رییس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث وزارت بهداشت : در دو سال گذشته، 710 نفر در سواحل شمالی کشور غرق شدند

رییس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث وزارت بهداشت : در دو سال گذشته، 710 نفر در سواحل شمالی کشور غرق شدند

دکتر علی داودی – معاون اجرایی طرح کشوری تروما سیستم در گیلان در همایش منطقه ای پیشگیری از موارد غرق شدگی دریای خزر گفت: به منظور کاهش میزان مرگ و میر غرق شدگان و ارایه بهتر خدمات، مدیریت صحنه در موارد غرق شدگی باید به اورژانس 115 داده شود.

وی هدف از برگزاری این نشست را تدوین برنامه پیشگیری از موارد غرق شدگی دریای خزر عنوان کردو با بیان این مطلب که طرح های سالم سازی در مکان های خاصی انجام گرفته است، افزود: در این خصوص طبق یک برنامه فرابخشی، همکاری و حمایت استانداری و سایر سازمان هایی که به نحوی در این امر دخیل هستند، لازم است.

دکتر داودی با اشاره به سنین غرق شدگی 15 تا 44 سال، تصریح کرد: علاوه بر غرق شدگی بیشتر افرادی که برای شنا در آب می روند در اثر عوارضی همچون سکته و تشنج فوت می کنند و میزان غرق شدگی در زنان کمتر از مردان گزارش شده است که علت این امر را می توان به رعایت احتیاط بیشتر از سوی زنان ربط داد.

وی فرصت طلایی و نجات فرد درحال غرق شدن را هشت دقیقه عنوان کرد و گفت: با توجه به این مدت زمان کم لازم است غریقان نجات به منظور کمک و نجات جان افراد، در داخل دریا حضور داشته باشند نه خارج از آن.

معاون اجرایی طرح کشوری تروما سیستم در گیلان ضمن تقدیر از زحمات بی شائبه ی سازمان هلال احمر به منظور کاهش میزان مرگ و میر غرق شدگان و ارایه ی خدمات بهتر ، مدیریت نظام سلامت از طریق اورژانس 115 را در سواحل دریاهای شمال کشور خواستار شد و در پایان بر آموزش همگانی پیرامون امواج شکافنده به عنوان علت اصلی مرگ و میر در غرق شدگی تاکید کرد.

دکتر علی رضا مغیثی - رییس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز ضمن ارایه گزارشی از آمار غرق شدگی در سواحل شمال کشور، اظهار امیدواری کرد که در این خصوص با محوریت استان گیلان و با همکاری استان های مازندران و گلستان و... طی یک برنامه ریزی مدون بتوانیم نتایج مطلوبی را کسب نماییم.

دکتر مغیثی ادامه داد: وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی در صدد است که در سال آینده نود درصد از موارد غرق شدگی را کاهش دهد.

رییس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث وزارت بهداشت گفت: در دو سال گذشته، 710 نفر در سواحل شمالی کشور دچار غرق شدگی شدند که از این تعداد، 275 نفر در سواحل استان های گیلان، مازندران و گلستان به دلیل غرق شدگی، جانشان را از دست داده اند.

گفتنی است همایش منطقه ای پیشگیری از موارد غرق شدگی دریای خزر، به میزبانی مرکز تحقیقات تروما جاده ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان با حضور دکتر علیرضا مغیثی - رییس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، معاون پشتیبانی و جمعی از کارشناسان حوادث دانشگاه های علوم پزشکی گیلان، مازندران، گلستان و بابل در محل سالن اجلاس ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.

ارسال شده در پنجشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۹ بعدازظهر
کد خبر: 190
آخرین خبر ها
گزیده خبرها