آقای دکتر سالاری؛ متهم کردن منتقدین ، راه مناسبی برای پاک کردن صورت مساله نیست

آقای دکتر سالاری؛ متهم کردن منتقدین ، راه مناسبی برای پاک کردن صورت مساله نیست

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. سرنوشت مجتمع فناوریهای پیشرفته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان چه شد؟/ آیا عمکرد دکتر ارسلان سالاری در تعارض با منویات مقام معظم رهبری است؟/ دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در طول سالجاری در حوزه پژوهش و فناوری چه دستاوردی داشت؟/ آیا یک و نیم درصد از درآمد دانشگاه در سال 1398 به تحقیقات و پژوهش اختصاص یافت؟/ آیا تعطیلی مرکز تحقیقات ترومای جاده‌ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان صحت دارد؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، پژوهش از عوامل مهم رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع است  و جوامعی که پژوهش را جدی می گیرند روز به روز شاهد پیشرفت در عرصه های گوناگون هستند. در گام دوم انقلاب نیز از سوی مقام معظم رهبری، مأموریتی سنگین برای اهالی علم و دانش تصویر شد که با تکیه بر توان مغزافزاری جوانان و نخبگان، جهادی علمی را راهبری کنند .

مقام معظم رهبری در بیانیه "گام دوم انقلاب" خطاب به ملت ایران، مأموریت‌های نسل جوان را تشریح کردند که در بطن آن، اهمیت توجه بیش از پیش به توانمندی‌های نخبگان و دانش‌بنیان‌ها محرز است و فرمودند: باید اهل علم در محیط دانشگاه به تولید علم با نگاه مبتکرانه و سازنده بپردازند.

بنابراین شاید بتوان گفت در سنوات ماضی برای توسعه و بالندگی تنها به منابع دولتی متکی بودیم اما در حال حاضر کلید آزاد کردن ظرفیت های سرشار علمی جوانان کشور، استفاده از منابع غیردولتی و تامین منابع از طریق سرمایه گذاری برای نخبگان است.

بی شک سرمایه گذاری در امر پژوهشهای کاربردی، می تواند منجر به تولید درآمد در دانشگاه های علوم پزشکی و برون رفت از مشکلات موجود شود. اگر نخبگان به درستی شناسایی و هدایت شوند می توانند بسیاری از مشکلات مالی که دانشگاه های علوم پزشکی با آن روبرو هستند را بر طرف کنند.  قصد نگارنده از بیان مطالب فوق اشاره به موضوع پژوهش و تحقیقات در دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان است.

دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در دوران مدیریت دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، راه حل رفع معضلات و مشکلات پیش رو در آن مجموعه را بهره مندی از دانش، علم و سرمایه های انسانی می دانست و تاکید داشت باید به جوانان ، به عنوان سرمایه های اصلی این مرز و بوم توجه شود. وی اعتقاد داشت  توسعه از مسیر علم و فناوری و با تکیه بر شرکت های دانش بنیان می گذرد و بارها به مسئولین وقت این دانشگاه، خاطرنشان کرد: تا کنون اگر سرمایه اصلی را در زیر زمین جست و جو می کردیم، امروز آن را باید  در اندیشه و مغزهای متفکرجوانان کشور بیابیم.

یوسف زاده به شکاف بین محتوای آموزشی و بازار کار در دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان و جای خالی مراکز رشد و فناور در این دانشگاه واقف بود و می دانست در زمینه استفاده از ظرفیتهای علمی نخبگان و جوانان راهی طولانی در پیش دارد و با علم به این موضوع، اولین قدم را برداشت وعنصر تحقیق و پژوهش را به صورت یک اصل مورد توجه قرار داد.

بنابراین برای  تحقق نقشه راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و پیشرو بودن در بین دانشگاه های نسل سوم برای اولین بار در طول تاریخ تاسیس این دانشگاه ، مجتمع فناوری های پیشرفته پزشکی را راه اندازی کرد زیرا تاکید داشت یکی از پایه های اساسی مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان و هسته های فناور می باشند.

وی بر اساس انتقاد مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه فنّاوری با  کشورهای پیشرفته فاصله زیادی دارند ، راه اندازی چرخه تولید فناوری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی گیلان را در دستور کار قرار داد و ایمان داشت با عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری و ایجاد فرصت و حمایت برای جوانان نخبه، ثروت و کارآفرینی تولید خواهد شد.

