نخستین برف زمستانی در گیلان،  زیر دوخم کمر مسئولین را گرفت

نخستین برف زمستانی در گیلان، زیر دوخم کمر مسئولین را گرفت

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. عذرخواهی کافی نیست/ دلایل نخ نما و غیرقابل قبول مورد تایید نیست/ مشکلات تکراری برف هر بار مسئولان گیلان را به دام می اندازد!/ چرا مردم باید خود را به قضا و قدر بسپارند؟/ فرهنگ پاسخگویی نقطه ضعف کلیدی در استان گیلان به‌ شمار می‌رود/ چنان اخبار و تصاویر خود در جلسات ستاد مدیریت بحران را منتشر می کردند که به این باور رسیدیم  اگر شرایط مشابه خیلی از کشورهای اسکاندیناوی و کشورهای حوزه دریای خزر که برف و سرما را از اواسط پاییز تجربه می کنند داشته باشیم، توان مقابله دارند/ آیا تکرار مصاحبه های مردم از رسانه ملی و به رخ کشیدن سو، مدیریت در بحران ایجاد شده و در مقایسه با استاهای همجوار مثل اردبیل و یا قزوین خجالت آور نیست؟

همه می دانیم مخاطرات طبیعی بصورت طبیعی رخ می دهند. برخی از این مخاطرات همانند زلزله خبر نمی کند و مردم و مسئولین را غافلگیر کرده و باعث بروز خسارات مالی و جانی می شود. اما برخی از این مخاطرات همانند نزولات جوی به وسیله امکانات و ابزار هواشناسی پیش بینی شده، تا از خسارات احتمالی جلوگیری شود. در گذشته عدم وجود چنین ابزاری، راه فراری برای برخی از مسئولین بود تا بی تدبیریهای خود را به گردن غافلگیری بیاندازند. 

اما در حال حاضر و در سال 2020 میلادی که حتی لحظه بارش نزولات جوی هم پیش بینی می شود و پس از 15 سال ، هنوز نزولات جوی با شیوه مدیریت مسئولان در استان گیلان، بلایی مصنوعی را بجان مردم می اندازد تا مردم شهیدپرور گیلان عذاب و عزا را تجربه کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، انتظار این بود مدیریت بحران استان گیلان که با بارش برف در زمستان 83، 86، 92و 95  در امتحان خود نزد مردم، مردود شده بودند، در زمستانهای بعد با تجربه ای که داشتند غافلگیر نشوند. اما سناریوی ناپسند برفی استان گیلان، دوباره کام مردم را تلخ کرد؟! این بارعلیرغم هشدارهای هواشناسی که از 5 روز گذشته اعلام شده بود و انتظار می‌رفت مدیریت بحران با وجود اعلام‌های مکرر سازمان هواشناسی و تجربه های گذشته، آمادگی بیشتری از خود نشان می‌داد با بارش برفی که در میزان حجم و مدت به مراتب کمتر از بحرانهای مشابه بود، باز مغلوب شد و تاوان‌ آن را مردم عزیز گیلان با بعضا جان خود پرداختند ؟! 

نخستین برف زمستانی در گیلان  زیر دوخم کمر مسئولین را گرفت و  زندگی در گیلان را مختل کرد. این بار شدت نارضایتی از عملکرد مسئولان استان گیلان کار را بجایی رساند که در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن، مردم رشت با شعارهایی ازجمله (مسؤول بی‌کفایت نمی‌خوایم نمی خوایم) انتقاد خود را اعلام کردند.

اگر چه نشست‌هایی با محوریت «مقابله با برف» و مدیریت بحران از سوی استاندار گیلان  برگزار شد و اخبار و تصاویر این نشستها، گوش مردم را کر کرد اما در نهایت مسئولان گیلان، حریف نخستین برف زمستانی نشدند . گویا انتظار ندارند که در زمستان برف ببارد؟! چنان اخبار و تصاویر خود در جلسات ستاد مدیریت بحران را منتشر می کردند که به این باور رسیدیم  اگر شرایط مشابه خیلی از کشورهای اسکاندیناوی و کشورهای حوزه دریای خزر که برف و سرما را از اواسط پاییز تجربه می کنند داشته باشیم، توان مقابله دارند اما خدا به ما رحم کرد که مدت زمان بارش برف طول نکشید چرا که کلی کشته و مصدوم روی دستمان می ماند.

عدم شناخت موقعیت اقلیمی و جغرافیایی گیلان توسط مدیران غیربومی تصمیم ساز و ارائه گزارشات غیرواقعی از زیرساختها و ماشین آلات فرسوده به دولت، از عوامل مهمی است که این استان را در برابر نزولات جوی حتی ضعیف هم، زمین گیر و تعطیل می کند. 

مسئولان استان گیلان این بار نیز در میدان عمل نشان دادند که چه میزان توان مدیریت دارند چرا که بارش برف در 24 ساعت توانست این استان را به تعطیلی بکشاند. ۸ پست فوق توزیع برق گیلان از مدار خارج شدند، برق ۲۸۰ روستای گیلان قطع شد، آب شرب ۶۵۰۰ خانوار قطع شد، برق 250 هزار مشترک قطع شد، تلفن و اینترنت قطع شد، راههای اصلی و روستایی، معابر و ... مسدود شد، آب ۱۲ هزار مشترک ۵۰ شهر گیلان قطع شد،  بیش از 5 هزار مسافر یک شبانه روز در جاده ها گرفتار شدند، 7 نفر کشته شدند ، 145 نفر مصدوم شدند ، تردد در مرکزاستان فقط با زنجیر چرخ ممکن بود،  200 روستا در محاصره برف هستند، مردم در بعضی مناطق با ذوب کردن برف روزگار می گذرانند و ... اخباری بود که در رسانه ها منتشر شد و این بار هم تلاش کردند بی تدبیری خود را به گردن بارشی کم سابقه و کمبود دستگاه ‌ها و ماشین‌آلات بیاندازند که البته این دلایل نخ نما و غیرقابل قبول حداقل در طول 15 سال گذشته مورد تایید مردم گیلان نیست.

