تبخیر امید در دولت تدبیر؟ آیا با افزایش قیمت بنزین موج گرانیها در راه است؟

تبخیر امید در دولت تدبیر؟ آیا با افزایش قیمت بنزین موج گرانیها در راه است؟

چرا ادعای عملکرد برخی دولتمردان در حد سوییس است اما اثرات عملکرد شان در زندگی و معیشت مردم، نزدیک و در رقابت با بورکینافاسو می باشد؟

یارانه ای که قرار بود در فراز و نشیب  سخت و طاقت ‌فرسا،  امید گشودن گره‌های زندگی  و معیشت مردم باشد بلای جان آنان شده و از آن زمان به بعد ، هر بار مسئولین موضوع کمک معیشتی را مطرح می کنند تن و بدنشان می لرزد.

قرار بود یارانه از پس افزایش هزینه های آب و برق و گاز و ... بر آید و حتی باقی مانده اش در حسابی ذخیره شود. اما پیش بینی ها درست از آب درنیامد و مردم تاوان سنگین این عسل قلزم را با کوچک کردن سفره ها یشان پرداخت کردند؟! یارانه ای که نه تنها کمکی به مردم نکرد بلکه با ایجاد و تورم افسار گسیخته گریبان مردم را گرفت  و به دلیل عدم تحقق وعده ها در بخش نظارت و تورم شدید ، بیشترین فشار به مردم تحمیل شد.

از همان روزهایی که مردی در کسوت رئیس دولت در تلویزیون حاضر شد و از پولی بصورت یارانه نقدی گفت که برکت دارد، متعلق به صاحب‌الزمان است و حق همه مردم . اما طولی نکشید که کام شیرین مردم با افزایش مهلک و کشنده تورم تلخ شد.

نتیجه اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نشان می‌دهد که مردم ایران پس از اجرای این طرح،‌ فقیرتر شده‌اند، میزان قدرت خرید خانوارهای ایرانی به شدت کاهش یافته و تنها باعث افزایش فاصله میان فقیر و غنی شده و تاثیر مثبتی بر اقتصاد قشر متوسط به پایین جامعه نداشته است!

خبر افزایش مجدد قیمت بنزین و سهمیه بندی آن در طول سال 1398 چندین بار مطرح شد و مسئولان بارها اشاره داشتند که برای جبران کمبود بودجه یا باید روی دریافت مالیات سرمایه گذاری کنند و یا از طریق افزایش قیمت حامل های سوخت آن را جبران نمایند. از طرفی قیمت بنزین را در مقایسه با کشورهای اروپایی و همجوار ، ارزان اعلام کردند؟! در صورتیکه مقایسه عجیب قیمت تمام شده سوخت کشور با سایرکشورهای اروپایی و همجوار بسیار ناثواب و از اساس‌ قیاس مع الفارق است!

مردم کشورمان می گویند اگر دولت تدبیرتصمیم به مقایسه دارد چرا میزان درآمد، خدمات رفاهی، اجتماعی، معیشتی، امنیت شغلی و ... ایران را با همان کشورها مقایسه نمی کنند؟!

آیا با افزایش قیمت بنزین از لیتری 100 تومان به یکهزار تومان در طول سنوات گذشته سقف فروریخته مدارس مناطق محروم آباد شد یا هنوز خاروخاشاک بیابان جایگزین نیمکت آن مدارس است؟ آیا پول نفت به سفره های ما رسید؟! چرا وعده افزایش رفاه مردم در حد شعار باقی مانده است؟ آیا علیرغم اینکه بارها در خصوص نظارت دولت در تنظیم بازار تاکید شد دولت توانست تورم شدید و افسار گسیخته را کنترل کند؟

آن چه در سالهای گذشته برای مردم در طول هدفمند سازی یارانه ها و افزایش قیمت بنزین مشخص شد عدم موفقیت دولت در خصوص مدیریت مصرف سوخت و جلوگیری از قاچاق بنزین بود.

علیرغم استدلال‌هایی که در مخالفت با افزایش قیمت بنزین توسط کارشناسان و مردم مطرح شده است با اصرار دولت، متاسفانه مصوبه سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین در شب میلاد پیامبر (ص) و امام صادق (ع) یعنی شبی که همه انتظار عیدی از دولت داشتند، بر اساس تصمیم اجماعی ازسوی سران ۳ قوه به اجرا درآمد .

کج سلیقگی و بی تدبیری در افزایش 300 درصدی قیمت بنزین و زمان اجرای تصمیم در حدی بود که موافقان و مخالفان دولت را برعلیه دولت تدبیرمتفق کرد.

