سهمیه‌بندی بنزین به تایید رهبری رسید
رئیس سازمان برنامه و بودجه:

سهمیه‌بندی بنزین به تایید رهبری رسید

اسرار امروزآنچه که مدل‌های اقتصادی سنجی در افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سنوات گذشته بوده، افزایش تورم نداشته‌ایم/ از مردم می‌خواهیم ما را نظارت کنند/ طرح حمایت معیشتی به صورت  فردی نیست و کمکی است که به خانوارها صورت می‌گیرد/ قیمت بنزین را باید به سمت واقعی شدنش هدایت می‌کردیم/  به گواهی همه نهادهای بین‌المللی دولت توانست دو سال متوالی نرخ تورم را یک رقمی کند

محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور در گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به موضوع سهمیه‌بندی بنزین و دلایل این تصمیم عنوان کرد: بعد از قانون هدفمندی یادانه‌ها بارها غیر از آنچه در قانون برنامه هم گفته شده بود؛ دو دلیل داشتیم که مجوز قانونی این اقدام را تکمیل کنیم، بخش نخست سیاست دولت است؛ دولت دوازدهم در همه اسناد موجود دو سیاست را داشت، اول اینکه در راستای فقر مطلق تلاش کند و بهبود معیشت خانوارها را در برنامه داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، وی افزود: برای افزایش یارانه خانوارهای ویژه دولت به عهدش وفا کرد، سه تا ۵ برابر یارانه آنها را افزایش داد و در گام دوم آنها که پشت نوبت بودند را مشمول پرداخت‌هایی کرد. در کنار این  برای بهبود وضع معیشتی هم برنامه داشتیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: به گواهی همه نهادهای بین‌المللی دولت توانست دو سال متوالی نرخ تورم را یک رقمی کند. تحریم ظالمانه قدرت خرید مردم را کاهش داد و برای کاهش این فشار اقدام کردیم .

وی با بیان اینکه قیمت بنزین را باید به سمت واقعی شدنش هدایت می‌کردیم، گفت: اینکه فکر کنیم قیمتی را ثابت نگه داریم کمک به جامعه کردیم درست نیست. در واقع یک گام به سمت قیمت واقعی بنزین باید بر می‌داشتیم از سوی دیگر این تفاوت قیمت را به ۶۰ میلیون نفر باید بدهیم.

نوبخت با تاکید بر اینکه ما از سال قبل غیر از سیاست‌های سال قبل دنبال منابع جدید بودیم، خاطرنشان کرد: سال قبل ابلاغیه‌ای از رهبری شد که خواستار اصلاح ساختار بودجه بودند و  گفته بودند برای منابع پایدار باید فکر کنید که از کجا می‌توان این منابع را تحصیل کرد .

وی گفت: نظر آقای روحانی این بود که منابع را به هیچ وجه اجازه نداریم به بودجه ببریم و این ۳۰ هزار میلیارد تومان در شورایعالی هماهنگی سه قوه مطرح شد و با جمیع جهات و مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که به تایید رهبری هم رسید داریم آن را اجرا می‌کنیم.

وی در پاسخ به اینکه پیش‌بینی شما از درآمدهای حاصل از این طرح چیست، گفت: پیش‌بینی ما این است درآمدهای ناشی از طرح سهمیه‌بندی بنزین محاسبه شده است و مشخص شده که چقدر بنزین را به صورت یارانه‌ای پرداخت می‌کنیم و چه مقدار به صورت آزاد. در حال حاضر نیز حدود ۶۴ میلیون لیتر به صورت سهمیه‌بندی و ۲۰ تا۳۰میلیون لیتر به صورت سوپر و آزاد توزیع می‌شود و برآورد ما این است که ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان بتوانیم درآمد داشته باشیم البته برای صادرات هم پیش‌بینی کردیم که حدود ۳هزار میلیارد تومان هم صادر کنیم.