وی ضمن‌ ايجاد ساز و كار لازم‌ به منظور تحول‌ جدی‌ در عرصه‌ علم‌ و تحقيق‌ وارد عرصه عملی شد و از حرف‌ و شعارهای‌ تكراری پرهیز کرد بنابراین حمايت از طرح هاي دانشجويي در كانون شكوفايي و خلاقيت، مشاوره هاي تخصصی، كمك به دريافت تسهيلات، ارتباط با مراكز صنعتی، دانشگاهی، پژوهشی، پارك ها و مراكز رشد، بسترسازي فرصت شغلی و توليد محصولات مبتنی بر فناوری هاي نوين را از اهداف راه اندازی مركز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان اعلام کرد.

مجتمع فناوریهای پیشرفته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در آذر ماه سال 1396 در زمینه فعالیتهای تجهیزات پزشکی، گیاهان دارویی، دارویی، فناوری اطلاعات، سلول های بنیادی و بیوتکنولوژی را در ساختمان سابق معاونت غذا و دارو راه اندازی کرد. این مجتمع دارای سالن کنفرانس و فضای آزمایشگاهی مجهز نانو تکنولوژی، ژنتیک و بایو تکنولوژی می باشد.

همچنین 49 هسته و واحد فناور و 6 شرکت دانش بنیان با ایجاد اشتغال 120 نفر بنا به ادعای مسئولین وقت دانشگاه در این مجتمع مشغول فعالیت شدند و توانستند حدود چهار میلیارد تومان در همان اولین سال راه اندازی درآمدزایی داشته باشند.

ایجاد چهار مرکز رشد در دانشکده های داروسازی، شرق گیلان و بهداشت دانشگاه علوم پزشگی گیلان و مرکز رشد موسسه آموزش عالی رحمان، تشکیل دبیرخانه مراکز رشد قطب یک کشور ، مرجع مالکیت فکری ، واحد تحقیق و توسعه ،  کانون شکوفایی خلاقیت ، راه اندازی سیستم جدید رجستری (ثبت بیماری ها) ، برگزاری سمینار دو روزه سلول های بنیادی، برگزاری سمینار اخلاق در پژوهش های زیست پژوهی ،  مشارکت در فن بازار ، دره سپید رود گیلان، ابداع نانو حسگر زیستی برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان برای اولین بار، برگزاری اولین رویداد استارتاپ ویکند کشوری که فوق العاده مورد توجه دانشجویان قرار گرفت

، فعالیت هفت شرکت دانش بنیان دارای تولیدات مربوط به آنژیوگرافی قلبی و مغزی - محصول جایگزین قرص برنج ، استقرار مرجع ذیصلاح اداره ثبت اختراعات برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، استقرار بیش از یک چهارم هسته های فناور استان در این مجتمع در طول یکسال و نیم فعالیت، ایجاد نمایشگاه دائمی محصولات فناورانه و دانش بنیان، اخذ موافقت اصولی و قطعی مرکز رشد فناوری سلامت، ارتقا رتبه پژوهش از رتبه 30 کشوری در سال 1396به رتبه 12 در سال 1397، کسب رتبه 2 کشوری در بحث زیرساخت، ارتقاء رتبه فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان از رتبه 64 در سال 1396 به رتبه 14 در سال 1397 و ... از جمله افتخارات دانشگاه علوم پزشکی گیلان در طول سالهای 1396 تا تیر ماه 1398 در حوزه پژوهش و فناوری بود.

مجتمع فناوریهای پیشرفته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با کارنامه موفق خود، در تیرماه سالجاری به دکتر ارسالان سالاری سپرده شد و انتظار این بود تا این مجتمع که توانسته بود با جلب اعتماد مسئولین، بالغ بر یک میلیارد تومان بودجه از محل منابع وزارتی حوزه فن آوری جذب کند در مسیر توسعه گامهای بلندتری بردارد.

وی که در مراسم معارفه خود بعنوان رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان بر تلاش برای هدایت منابع تحقیقاتی به سمت پروژه های شرکتهای دانش بنیان ، حمایت از پژوهشگران جوان ، گسترش و تقویت پژوهشهای نوآورانه تاکید کرده بود در اولین گام،  آب پاکی را روی دست تمامی جوانان نوآور و نخبگان فعال در مجتمع فناوری های پیشرفته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ریخت و به آنان اعلام کرد که باید این ساختمان را تخلیه کنید ؟!!