مردم گیلان می گویند اگر زنده ماندیم به دلیل این بود که مسئولین شرکت گاز استان گیلان تدبیر لازم را داشتند که در طی دو روز برفی، گاز مشترکین قطع نشد و تلاش پرسنل این شرکت قابل تقدیر است.

برفی که گیلان سبز پوش را سفید پوش کرد اگرچه باید موجب شادی شود اما تاریخ گیلان در طول 15 سال گذشته نشان می دهد مردم این دیار، به دلیل بی تدبیری های مسئولان همواره شاهد حوادث ناخوشایندی هستند. مشکلاتی که هر بار تکرار می شوند و در نهایت پس از ایجاد بحران توسط برخی مسئولان، رییس سازمان برنامه و بودجه سوار بر هیلکوپتر از اختصاص بودجه خبر می دهد، رییس جمهور به استاندار دستور می دهد سریع مشکلات مردم را حل کنند، معاون اول رییس جمهور در تماس تلفنی به استاندار دستور می دهد تا همه امکانات برای رسیدگی به مسافران و در راه ماندگان بسیج شود و آب و برق وصل شود و به روستاها آب اشامیدنی و وسایل گرمایشی برسانند، وزیر راه هم به گیلان سفر می کند تا وضع راهها را از نزدیک بررسی کند و ...

مردم گیلان اعتقاد دارند بحران مدیریت در این استان و عدم توجه به اصل شایسته سالاری در طول سالهای گذشته باعث شد تا خسارات مستقیم و غیر مستقیم چنین شرایطی تنها بعهده آنان باشد و کسی هم پاسخگو نیست.

آنان اضافه می کنند هنوز هم تا پایان زمستان وقت زیادی مانده  و قطعاً سامانه بارشی برای ورود به کشور از مسئولین اجازه نمی‌گیرد و وعده های آقایان مسئول در مقابل برف و مشکلات تکراری آن که هر بار مسئولان گیلان را به دام می اندازد، قابل اعتماد نیست و باید به دنبال راه حل و تدبیری اساسی باشند تا بار دیگر شاهد گیرکردن مسئولان در آن نباشیم.

مردم گیلان در طول سالهای گذشته به این نتیجه رسیده اند که مدیریت بحران گیلان تخصص علمی‌ لازم در این حوزه را ندارد و در حوزه ستادی و اجرایی عمدتا از طریق آموزش‌ها‌ی تجربی و آزمون و خطا در حال فراگیری تکنیک‌ها‌ و روش‌ها‌ی مدیریت بحران هستند. 

می توان به جرأت عنوان کرد که در گیلان بحران مدیریت داریم، بحرانی که ناشی از سوء مدیریت است که باید اصلاح شود و چون فشار مناسبی از سوی نهادهای ناظر برای پاسخگویی و شفافیت عملکرد مدیریت بحران احساس نمی‌شود ، کم‌ کاری و سهل انگاری ها در انجام ماموریت‌ها‌ی پیشگیری و مقابله با بحران‌ها‌ صورت می پذیرد. در حالی که اگر فشار از سوی مراجع ارزیابی کننده و ناظر وجود داشت، قطعا پاسخگویی و روشن‌ ساختن اقدامات و برنامه‌ها‌ در زمینه بحران‌ها‌ می‌توانست از کم کاری و تسامح برخی مسئولین و متولیان امر مدیریت بحران جلوگیری کند.

وقتی تمام  رسانه های داخلی وبعضا خارجی ازورود سامانه بارشی به شمال وشمال شرق کشوراطلاع داده بودند چرا باید شاهد انتشار تصویر ناهنجار و تاسف  بار مسافران در راه مانده‌ و پیاده به مدت ۴۸ساعت درراههای گیلان باشیم؟ آیا تکرار مصاحبه های مردم از رسانه ملی و به رخ کشیدن سو، مدیریت در بحران ایجاد شده در آستانه چهل و یکمین سالگرد پیروزی جمهوری اسلامی و در مقایسه با استاهای همجوار مثل اردبیل و یا قزوین خجالت آور نیست؟ چرا مردم باید در چنین شرایطی خود را به قضا و قدر بسپارند؟ وجود ستاد بحران چه تاثیری در زندگی مردم گیلان دارد؟ چرا در چنین شرایط تکراری عده ای از مدیران تصمیم ساز از خواب غفلت بیدار نمی شوند ؟

متاسفانه فرهنگ پاسخگویی همچنان یک نقطه ضعف کلیدی در استان گیلان به‌ شمار می‌رود و پیش از این دیده نشده است که مسئولین در قبال اشتباهات صورت گرفته به مردم پاسخگو باشد یا حداقل از مردم عذرخواهی کنند. حتی استاندار گیلان بعنوان نماینده عالی دولت هم در طول مدت فعالیت خود حاضر نشد در نشست خبری با رسانه ها، پاسخگوی سوالات و انتقادات افکار عمومی باشد؟! داستان بی‌پایان قصه روزهای پر نشاط برفی  که به بحران تبدیل می شود هر بار تکرار می‌شود و شکست مدیریت بحران از طبیعت و برف، مهر تاییدی بر مدیریت نادرست در گیلان می زند .

ارسال شده در جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۲ قبل از ظهر
کد خبر: 8336397
آخرین خبر ها
گزیده خبرها