وعده هایی که چشمها را درشت و دهان ها را باز می کند!/ گوش مردم از این حرفها پر است

وعده هایی که چشمها را درشت و دهان ها را باز می کند!/ گوش مردم از این حرفها پر است

اسرار امروز. می دانند که تذکر بخشی از وظایف نمایندگان است اما می بینند برخی نمایندگان در دوره های مختلف مطالبه گر نبودند و تنها به نطق های آتیشین خود در مجلس می نازند؟! در صفحه تلویزیون و فضای مجازی، عده ای از نمایندگان را می بینند که یا خوابند و یا همانند مسجد در گوشه ای از مجلس نشسته اند و با هم حرف می زنند!

با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، بازار کاندیداها داغ شده و هر یک شانس قهرمانی خود را در این ماراتن امتحان می کند. در حالیکه زمان زیادی تا انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی باقی نمانده ، اما حال و هوای انتخابات مثل روزهای زمستانی سرد و برفی است و مردم دلسرد نسبت به عملکرد مجلس، همانند دوره های قبل از انتخابات حرفی نمی زنند؟!

پاسخگو نبودن برخی نمایندگان مجلس در برابر مشکلات و مطالبه گری های مردم و رسانه‌ ها ، عدم تحقق وعده‌های توخالی و بزک شده نظیر رفاه ، امید، توسعه و پیشرفت، نه به بی اخلاقی، صداقت، اشتغال، اقتصاد بدون تورم، رفع فساد و تبعیض و... همگی سبب عصبانیت و ناراحتی مردم این استان شده است. می دانند که تذکر بخشی از وظایف نمایندگان است اما می بینند برخی نمایندگان در دوره های مختلف مطالبه گر نبودند و تنها به نطق های آتیشین خود در مجلس می نازند؟! در صفحه تلویزیون و فضای مجازی، عده ای از نمایندگان را می بینند که یا خوابند و یا همانند مسجد در گوشه ای از مجلس نشسته اند و با هم حرف می زنند!

مردم گیلان می گویند تجربه دوره های مختلف مجلس نشان داده که در زمان انتخابات، روستاییان دوباره مهم می شوند و با مراجعه به آنان تا می توانند قول های برابر اصل می دهند! و پس از راهیابی به مجلس حداقل تا ۴ سال بعد، سعادت زیارتشان را نمی دهند؟ همچنین به این نتیجه رسیده اند  که از چراغ اصلاح طلب و اصولگرا آبی گرم نمی شود.

توسعه پایدار با ترکیب همگون و مشارکت «مردم، منابع و سرزمین» دست یافتنی است. بی تردید استان گیلان همانند دیگر نقاط کشور به دلیل دارا بودن ظرفیت های گوناکون و متنوع در عرصه های مختلف می تواند نقش خود را در روند توسعه و پیشرفت کشور در افق سند چشم انداز بیست ساله ایفا کند اما آمارهای کاهش اشتغال، بیکاری، کاهش ازدواج، طلاق و دیگر شاخص های منفی  نشان می‌دهد که گویی، این استان حلقه ای جدا از این زنجیره است. می توان گفت نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی و  وضعیت بیمارگونه صنعت، کشاورزی، گردشگری و .. چه بسا دلیل کندی یا توقف توسعه کلان این استان  هستند!

قانونگذاری بر اساس حدود مقرر در قانون اساسی، رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس جمهور، سوال یا استیضاح وزرا و رئیس جمهور، تحقیق و تفحص در کلیه امور کشور و نظارت های مالی مثل تصویب بودجه سالانه و نظارت مستقیم بر دیوان محاسبات کشورو ...  از جمله وظایف مجلس شورای اسلامی است .

