بخشدار خمام : بخش خمام اولین بخش سبز شهرستان رشت شد

بخشدار خمام : بخش خمام اولین بخش سبز شهرستان رشت شد

اختصاصی/اسرار امروز. توسعه در روستاها یکی از اهداف برنامه های دولت یازدهم با هدف رشد شاخصهای آبادانی ،جلوگیری از مهاجرت و ایجاد اقتصاد پایدار از طریق توجه به گردشگری و جذب توریست است.

با حضور علیرضا مسچیان بخشدار محبوب و پر تلاش خمام این روند در غالب روستا های این بخش در حال مطالعه بوده و در برخی روستاهها هم اجرایی شد. در سایه تدابیر این بخشدار جوان که پیش از این سوابقی همچون شهرداری لشت نشا را در کارنامه خود دارد روستاهای این بخش شاهد تحولات گسترده ای در زمینه های مختلف هستند به گونه ای که به رغم مشکلات فراوان اعتباری نه تنها از سرعت این تحولات کاسته نشده بلکه همچنان آهنگ خوش توسعه و برنامه های عمرانی به گوش می رسد.

در راستای تاکید استاندار گیلان مبنی بر ارائه گزارش عملکرد مدیران به دفتر بخشدار خمام رفتم تا گزارشی از عملکرد این بخشدار جوان و خوشفکر تهیه کنم. وی در طول مدتی که مسئولیت بخشداری خمام را بر عهده دارد تمام تلاش خود را برای توسعه و بالندگی این بخش بکار گرفت. وی بازدیدهای میدانی مستقیم خود را امری مهم می داند و بر این باور است که تا وقتی خواسته ها و مشکلات مردم را مستقیما لمس نکند نمی تواند تصمیمات مناسبی برای بهبود وضعیت روستاها بگیرد. مردم خمام می گویند : بخشدار خمام از جمله بخشدارانی است که درب اتاقش همیشه باز است و حاجب و دربان ندارد. وی در ابتدای سخنانش به سند توسعه بخش خمام اشاره کرد وگفت: سند توسعه بخش خمام تبلور یافته سیاست ها و دیدگاههای شورای برنامه ریزی و توسعه شهرستان بوده و به عنوان راهنمای عملیات اجرایی بخش خمام تا سال 1402 قلمداد می شود و دیدگاههای مدیریتی توسعه بخش را برای پیشرفت و آبادانی ارائه می کند.

مسچیان در ادامه با اشاره به موقعیت خاص این بخش در منطقه خاطرنشان کرد: بخش خمام با دارا بودن حدود 60 هزار جمعیت و موقعیت ژئوپلیتیک خاص منطقه که از یک سو به مرکز استان و از سوی دیگر به شهرستانبندرانزلی (( کریدور شمال به جنوب نوستراک)) می تواند پتانسیل بالقوه خود را در بخش صنعت به وضعیت بالفعل تبدیل نماید و با توجه به اهمیت موضوع و اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی تدابیر لازم اندیشه شده است و برای تبدیل به شهرستان شدن انتظار می کشد.

وی در ادامه سخنان خود به سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن در بخش خمام اشاره کرد و اذعان داشت: مردم بخش خمام در اجرای طرح ملی سرشماری عمومی نفوس و مسکن همچون سایر طرح های ملی مشارکت بسیار بالایی داشته اند به طوریکه بخش خمام در مرحله ثبت نام اینترنتی مشارکت ۸۲ درصدی را به نام خود ثبت کردند.

نماینده عالی دولت در بخش خمام افزود: بخش خمام با محوریت کشاورزی ،دامپروی و طرحهای گردشگری دارای 44 روستا می باشد که 39 روستای آن دارای دهیاری و 5 روستای این بخش فاقد دهیاری هستند.

بخش خمام رتبه اول جذب سهمیه سند روستایی را در شهرستان رشت کسب کرد

وی در ادامه با تقدیر از اعضای شوراهای اسلامی روستاها ودهیاران برای تلاش درتشکیل پرونده و صدور اسناد مالکیت روستایی گفت: با همکاری بنیاد مسکن و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان گیلان موفق شدیم800 سند روستایی در سال 94 خدمت روستاییان بخش خمام اهداء کنیم که این بخش توانست بین بخش های شهرستان رشت در حیث جذب سهمیه و محقق شدن سند، رتبه اول را کسب کند.

وی در ادامه به اجرای طرح هادی در روستاهای بخش اشاره کرد و گفت : برای اولین بار با همکاری بنیاد مسکن در روستای خواچکین شاهد پیاده روسازی خوبی هستیم که در حال آماده سازی است. همچنین بالغ بر 6 روستا از لحاظ تقسیمات و آمایش با بخش خمام تداخل دارند که طرح های هادی آن ابلاغ شده و مشکلات آن در حال مرتفع شدن می باشد. نماینده دولت در بخش خمام در خصوص جذب اعتبارات تخصیصی،فرهنگی و عمرانی در طول مدت حضور خود در این بخش اظهار داشت : با توجه به اینکه دولت به دلیل تحریم های ناجوانمردانه درتنگناهای شدیدی قرار داشت اما با نگاه ویژه ای که فرماندار رشت و نمایندگان محترم مجلس به این بخش داشتند اعتبارات تخصیصی این بخش در سال 1394 نسبت به سال 1393 حدود 10 در صد افزایش داشت.

