شهردار رشت، میدان را به حریف واگذار کرد و مردود شد

شهردار رشت، میدان را به حریف واگذار کرد و مردود شد

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. نمی دانیم دم خروس تان را باور کنیم یا قسم شما را!/ نقش فرماندار رشت در این اتاق بحران چیست؟/ چطور شهردار رشت برای رهن منزل لاکچری خود 900 میلیون تومان از بودجه بیت المال هزینه می کند و یا هزینه پخت و پز غذای فرمانداری برای انتخابات، در دستور جلسه شورای شهر قرار می گیرد اما برای تسریع در روند خدمات رسانی و مقابله با چنین بحران هایی تا این حد دستان مدیریت شهری کوتاه است؟

استان گیلان در حالی نخستین لباس سفید برفی را در سال 1398 بر تن خود پوشاند که هواشناسی پیش تر، هشدار لازم را از طُرق مختلف، حداقل به گوش مدیران گیلان رسانده بود. اما ظاهرا اهمیت این هشدار مهم در لابلای اخبار و تصاویر رنگارنگ جلسات مدیریت بحران گم شد و به این ترتیب شهروندان درگیر عذاب و عزا شدند. استانی که هر بار با یک برف، بحران زده می شود چگونه می تواند در مقابل سایر بلایای طبیعی مثل زلزله مقابله کند؟ البته خدواند رحم کرد که شدت زلزله روزهای برفی رشت آن قدر زیاد نبود وگرنه معلوم نیست چه عاقبتی در انتظار مردم بود.

با پیش بینی های چندباره هواشناسی در مورد ورود سامانه بارشی، ستاد مدیریت بحران استان و نیز شهرستان ها وارد عمل شد و طی جلسات مختلف، تلاش کردند که تا حد امکان برای بارش برف سنگین آماده شوند.  معاون خدمات شهری شهرداری رشت نیز دو روز پیش از بارش برف، در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان رشت از آمادگی شهرداری رشت برای مقابله با برف  خبر داد و گفت: ۵۴ دستگاه خودروی مرتبط با عملیات برف روبی ، ۴۵۰ نیروی انسانی ، ۶۰۰ نیروی پاکبان، ۳۰۰ نیروی آتش نشان و ۳۰۰ نیروی فضای سبز تمام سعی خود را به کار می گیرند تا خللی در تردد شهروندان ایجاد نشود!

در ابتدای بارش برف همه چیز به نظر عادی می رسید اما بعد از چند ساعت  همه چیز در هم گره خورد تا جایی که بسیاری از خیابان ها مسدود و مردم گرفتار شدند. اکنون و پس از بارش برف همچنان برخی از معابر این شهر مملو از برف است و شهروندان نمی توانند تردد کند و تماس های مکرر با 137 هم نتیجه ای ندارد.

علیرغم ادعای آماده باش مدیریت شهری رشت در مقابله با این سامانه بارشی در عمل، شهردار میدان را به حریف واگذار کرد و در امتحان خود نزد مردم مردود شد. در واقع مردم شهر رشت به این نتیجه رسیدند که اگر بارش برف همانند سال 1383 چند روز طول می کشید باید در انتظار فاجعه  به مراتب بیشتری باشند؟!

مشکلات در عبور و مرور از گلایه های شدید شهروندان است . اگرچه از سه روز قبل از آغاز برف جلسات ستاد مدیریتی بحران تشکیل شده بود، اما تلاش های مدیران شهرداری با مشکلاتی که در عبور و مرور به وجود آمد، دیده نشد. احساس عمومی قضاوت مثبتی  نسبت به عملکرد شهردار رشت نداشته و اعتقاد دارند که از سوی شهرداری رشت قصوراتی صورت گرفته است.

نکته جالبی که در طول این مدت توسط مردم دست به دست می شد این بود که چطور شهردار رشت برای رهن منزل لاکچری خود، 900 میلیون تومان از بودجه بیت المال هزینه می کند و یا هزینه پخت و پز غذای فرمانداری برای انتخابات، در دستور جلسه شورای شهر قرار می گیرد اما برای تسریع در روند خدمات رسانی و مقابله با چنین بحران هایی تا این حد دستان مدریت شهری کوتاه است؟

یکی از شهروندان رشت می گوید: چرا شهرداری آن طور که روی بریدن روبان افتتاح  یک کنارگذر تمرکز دارد از خدمات اصلی خود به مردم در این شرایط حساس، اینگونه غافلگیر می شود؟

شهروند دیگری نیز گلایه می کند: شهردار رشت انتقاد می کند که بیشتر بودجه شهرداری صرف پرداخت حقوق و دستمزد نیروها می شود و بدنه انسانی شهرداری بزرگ است و حتی در فضای مجازی اخباری از استخدام های سَرم سام آور  برادر زاده ، داماد ، خواهر زاده و  ... اعضای شورای شهر رشت می شنویم اما در اینگونه شرایط برای مقابله با بحران، نیروهای آن چنانی شهرداری در معابر و کوچه ها دیده نمی شوند؟! بالاخره ما نمی دانیم دم خروس تان را باور کنیم یا قسم شما را!

شهروند دیگری با ابراز ناراحتی از شرایط شهر می گوید: از قرار تمامی آقازاده ها و خانم زاده های استخدام شده پشت میز نشین هستند که شهرداری در چنین شرایطی توان مقابله به موقع با بحران را ندارد!!

اما از کوتاهی های  شهرداری رشت هم که بگذریم سئوال دیگری برای شهروندان پیش آمده است که کلا معلوم نیست اتاق بحران این شهر با آن همه آمادگی که اعلام کرد چگونه مغلوب شد؟ اصلا نقش فرماندار رشت در این اتاق بحران چیست؟

فرماندار شهرستان رشت باید با در نظر گرفتن تجربه گذشته  بجای سپردن فرمان مدیریت به آب و هوا ، تدبیر لازم را پیش از وقوع چنین اتفاقاتی بیاندیشد و به جای شعار و تبلیغ ، اصلاح زیر ساختها و تامین ماشین الات مورد نیاز در چنین شرایطی را اولویت فعالیت مدیران شهری قرار دهد.

این انتظار از فرماندار رشت وجود دارد تا شهردار روی گردان رشت از حضور در نشستهای خبری را مجاب نماید تا در جمع رسانه ها  پاسخگوی سوالات و انتقادات افکار عمومی باشد.

ارسال شده در جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۷:۰۱ بعد از ظهر
کد خبر: 0129554
آخرین خبر ها
گزیده خبرها