حفظ و صیانت از آب بندانها، وظیفه ای همگانی است
استاندار گیلان:

حفظ و صیانت از آب بندانها، وظیفه ای همگانی است

اسرار امروزاستاندار گیلان در همایش علمی نقش آب بندان ها در توسعه اقتصادی گیلان تاکید کرد: اولویت اساسی آب بندان ها باید تامین آب مطمئن زراعی باشد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز؛ استاندار گیلان در همایش علمی نقش آب بندان ها در توسعه اقتصادی گیلان اظهار داشت: یکی از ظرفیت‌ها به ویژه در استان گیلان ظرفیت‌های طبیعی و گردشگری و جغرافیایی کم نظیر این استان است و وجود 870 پهنه آب بندان و تالاب در این استان با چشم انداز و ظرفیت های ویژه یکی از مواهب خدادادی است.

ارسلان زارع  گفت: ظرفیت این آب بندان ها در صورت لایروبی، ۴۰۰ میلیون متر مکعب خواهد بود که با هزینه اندک، قدرت حفظ و انتقال آب زراعی به اندازه یک تا چند سد مخزنی را دارند.

وی با بیان اینکه استفاده چند منظوره از آب بندان ها در فعالیت های شیلاتی، تفریحی و گردشگری می‌تواند در اقتصاد جوامع روستایی و ماندگاری مردم در روستاها نقش موثری ایفا کند، افزود: اولویت اساسی آب بندان ها باید تامین آب مطمئن زراعی باشد

وی تاکید کرد:حفظ و صیانت از این ظرفیت ممتاز برای نسل آینده، وظیفه ای همگانی است.

نماینده عالی دولت در گیلان، نقش آب بندان ها در کاهش مخاطرات از جمله سیل، روان آب و نیز توسعه اشتغال و کاهش مهاجرت را غیرقابل انکار خواند و بیان داشت: باید از ظرفیت مردم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سرمایه گذاران ، شوراهای اسلامی به منظور حفظ ، پاسداری و بهره برداری از آب بندان ها با اولویت توسعه جوامع روستایی بهره مند شد.

استاندار گیلان یادآور شد: با توجه به اینکه آبگیری آب بندان های کشاورزی باید در انتهای سال اجرا شود، بهترین زمان برای انجام عملیات لایروبی را فصل پاییز خواند و گفت: دستگاه‌های متولی به ویژه جهاد کشاورزی و آب منطقه ای باید برنامه‌ریزی خود را با رعایت سرعت و دقت در لایروبی و استحصال آب بندان ها به کار گیرند.

نماینده عالی دولت در گیلان انجام حداقل ۵ پروژه لایروبی و بهره برداری از آب بندان ها در هر شهرستان را مورد تاکید قرار داد و از فرمانداران و بخشداران خواست تا با همکاری در اجرای این مهم روند توسعه استان به ویژه در جوامع روستایی را تسریع کنند.

ارسال شده در شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰ بعد از ظهر
کد خبر: 7777483
آخرین خبر ها
گزیده خبرها