آمارهای مختلف بدهی، سیاه نمایی یا واقعیت؟! آیا روند رو به رشد بدهی ها نشانه سردر گمی دکتر سالاری است؟!

آمارهای مختلف بدهی، سیاه نمایی یا واقعیت؟! آیا روند رو به رشد بدهی ها نشانه سردر گمی دکتر سالاری است؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. هیات امنا در وزارت بهداشت و درمان تنها مرجع موثق برای تایید صورتهای مالی  دانشگاه است/ آیا تراز منفی 300 میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان به امضا و گواهی مدیر مالی، مدیر بودجه و حسابرس هیئت امنا رسیده است؟/ آیا سوء مدیریت و رشد چند برابری بدهی ها ، می تواند دلیل تقدیر از بدهکارترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور باشد؟!/ دور از ذهن نیست با این سرعت تا پایان ماموریت دکتر سالاری، رقم  بدهی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به یکهزار میلیارد تومان افزایش یابد!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، وجود شفافیت در فرآیندهای اداری به ویژه مالی یکی از مهمترین عوامل بازدارنده از بروز اختلاس ها و حل بحرانهای مالی توسط مسئولین بالا دستی به شمار می رود.

تاکیدات فراوان رهبر معظم انقلاب بر شفاف سازی به عنوان یکی شروط اصلی مقابله با فساد اقتصادی تاییدی بر این ادعاست. این موضوع تا اندازه ای مهم است که حضرت آیت الله خامنه ای، شفاف ‌سازي اقتصاد و سالم‌ سازي آن و جلوگيري از اقدامات، فعاليت‌ها و زمينه‌هاي فساد زا در حوزه‌هاي پولي، تجاري، ارزي و ... را یکی از سیاست های 24 گانه اقتصاد مقاومتی بر می شمارند.

سهم شهروندان اما در رواج فرهنگ حسنه شفاف سازی، برجسته است. یک شهروند مطالبه گر می تواند با درخواست اطلاعات از مدیران و روسای دستگاه های دولتی و اجرایی در گیلان، از آنان بخواهد تا اقدام به ارائه اطلاعات عمومی خود نمایند.

 مجاب نمودن این دستگاه های اجرایی به ارائه اطلاعات عمومی و غیرشخصی و انتشار آن، بی تردید گامی مهم در راستای تحقق هدف شفاف سازی در حوزه اقتصاد و قدمی کوچک در اجرای یکی از سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

در همین راستا، نگارنده این مطلب با استناد به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از دکتر ارسلان سالاری رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان خواست تا به سوالات افکار عمومی در راستای عملکرد خود پاسخ دهد که البته، علیرغم اینکه موظف بودند حداکثر ظرف مدت 10 روز از زمان دریافت، به سوالات پاسخ دهند متاسفانه پس از گذشت بیش از20 روز هیچ پاسخی ارائه نشده است.

شایان ذکر است بر اساس پیام دریافتی از سوی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان و به اصرار نگارنده با پیگیریهای مکرر ، قرار شد جواب سوالات افکار عمومی بصورت کامل در نشست خبری با حضور اصخاب رسانه ارائه شود که البته به دلایل نامعلوم، برگزاری آن هم در هاله ای از ابهام قرار دارد؟!

البته به نظر می رسد به احتمال زیاد رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان به ضمانت اجرا و تبعات قانونی عدم شفاف سازی نحوه و کیفیت عملکرد دوران تصدی یک ‌مدیر در دستگاه های دولتی بنا بر تبصره ماده ۲۱   قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات استحضار داشته باشند.

دانشگاه های علوم پزشکی همانند یک مجموعه اقتصادی هستند که بابت ارائه خدمات خود در حوزه های مختلف سلامت ، پول دریافت می کنند. غالب دانشگاه های علوم پزشکی با توجه به اینکه دولتی هستند  بخش اعظمی از خدمات خود را بصورت نسیه  به جامعه هدف ارائه نموده و همانند بخش خصوصی، پول نقد نمی گیرند و این هزینه ها باید توسط سازمان های بیمه گر و دولت پرداخت  شود. بنابراین وقتی هزینه های خدمات خود را در بازه زمانی بیش از یکسال دریافت می کنند جز دانشگاه های بدهکار محسوب می شوند. پس می توان دولت و بیمه ها را یکی از عوامل مهم این بدهکاری ها عنوان کرد.

