شمارش معكوس براي نابودي درختان!؟

شمارش معكوس براي نابودي درختان!؟

اختصاصی/اسرار امروز. در طول سالیان اخیر سیلابهای ویرانگر در بسیاری از نقاط شمال کشور زندگی مردم را مختل کرد و چه بسا عزیزانی را از خانواده ها گرفت. یکی از مهمترین دلایل این سیلابها بنا بر اظهار نظر کارشناسان کاهش سطح پوشش گیاهی و تخریب جنگلها می باشد. شاید عمق فاجعه آثار بریدن درختان جنگلهای شمال کشور آن قدر زیاد است که واقعا قلمها از نوشتن عاجز باشند.

عده ای از مردم استان گیلان طی تماس تلفنی از صفهای طولانی تریلی ها و کامیونهای حامل درختان در شرکت آریا پویا در شهر صنعتی رشت، اظهار نگرانی کردند. شركت آريا‌پويا در شهر صنعتی رشت واقع شده است. این شرکت یکی از مجموعه های گروه صنعتی پويا بوده که بیش از نيم‌قرن در تولید نئوپان و ام دی اف فعالیت می کند.

دیدن صحنه قتل عام درختانی که روی این کامیونها و تریلی ها بارگیری شده است دل هر بیننده ای را به درد آورده و این سوال را ایجاد می کند که آیا برای قطع درختان با این حجم، مجوزهای لازم اخذ شده است؟! درختانی که قطع شده اند در کدام ناحیه استان گیلان و یا کشور قرار داشتند؟ نوع درختانی که در حال قطع شدن هستند چیست؟ آیا جایگزین درختانی که قطع می شود نهالکاری شده است؟ اگر برای قطع درختان با این حجم مجوز صادر شده است با دستور کدام مسئول بوده و دلیل صدور این مجوز چیست؟! آیا منابع طبیعی و اداره کل محیط زیست استان گیلان در جریان قطع درختان با این حجم وسیع هستند؟ آیا پروانه حمل و نشانه گذاری تمام درختان توسط یگان حفاظت شهر صنعتی رشت کنترل می شود؟

برخی از اهالی و کارگران شهر صنعتی رشت می گویند که روزانه دهها کامیون و تریلی در حال تخلیه درختان قطع شده در این مجموعه صنعتی هستند و به نظر می رسد که این چوبها جنگلی بوده و باغی نیستند. قطع درختان اگر چه ممکن است منافع زیادی برای مدیران همچنین کارخانجاتی داشته باشد اما خطرات ناشی از آن کل یک جامعه را در بر می گیرد . شاید در گذشته درختان جنگلها قربانی طمع بعضی زغال سازان و قاچاقچیان چوب می شد اما حالا این نگرانی وجود دارد که خدای ناکرده این درختان برای تامین مواد اولیه اینگونه کارخانجات قلع و قمع نگردند.

تشکل هاي مردمي صراحتا از صفهای طولانی کامیونها و تریلی های حامل درختان بریده شده بسیار نگرانند و دست استمداد به سوی رسانه ها دراز کردند و منتظر پاسخ مسئولین هستند. امید است که مسئولین ذیربط هر چه زودتر برای اقناع اذهان عمومی پاسخی مستند ارائه نمایند.

ارسال شده در جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴۵ قبل‌ازظهر
کد خبر: 179
آخرین خبر ها
گزیده خبرها