مجتمعی که برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در راستای تبعیت از منویات مقام معظم رهبری در حمایت از جوانان نخبه و شرکتهای دانش بنیان راه اندازی شده بود و عده ای از جوانان و نخبگان کشور در کنار هم تمام توان و امکانات خود را برای رسیدن به تشخیص، پیشگیری، درمان موثر و کارآمد بیماری‌ها و تولید محصولات و فناوری‌های مرتبط با سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی بکار گرفته بودند تا باری از روی دوش جامعه هدف این دانشگاه بردارند!

اکنون از  سرنوشت  49 هسته و واحد فناور و 6 شرکت دانش بنیان فعال در این مجتمع اطلاعی در دسترس نیست و در هاله ای از ابهام قرار دارد؟! هر چند برخی رسانه ها مدعی هستند دکتر سالاری در راستای کاهش ماهانه 30 میلیون تومان اجاره از بیت المال، معاونت فرهنگی را جایگزین  مجتمع فناوری های پیشرفته پزشکی نموده است اما سرنوشت مبهم این مجتمع که برای صرفه جویی در هزینه‌ها و بعنوان سدی در برابر واردات تجهیزات پزشکی احداث شده بود، سوالی بدون پاسخ در افکار عمومی است؟

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان که ادعا می کند ورود به عرصه دانشگاه های نسل سوم و چهارم  تنها از طریق فعالیت در حوزه پژوهش میسر است مشخص نیست در طول دوران مدیریت خود در حوزه تحقیقات، پژوهش و فناوری چه دستاوردی داشت؟

همچنین این سوال در افکار عمومی ایجاد شده است علیرغم اینکه جامعه گیلان انتظار داشت روند جوانگرایی و نخبه‌گرایی در دوران مدیریت دکتر سالاری بیش از گذشته تقویت شود با چه هدفی معاونت فرهنگی جایگزین مجتمع فناوری های پیشرفته پزشکی دانشگاه شد؟

سرنوشت فضای مناسب آزمایشگا ه های مجهز نانو تکنولوژی، ژنتیک و بایو تکنولوژی که برای اولین بار در گیلان و در این مجتمع ساخته شد ، چه می شود؟

آیا عمکرد دکتر ارسلان سالاری در تبدیل مجتمع فناوری های پیشرفته پزشکی به معاونت فرهنگی و ... در تعارض با منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب است؟ آیا رفتارهای سلیقه ای در مواجهه با چنین مسائلی در زمانی که دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با حمایت مراکز رشد، واحدهای فناور و شرکتهای دانش بنیان در جهت توسعه علم در آستانه یک جهش بود، منطقی و علمی است؟ آیا  یک و نیم درصد از درآمد دانشگاه در سال 1398 به تحقیقات و پژوهش اختصاص یافت؟ آیا دستگاههای نظارتی موضوع تخصیص بودجه به تحقیقات و پژوهش را رصد می کنند؟ آیا تعطیلی مرکز تحقیقات ترومای جاده‌ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان و اختصاص فضای فیزیکی آن به شورای دانشگاه صحت دارد؟ آیا حذف اعتبارات این مرکز را تایید می کنید؟

تلاش دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در طول سه سال گذشته در حوزه حمایت از جوانان نخبه این انتظار را در افکار عمومی ایجاد کرد تا مسئولین، در کنار یافتن راه حل های علمیِ مشکلات موجود به تحقیقات عمیق و بنیادی نیز اقدام کنند چرا که اینگونه پژوهش ها، بستر پیشرفت درازمدت را فراهم می کند .

به نظر می رسد تحلیلهای بدون استناد و متهم کردن منتقدین به وارد کردن هجمه علیه دکتر سالاری، راه مناسبی برای فرار از واقعیات و پاک کردن صورت مساله نیست .افکار عمومی در گیلان معتقد هستند توسعه مراکز رشد فناوری سلامت برای نگهداری، مراقبت و حمایت  از واحدهای فناور بعنوان یک کودک تازه متولد شده ضرورت دارد تا بتوانند به تولید ثروت و کارآفرینی منجر شوند و در راستای تحقق ایده های فناورانه گام بردارند . بنابراین افکار عمومی در گیلان انتظار دارند مسئولین دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان برای شفاف سازی با حضور در یک نشست خبری با رسانه ها، پاسخگوی ابهامات و شائبه های احتمالی  باشند.

ارسال شده در جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۸ قبل از ظهر
کد خبر: 8062368
آخرین خبر ها
گزیده خبرها