 اما آنچه از سوی کارشناسان و رسانه ها خیلی مورد توجه قرار می گیرد تراز منفی دانشگاه های علوم پزشکی است. تراز مالی که حاصل تفاوت مطالبات و بدهی ها می باشد. هر چند بدهکاری در چنین سازمانهای اقتصادی طبیعی است اما اگر میزان تراز منفی افزایش یابد به نظر می رسد دلایل آن باید بررسی شده و فرآیندها و برنامه هایی تعریف شود تا جلوی این افزایش گرفته شود.

دکتر ارسلان سالاری به عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در 24 تیرماه 1398 منصوب شد و عملاً بار سنگین مدیریت بهداشت و درمان استان را بر عهده گرفت. مسئولیتی خطیر که بهترین کرسی برای خدمت به مردم به خصوص محرومان بود.

برخی رسانه های همسو با روی کار آمدن دکتر سالاری در مدیریت دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، هیجان زده شدند و بدون اینکه زمان کافی برای اظهارنظر در خصوص عملکرد این مدیر در نظر بگیرند، در آغازین روزهای فعالیت وی مدعی شدند وضعیت دانشگاه رو به بهبود است و دکتر سالاری مبارزه گسترده با فساد در مدیریت گذشته را آغاز نموده است!

سالاری آمارهایی مختلفی از میزان دقیق بدهی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در زمان مدیریت خود اعلام کرد و باعث شد تا در این مدت ، از حواشی مصون نماند.

نگاهی به آمار مختلف بدهی ارائه شده از سوی دکتر ارسلان سالاری به عنوان رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان نشان می دهد که این دانشگاه در تاریخ 24 تیرماه سالجاری و در زمان معارفه وی 600 میلیارد تومان ، 9 آذر ماه 650 میلیارد تومان و در اول دی ماه حدود 700 میلیارد تومان بدهی دارد و بر اساس ادعای وی همچنان در حال افزایش است؟! بنابراین دور از ذهن نیست که تا پایان ماموریت وی، رقم این بدهی به یکهزار میلیارد تومان افزایش یابد!

از اظهارات دکتر ارسلان سالاری چنین برداشت می شود که وی، ریشه برخی مشکلات به خصوص مشکلات مالی را در زمان مدیریت دکتر شاهرخ یوسف زاده و یا حتی پیش از آن در زمان دکتر انوش برزیگر بر راس دانشگاه علوم پزشکی گیلان می داند و معتقد است وارث مشکلاتی است که از گذشته وجود دارد!!

پیش از تغییر مدیریت در دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان و در دوران مدیریت دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک،  برخی از افراد که از جایگاه حقوقی نیز برخوردار بودند، مدعی شدند عملکرد مالی دانشگاه درست نیست و حتی تاکید داشتند که دانشگاه علوم پزشکی گیلان، بدهکارترین دانشگاه در کشور است .

این ادعای برخی مسئولین در حالی مطرح می شد که این دانشگاه در دوران مدیریت دکتر یوسف زاده توانست در دو سال متوالی 1395 و 1396 بعنوان یکی از 8 دانشگاه برتر کشور در هشتمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران، موفق به کسب گواهینامه جایزه ملی مدیریت مالی ایران شود و حتی در خصوص مدیریت منابع و مصارف از سوی دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز تقدیر شد.

آیا تراز منفی 300 میلیارد تومانی و بدهی 700 میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان شایسته تقدیر است؟! آیا سوء مدیریت و رشد چند برابری بدهی ها ، می تواند دلیل تقدیر از بدهکارترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور باشد؟!

بر اساس گزارشات موجود در طول دوران مدیریت دکتر یوسف زاده در دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان ، بدهی های دارویی از سال ۹۱ تا ۹۶ با اصلاحات انجام شده در فرایند خرید متمرکز به طور کامل پرداخت شد و بدهی تجهیزات نیز تا سال 1395 تسویه گردید به گونه ای که ادعا شد بدهی دارو از ۲۰۰ میلیارد تومان در شروع مسئولیت ایشان به کمتراز 50 میلیارد تومان در پایان سال 1397 رسیده است . همچنین طی یکسال آخر دوران مسئولیت ایشان پرداخت مطالبات پرسنلی به صورت منظم ماهیانه انجام می شد به نحوی که درپایان سال ۹۷ مطالبات پرستاران خدوم به فاصله ۹ ماه رسیده بود و گفته شد یک رکورد در پرداخت مطالبات پرسنلی طی یک دهه اخیر بوده است.