وی ادامه داد: در تبصره ۱۴ هرچه قیمت افزایش پیدا کرده و اصلاح می‌شد بخشی برای مالیات شهرداری‌ها و بخشی برای سازمان هدفمندی می‌رفت و بخشی به مردم داده می‌شد اما الان این رقم حاصل شده تکه تکه نخواهد شد به طور مثال در قانون هدفمندی یارانه‌ها ۱۴۰ میلیارد تحصیل می‌شد و ۸ الی ۹ میلیارد تومان به مردم پرداخت می‌شد و مابقی بر اساس قانون توزیع می‌شد اما در این روش ۳۰ هزار میلیارد تومان که کسب می‌شود تقسیم نمی‌شود و در راستای سیاست دولت دوازدهم در جهت بهبود معیشت همه این مبالغ اصلاح قیمت بنزین بین خانوارها که حدود ۱۸ الی ۱۹ میلیون خانوار است و امکان دارد بیشتر هم ‌شود، تقسیم می‌شود.

نوبخت درباره لزوم توجه نهادهای ناظر در بحث افزایش قیمت بنزین گفت: سازمان برنامه خود یک نهاد نظارتی است. سایر سازمان‌های نظارتی هم می‌توانند نظارت کنند و قابل نظارت است که این اعداد را رصد کنند.

وی درباره احتمال ایجاد تورم گفت: آنچه که مدل‌های اقتصادی سنجی در افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سنوات گذشته بوده افزایش تورم نداشته‌ایم.

وی درباره امکان گران شدن برخی اجناس نیز گفت: اینجاست که ما باید از سازمان‌های نظارتی توقع داشته باشیم که دقت داشته باشند. مطلع هستم وزارت صمت تمهیدات مقدماتی دارد و امروز هم جمع‌بندی آن را در ستاد تنظیم بازار دیدم. باید از سوءاستفاده‌ها جلوگیری شود و تورم ما هم  در دو بار گذشته کاهنده بوده است.

نوبخت تاکید کرد: این بنزین برای مردم است و اینکه قیمت چیزی را که برای مردم است در جهت واقعی‌تر کردن آن اقدام شده است قطعا آثارش را در کاهش آلودگی هوا و دیگر مسایل خواهیم دید. این پول اگر به بودجه هم می‌آمد باز هم برای مردم هزینه می‌شد ما از مردم می‌خواهیم ما را نظارت کنند.

وی ادامه داد: غیر از موضوع اصلاح ساختار، پرداخت‌کننده این ارقام سازمان برنامه و بودجه است و ظرف یک هفته الی ۱۰ روز شروع به پرداخت می‌کنیم و برای خانوارها حق را قائل می‌شویم که نسبت به این پرداخت‌ها متقاضی باشند البته وزارت رفاه بررسی می‌کند هر سهیمه‌بندی و اصلاح قیمت عیناً تا ریال آخر به مردم باز می‌گردد و یک ریال از وجه اگر در غیر از پرداخت مستقیم به خانوارها انجام شود ما خلاف قانون عمل کرده‌ایم و نمی‌توانیم کار دیگری انجام دهیم.

نوبخت درباره اینکه با اضافه شدن هر نفر به خانواده پرداختی کمتر می‌شود آیا این مغایر با سیاست‌های جمعیتی ما نیست، گفت: ما دو عدد داریم یک کمیت خانوار داریم و یک خانواده. خانوارهای یک نفره و چند نفره تعدادشان مشخص است ما باید سقف این سی هزار میلیارد تومان را مشخص می‌کردیم و باید براساس خانوارها تقسیم شود. سیستم تبصره ۱۴ پرداخت بر اثر فرد است اما در این توزیع، به صورت  فردی نیست و کمکی است که به خانوارها صورت می‌گیرد و نیازی به ریز وارد جزئیات شدن نیست البته اگر اصلاح لازم داشته باشد انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سازمان برنامه و بودجه سه پرداخت چند هزار میلیارد تومان خواهد داشت یک پرداخت ۲۶ هر ماه از سوی سازمان هدفمندی یارانه است پرداخت دوم حقوق ماهانه و بودجه‌های عمرانی است که در حدود ۲۴هزار میلیارد تومان است و از این به بعد پرداخت دیگری که حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان داریم که در خصوص حمایت معیشتی است و خانوارهای واجد شرایط از این پس دو پرداخت از سوی دولت دریافت خواهند کرد.

وی ادامه داد: آقای رییس جمهور اجازه ندادند که این پول را به بودجه ببریم و گفتند این را باید تا آخرین ریال به خانوارهای ایرانی برگردانیم. شورای عالی هماهنگی سه قوه هم نظر رئیس جمهور را تایید کردند.

ارسال شده در شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۰ قبل از ظهر
کد خبر: 5716621
آخرین خبر ها
گزیده خبرها