برخی کاندیداهای مجلس این روزها با بهره مندی از تریبون‌های رسانه‌ای با سر دادن شعارها، وعده‌های دست نیافتنی و بعضاً خیالی و ترسیم چهره‌ای پیشرفته از استان در زمینه اقتصادی و زیرساخت‌ها و سرهم کردن آمارها از آینده ای روشن خبر می دهند. وعده هایی که چشمها را درشت و دهان ها را باز می کند! اما هرگز نمی توانند دلایل علمی و منطقی عدم تحقق این وعده های خیالی برخی راه یافتگان به مجلس در دوره های پیشین را بدهند ؟

در انتخابات مرسوم است که عده ای بعنوان کاندید پشت تریبونها مسئولین را به باد انتقاد بگیرند و سوالاتی کلی و کلان بدون ارائه راهکار و برنامه ای قابل اجرا، تحویل مخاطبین خود بدهند و اعلام می کنند اگر نماینده شوند چنین می کنند یا چنان. گاهی اوقات هم پشت تریبون ها چنان جوگیر می شوند و با صدای رسایی وعده می دهند که انگار مسئولیت تمامی موارد اجرایی، قانونگذاری، قضایی، مدیریت شهری و روستایی و همه و همه با یک نماینده است؟! یکی دم از حوزه سلامت می‌زند و دیگری از اقتصاد و ... برخی هم جلسه می گذارند ولی از حرفهای کلی و سخنان کلیشه ای درباره حقوق مردم فراتر نمی روند. برخی هم برای رقبا خط و نشان می کشند که ناگفته هایم را خواهم گفت و اجازه نخواهم داد صاحبان زر، زور و تزویر با سرنوشت مردم معامله و بر خلاف منافع ملی حرکت کنند !!

البته موارد فوق نزد مردم کهنه شده و یادشان هست در گذشته بارها این رنگین کمان در آسمان انتخابات دوره های مختلف از سوی برخی کاندیداها نشان داده  شده و گوش شان از این حرفها پر است.

امروز مردم گیلان هر چند شکاف عمیق میان آنچه که در آمارها از توسعه استان ارائه می‌شود با آنچه که در زندگی و سفره خود دارند را مشاهده می‌کنند اما از سوی ذیگر می دانند که انتخابات مجلس 1398 برای حفظ غرور ملی و نظام جمهوری اسلامی و آینده کشور بسیار حائز اهمیت است.

اگر چه متاسفانه از آنجایی که شاخصهای دقیقی برای شناخت کاندیداهای اصلح وجود ندارد وهر کس ممکن است ملاکی نه چندان منطقی برای انتخاب وکلای مجلس داشته باشد اما نباید شیفته وعده های رنگارنگ برخی کاندیداها شویم و یا به شکل های مختلف نمک گیرمان کنند یا  حس ناسیونالیستی ما گل کند و بدون در نظر گرفتن شاخص ها ، چشم و گوش بسته انتخاب کنیم. زیرا تنزل جایگاه نمایندگی مجلس نتیجه انتخاب مردمی است که امروز با برخی تصمیمات یک شبه، سفره هایشان کوچک و کوچکتر می شود.

مردم گیلان باید مراقب باشند در فصل انتخابات خواسته های به حقشان از سوی کاندیداهای انتخاباتی مصادره و منحرف نشود که صد البته رفتارهای  فصلی برخی از آنان در گذشته، وضعیت کنونی را رقم زده است.

مردم گیلان همواره وظیفه‌شناس بوده‌اند و در هر عرصه‌ای که نیاز بوده درصحنه حاضر شدند و یکی از این صحنه‌ها انتخابات دوم اسفندماه است که بطورقطع مردم با حضور پرشور دشمن را ناامید خواهند کرد. کاندیداهای انتخابات  مجلس نیز نباید مردم را با وعده‌های پوچ خود ناامید و مأیوس کنند همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند: مسئولان باید خود را سپر بلای مردم کنند.

ارسال شده در شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۸:۱۷ بعد از ظهر
کد خبر: 4279843
آخرین خبر ها
گزیده خبرها