بخش خمام اولین بخش سبز شهرستان رشت

مسچیان در ادامه با اشاره به اینکه بخش خمام اولین بخش سبز شهرستان رشت می باشد اذعان داشت :8 روستا در طول 2 سال اخیر در این بخش گازدار شدند که این موضوع در طول تاریخ گازرسانی بخشداری خمام در روستاها بی نظیر بوده است. وی در خصوص بهره مندی بخش خمام از آب شرب روستایی گفت :30 روستای بخش دارای آب شرب روستایی و 14 روستا فاقد آب شرب می باشند که روستاهای فاقد آب شرب تا پایان سال جاری از نعمت آب شرب بهره مند می شوند. بخشدار خمام در جواب این سوال که بهره مندی بخش خمام از آسفالت روستایی چه میزان است پاسخ داد : در طول سال گذشته 12 کیلومتر از محل قیر رایگان با کمک دهیاریها و 11.5 کیلومتر طی چند ماه اخیر در این بخش آسفالت شده است. وی همچنین از آسفالت 17 کیلومتر در ماههای آتی خبر داد. نماینده عالی دولت در بخش خمام به بهره مندی این بخش از سواحل دریای خزر اشاره داشت و افزود : این بخش 1.5 کیلومتر از سواحل دریای خزر در منطقه جفرود را دارا ست که جز مناطق خطر آفرین بوده و با روش های سنتی مدیریت می شود.

اولین اسکله گردشگری در روستای دهنه سر شیجان افتتاح شد

بخشدار خمام در خصوص پتانسیل گردشگری این بخش گفت : اولین اسکله گردشگری در روستای دهنه سر شیجان با مشارکت صندوق کارآفرینی امید در رودخانه منتهی به تالاب افتتاح شد که این طرح با استقبال ساکنین این روستا برای احداث خانه های بوم گردی ،واحد های سنتی پذیرایی و پیست اسب دوانی روبرو شد و در روستای جیرسرباقرخاله بخش خمام نیز طرحی با همکاری شرکت جایکای ژاپن به عنوان دومین روستای هدف گردشگری این بخش در بحث آموزش کایاک سواری،تیراندازی،دوربین های پرنده نگری و همچنین آموزش تفکیک زباله از مبداء افتتاح شده است. وی در خصوص پسماند بخش خمام اذعان داشت: جمع آوری زباله 6 روستای این بخش توسط منطقه آزاد انزلی انجام می شود و زباله 30 روستای دیگر بخش خمام هم توسط دهیاران جمع آوری و به سراوان منتقل می گردد.

مسچیان در ادامه به پتانسیل منطقه آزاد در این بخش اشاره و خاطر نشان کرد: 6 روستای بخش خمام در محدوده منطقه آزاد انزلی قرار دارند که از جمله اقدامات مسئولین منطقه آزاد می توان به لایروبی رودخانه ی روستای تسیه و احداث اولین کانون فرهنگی در روستای فشتکه اشاره کرد. وی در خصوص ورزش جوانان خمام گفت : طی جلسات متعدد دهیاران و شوراهای بخش با ادارات ورزش و جوانان شهرستان رشت و خمام و روسای هیئت های والیبال و فوتبال بنا شد با اعزام مربی به تمرکز زدایی در در روستاها بخش بپردازیم که این طرح با استقبال قابل توجه جوانان روبرو شد.

وی ترافیک جاده رشت به خمام و بالعکس را از مشکلات مردم این بخش عنوان کرد و افزود: به نظر می رسد کاهش ترافیک این جاده برای تسهیل در تردد نیاز به احداث یک لاین جدید دارد.

بخشدار خمام که معتقد است ارتباط مسئولین با مردم باید نزدیک باشد و این ارتباط از نقاط قوت مسئولین محسوب می شود گفت: بی تردید اگر کمک ،همراهی،مشارکت مردم و اعضای شوراهای اسلامی نبود هیچ حرکتی انجام نمی شد. مسچیان در پایان از حمایت نمایندگان عزیزمردم شریف شهرستان رشت مجلس شورای اسلامی، استاندار معزز گیلان ، فرماندارمحترم شهرستان رشت، مسئولین و رئوسای ادارات بخش خمام ، دهیاریها ، شوراهای اسلامی و امام جمعه محترم خمام برای تسریع در اتمام پروژه های عمرانی و توسعه و بالندگی این بخش تقدیر و تشکر کرد.

ارسال شده در یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۷ بعدازظهر
کد خبر: 172
آخرین خبر ها
گزیده خبرها