواند و گفت: دولت واردات روغن ‌زیتون را ممنوع و اگر نیاز شد بار دیگر دستور واردات را صادر کند چراکه امسال مازاد تولید در کشور وجود دارد و تولید داخلی باید در اولویت باشد.

 رئیس شورای ملی زیتون ایران با اشاره به قدرت بالای رقابت ‌پذیری روغن‌زیتون داخلی با روغن‌های خارجی افزود: بسیاری از روغن‌های زیتون وارداتی غیراستاندارد بوده و مورد تائید وزارت بهداشت نیز نیست و انتظار می‌رود تعزیرات حکومتی نیز در این زمینه ورود پیدا کند.

ارسال شده در پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۱ قبل از ظهر
کد خبر: 0186118
آخرین خبر ها
گزیده خبرها