هر کارمند یک سفیر کرونا ویروس؟!

هر کارمند یک سفیر کرونا ویروس؟!

اسرار امروز. در ایران مسائلی چند مانند ملاحظات سیاسی! و اطلاع رسانی دیرهنگام توسط مسئولان مربوطه، عدم قرنطینه‌ی اولین شهر آلوده (قم) و سرعت بالای شیوع کرونا ویروس، تاکنون دردسرهای زیادی برای مردم ما فراهم کرده و قربانیانی نیز گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، دکتر خدیجه گلین مقدم در یادداشتی نوشت: گرفتاری‌هایی که شیوع کرونا  ویروس برای بیش از ۵۰ کشور دنیا از جمله ایران درست کرده است بر کسی پوشیده نیست. در ایران مسائلی چند مانند ملاحظات سیاسی! و اطلاع رسانی دیرهنگام توسط مسئولان مربوطه، عدم قرنطینه‌ی اولین شهر آلوده (قم) و سرعت بالای شیوع این ویروس، تاکنون دردسرهای زیادی برای مردم ما فراهم کرده و قربانیانی نیز گرفته است.

نگرانی و ترسی که این ویروس در دل مردم ایران ایجاد کرد، موجب شد که مردم ماندن در خانه‌ را ترجیح دهند تا شاید از دست ‌درازی این ویروس بی‌رحم در امان بمانند. دولت نیز برای حفظ آرامش جامعه و کنترل این بیماری مدارس و دانشگاهها را تعطیل کرد اگر چه دیر! ولی حرکت خوب و رو به جلویی برای مهار کرونا  ویروس بوده، اما "ناکافی". چرا ناکافی؟ چون اولا دولت در آن مقطع زمانی تقدم مسائل سیاسی را بر حفظ جان مردم ترجیح داد و شیوع ویروس را دیر به اطلاع مردم رساند و موجب شد تا مردم و پزشکان و پرستاران با مشکلات زیادی مواجه شوند.

ثانیا دولت فقط نیمی از بدنه‌ی خود را تعطیل کرد و نیمه دیگر را نه. یعنی کارمندان ادارات و بانکها و ... مجبور هستند هر روز به سر کار خود حاضر شوند‌. بنابراین تاثیر منفی این حضور همیشگی کارمندان اداری،  تاثیر مثبت آن عدم حضور موقتی دانشگاهها و مدارس را منتفی می‌کند. ( به یاد درس جبر در دبیرستان افتادم که می‌گفت: منفی × مثبت = منفی)!

 یعنی وقتی دولت کارمندان خود را به هر دلیلی تعطیل نمی‌کند، یا لااقل با یک برنامه درست بهداشتی این موضوع را راهبری نمی‌کند، این روند به معنای خنثی کردن تاثیرات مثبت بخش تعطیل دولتی‌ست. یعنی عملا هیچ اتفاقی نیفتاده است.

به عبارتی حضور کارمندان در محل کار برای خودِ کارمند، خانواده‌‌ی او و برای جامعه مخاطره آمیز است. زیرا آنان به مانند قبل با همان لباس معمولی در محل کار خود حاضر می‌شوند و با همان لباس به خانه بر می‌گردند بدون آنکه از پشتوانه حفاظتی_بهداشتی برخودار باشند که بتواند آنها از آلودگی مصون نگهدارد.

به این ترتیب اگر کمی عمیق‌تر به این مساله نگاه کنیم، خواهیم دید که هر کارمندی که در محل کار خود حاضر می‌شود، عملا یک  سفیر برای کرونا ویروس به حساب می‌آید که می‌تواند حداقل خانواده خود را آلوده کند. امیدوارم تا کاملا دیر نشده دولت برای حفظ جان کارمندانش تمهیدی بیاندیشد تا جلوی هزینه انسانی هر چه سریعتر گرفته شود.

ارسال شده در پنجشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱:۴۶ بعد از ظهر
کد خبر: 9667187
آخرین خبر ها
گزیده خبرها