نگارنده در تیرماه سالجاری و پیش از تحویل سکان مدیریت این دانشگاه به دکتر ارسلان سالاری، به سراغ دکتر محمد تقی آشوبی، معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی وقت دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان رفت و از ایشان در خصوص مرجع تایید کننده صورتهای مالی دانشگاه های علوم پزشکی پرسید؟ وی گفت: جزییات صورتهای مالی دانشگاه های علوم پزشکی کشور علاوه بر دستگاه های نظارتی همانند دیوان محاسبات، سازمان بازرسی، معاونت های وزارت بهداشت و درمان  و ... توسط یک حسابرس که از سوی هیئت امنا دانشگاه معرفی می شود، بررسی و اعلام می گردد.

آشوبی که  سابقه معاونت درمان، قائم مقام رییس دانشگاه و دو دوره معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان را در کارنامه خود دارد، در ادامه این گفتگو افزود: هیات امنا تنها مرجع موثق برای تایید صورتهای مالی این دانشگاه است و تمامی اعضای هیات امنا از سوی وزارت بهداشت و درمان منصوب می شوند.

معاون وقت توسعه مدیریت و منابع انسانی  دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه میزان بدهکاری و مطالبات در حال حاضر تقریبا برابر است، تاکید کرد: تراز منفی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در زمان تحویل به دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک بر اساس گزارش هیئت امنا، 120 میلیارد تومان بود که در پایان سال 1396به 72 میلیارد تومان کاهش پیدا کرد و در سال 1397 منتظر گزارش هیئت امنا هستیم.

وی با اشاره به بدهی 450 میلیاردی و مطالبات 330 میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در زمان تحویل به دکتر یوسف زاده، یادآور شد: سال مالی دانشگاه های علوم پزشکی از ابتدای فروردین تا پایان اسفند ماه می باشد  و به نظر می رسد تراز منفی 72 میلیارد تومانی این دانشگاه در پایان سال مالی 1397 ، به سمت مثبت بودن برود و این دانشگاه بدهکارترین دانشگاه های کشور نیست.

رهبر معظم انقلاب در دیداری  با مسئولان و اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی فرمودند: انتشار آمارهای بی پایه و ادعاهای دروغ، تخریب چهره های مورد قبول مردم و انکار موفقیت های انقلاب اسلامی بخش هایی از اقدامات در فضای مجازی برای بدبین کردن مردم به ویژه جوانان و نوجوانان است و متأسفانه برخی افراد بی تقوا در داخل با متهم کردن افراد و دستگاه ها، همان کار دشمن را انجام می دهند.

هر چند دکتر ارسلان سالاری مدعی است قصدش از طرح آمارهای مختلف از بدهی های چند صد میلیارد تومانی  دانشگاه علوم پزشکی گیلان و تراز منفی ، سیاه ‌نمایی نیست اما سوالاتی برای افکار عمومی ایجاد شده است و حق جامعه است که مسئولین پاسخگو بوده و  گوش شنوا داشته باشند.

1-      چرا سرعت افزایش بدهکاریهای دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان زیاد است؟

2-      وقتی هنوز نتیجه تراز مالی سال 1397 دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان از سوی هیئت امنا اعلام نشده ، بر چه اساسی بدهی دانشگاه 700 میلیارد و تراز منفی، 300 میلیارد تومان اعلام می شود؟

3-      آیا ارائه آمارهای بدون استناد به منابع موثق و نظر کارشناسی هیات امنا از سوی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، باعث انتشار یاس و ناامیدی در جامعه نمی شود؟

4-      آیا روند رو به رشد بدهی های این دانشگاه نشانه سردر گمی دکتر سالاری و عدم داشتن برنامه اصلاحی مشخص است؟!

5-      آیا تراز منفی 300 میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان به امضا و گواهی مدیر مالی، مدیر بودجه و حسابرس هیئت امنا رسیده است؟

6-      اختصاص 90 میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی گیلان از چه ردیفی بوده و در کدام بخشها هزینه می شود؟

ارسال شده در شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۸ بعد از ظهر
کد خبر: 3337316
آخرین خبر ها
گزیده خبرها