پس گرفتن عنوان شهر خلاق از شهر رشت در یونسکو مطرح نیست
مشاور معاون وزیر راه و شهرسازی :

پس گرفتن عنوان شهر خلاق از شهر رشت در یونسکو مطرح نیست

اسرار امروزمشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: پس گرفتن عنوان« شهر خلاق» از شهر رشت هنوز در دستور کار یونسکو نیست اما ممکن است آن را از لیست خود خارج کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از ایلنا ، امین مسعودی مشاور معاون وزیر راه و شهرسازی در پنجاه و دومین نشست تخصصی توسعه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با بیان اینکه واژه شهر خلاق به یک موتور محرک در شهرها تبدیل‌ شده است ، اظهار داشت: شهرها در ذات خود پتانسیل‌های نهفته‌ای دارند که متأسفانه توجه کمتری به این پتانسیل‌ها شده است و زمان آن رسیده است تا به دنبال این پتانسیل‌ها برویم.

مسعودی بابیان اینکه محیط خلاق محیطی است که افراد خلاق در آن وجود دارند و درنهایت به صنایع خلاق می‌رسند، گفت: این موضوع ویژگی‌های مختلفی دارد که بر اساس آن‌ها محیط خلاق، صنایع خلاق و شهر خلاق به وجود می‌آید.

وی با اشاره به اینکه در ایران هم 4 شهر در سال 2015 و 2019 در قلمرو شهرهای خلاق توسط یونسکو وارد شدند بیان داشت: شهر اصفهان به دلیل صنایع‌دستی خلاق و شهر رشت به دلیل تنوع غذایی به شبکه جهانی شهرهای خلاق اضافه شدند و همچنین اخیراً دو شهر سنندج و بندرعباس به‌عنوان شهرهای موسیقی و صنایع‌دستی به این شبکه پیوستند.

مسعودی با تأکید بر اینکه یونسکو استاندارهای را برای پذیرفتن یک شهر به‌عنوان شهر خلاق مدنظر خودش قرار می‌دهد، تصریح کرد: اخیراً مباحثی مطرح‌شده که ممکن است عنوان شهر خلاق از شهر رشت گرفته شود  اما  خیلی مدنظر یونسکو نیست که همانند حوزه میراث فرهنگی، اگر الزاماتی را رعایت نشود ممکن است آن اثر از لیست یونسکو خود خارج شود. وقتی‌که یک شهر به استانداردهایی برسد آن نام و برند را روی شهر می‌گذارند تا بتوانند بعدازآن خودش بر اساس برنامه‌هایی که روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند خلاقیت خودش را بروز بدهد.

وی گفت: بحثی که داریم این است که شهر رشت بتواند با برنامه‌های مدونی که پایه‌گذار آن شهرداری و میراث فرهنگی هستند شهر خلاق را درزمینه غذا بروز بدهد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی سپس به فقدان اطلاع‌رسانی درست و عدم برگزاری برنامه‌های مناسب برای توسعه برند شهر خلاق در رشت اشاره و خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی به شهروندان و نصب تبلیغات محیطی می‌تواند در بروز اتفاق شهر خلاق و بسترسازی برای تقویت طبقه خلاق مبتنی بر غذا مؤثر باشد.

مسعودی با تأکید بر اینکه شهر رشت پتانسیل‌های بسیار زیادی را دارد و اسم شهر رشت جهانی شده که می‌تواند برای برنامه‌های آتی و رویدادهای آتی از آن استفاده کند خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین مانعی که در جذب و پرورش شهرهای خلاق در کشور ما وجود دارد نبود تضمین بازگشت سرمایه در صنایع خلاقی که طبقه خلاق روی آنها تأکید دارند  و همین‌طور رفع مشکل از طریق آگاهی عمومی و تبلیغات است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات در این حوزه این است که مدیران شهری در حقیقت تفکرشان نسبت به مسائل فرهنگی و اجتماعی یک تفکر مهندسی است .

ارسال شده در یکشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۸:۴۵ بعد از ظهر
کد خبر: 7373392
آخرین خبر ها
گزیده خبرها