تجربه ها در گذشته اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها نشان داد که افزایش قیمت بنزین منجر به افزایش نرخ تورم می‌شود. هر چند دولت اعلام کرد که هدفش از افزایش قیمت بنزین کسب درآمد نیست و درآمد حاصله را بین ۱۸ میلیون خانوار توزیع می کند، ولی مردم حاضر به پذیرش تبعات منفی افزایش شدید قیمت در قبال دریافت آب نبات یارانه نیستند چرا که این حمایت معیشتی را در واقع  برداشت و پرداخت از جیب خود می دانند؟!

دولت تلاش دارد از طریق رسانه ها اعلام کند که تبعات ناگوار چنین تصمیمات خلق الساعه لحاظ شده است! مردمی که از فشار بی تدبیری دولت در سالجاری، تازه کمی کمر راست کرده بودند دوباره با افزایش سه برابری قیمت بنزین، درگیر تورم ناشی از آن شدند . 

پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ، تهدیدهای دولت نتوانست در برابر موج گرانیهای شدید تاب بیاورد و بازنده اصلی این تقابل، جیب خالی مردم عزیز کشور است که تاوان گرانی‌ها را پرداخت می‌کند.

در شرایطی که حمل و نقل عمومی توسعه نیافته است و امکان جایگزینی سوخت دیگری بجای بنزین وجود ندارد، افزایش قیمت بنزین صرفا سفره مردم را هدف قرار می دهد همانطور که آثار تورمی آن گام به گام شروع شده و معلوم نیست تا کجا ادامه پیدا می کند!

آنچه مشهود است عدم تحقق وعده دولت در برقراری عدالت اقتصادی است و تضمینی برای کاهش مشکلات معیشتی خانوارها نیز وجود ندارد! به نظر می رسد میراث تورمی قانون هدفمندی یارانه ها به این زودی‌ها دست از سر مردم بر نمی‌دارد.

اکنون این پرسش در افکار عمومی وجود دارد که چرا دولت دوباره برای اجرای طرحی بزرگ نظیر سه برابر کردن نرخ بنزین ، دوباره همان تجربه شکست خورده دستوری گذشته را برای کنترل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت ها، آزمایش می کند؟ چرا آزمون و خطاهای گذشته را دوباره تکرار می شود؟

معلوم نیست طبقه متوسط به پایین جامعه الان کجای خط فقر هستند چرا که خط فقر مدام در حال افزایش است و مردم در بدترین شرایط اقتصادی قرار دارند.  اینکه بر چه مبنایی برخی از دولتمردان مدعی هستند سهمیه بندی بنزین مشکلی ایجاد نمی‌کند و نمی‌تواند موجب تورم شود تردیدی است که با عدم توانایی دولت در مقابله با موج گرانی ها در تناقض است و کارنامه دولت تدبیر نشان داد که دولت، توانایی کاهش خط فقر را ندارد و اعتقاد عمومی بر این است که اگر خیر نمی رساند حداقل شر نرساند.

آیا موج گرانیها در راه است؟ آیا گوش شنوایی در دولت «تدبیر و امید» وجود ندارد که صدای اعتراض قانونی مردم کشور را بشنود؟! چرا هزینه های ضعف نظارتی جیب مردم پرداخت می شود؟!

مردم می گویند چرا ادعای عملکرد برخی دولتمردان در حد سوییس است اما اثرات عملکرد شان در زندگی و معیشت مردم نزدیک و در رقابت با بورکینافاسو می باشد؟

در جامعه ای که خط فقر و خط فلاکت تعریف می شود و درصد قابل توجهی از جامعه امکان فرهم کردن حداقل نیاز آموزشی، بهداشتی، اقامتی و ... را ندارند، دامن زدن به گرانی ها با چنین تصمیماتی، عوارض غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت و فاصله بین آرزوها و واقعیت ها در طبقه متوسط و ضعیف جامعه را بیشتر می کند و باعث شکاف طبقاتی چندین برابری می شود.

اکنون گروه های مختلف اجتماعی فقیر جامعه همانند کارمندان، کارگران، کشاورزان، روستاییان و ... که نان شب خود را به سختی تامین می کنند امیدشان با چنین تصمیم خلق الساعه ای که مشخص نیست با کدام شرایط اقتصادی جامعه سنجیده شده است ، تبخیر شد و به این نتیجه رسیده اند که سطح رفاه شان در دولت تدبیر افزایش نخواهد یافت.

ارسال شده در یکشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۹:۵۰ بعد از ظهر
کد خبر: 6733702
آخرین خبر ها
گزیده خبرها