مثل اصحاب کهف شده ایم/ خرید پراید هم برایمان آرزو شد

مثل اصحاب کهف شده ایم/ خرید پراید هم برایمان آرزو شد

اسرار امروزقیمت یک خودرو اخبار کرونایی را به سایه برد/ شوک ارابه مرگ90 میلیونی!/ درِ تورم بازه حیای پراید کجا رفته؟/ به کجا چنین شتابان!

شاید تنها خبری که می‌توانست کرونا و موارد مربوط به آن را کمرنگ کند، شوک پراید 90 میلیونی بود. به نظر می‌رسد آسیب‌های اقتصادی در پسا کرونا که کارشناسان از آن سخن می‌گفتند ،از همین حالا خودش را نشان داده است و سبب شده پراید که خیلی‌ها از آن به عنوان ارابه مرگ یاد می‌کردند امروز به یک ماشین لوکس 90 میلیونی تبدیل شود که حالا دیگر هر کسی توانایی خرید آن را ندارد چرا که در این مدت سفره مردم روز به روز کوچکتر و قدرت خریدشان کمتر شده است، به همین دلیل هم شکاف‌های عمیق طبقاتی روز به روز بیشتر از قبل خود نمایی می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از آفتاب یزد، شاید اگر 10 سال پیش به کسی می‌گفتید در آینده پراید 90 میلیون تومان خواهد شد شما را دیوانه می خواند و به شما می‌خندید، این در حالی است که این روزها شاهدیم بر اساس پایش‌های انجام گرفته از نمایشگاه‌های تهران، قیمت خودروهای داخلی با شیب تندی در حال افزایش است به طوریکه فقط در یک مورد قیمت خودروی پراید که به نوعی شاخص هم تلقی می‌شود طی 20 روز با افزایش 10 میلیون تومانی همراه بوده است. پراید 111 که در چهارم اردیبهشت 99 تولید آن رسما متوقف شد حالا به 89 تا 90 میلیون تومان رسیده و پراید 131 نیز برچسب قیمتی 80 میلیون تومان را بر خود دارد.

افزایش قیمت پراید آن هم به قیمت 90 میلیون شوک بزرگی در جامعه ایجاد کرده است؛ امیر، جوان 30 ساله ای که شاگرد یک بوتیک لباس فروشی است، در خصوص این افزایش قیمت گفت:« تا قبل از این خرید خودروی شخصی در حد پژو برایمان آرزو بود حالا خرید پراید هم به آرزو‌هایمان اضافه شده است. ما یاد گرفتیم که فقط نظاره گر باشیم، خانه گران شد و فقط به حسرت‌هایمان اضافه شد، حالا هم نوبت به پراید شده است. هیچ وقت فکر نمی‌کردم یک زمانی خرید پراید برایم آرزو شود! در چنین وضعیتی معلوم است که هر جوانی به دلالی فکر میکند. من اگر پول خرید یک پراید را داشتم حتما الان شغلم را رها کرده بودم و به دلالی در بازار خودرو مشغول شده بودم! بهتر از این است که هر روز یک چیزی برایمان آرزو شود.»

محمود یک مرد بازنشسته است که 2 پسر جوان دم بخت در خانه دارد. او گفت:« باورم نمی‌شود پراید 90 میلیون شده است. الان حکم اصحاب کهف را پیدا کرده ام که از غار برون آمدند، شب خوابیدم و صبح بیدار شدم و به یکباره دیدم همه از پراید 90 میلیونی صحبت می‌کنند! من 2 تا پسر دارم که یکی از آن‌ها در شرف ازدواج است و حالا به این فکر می‌کنم که با حقوق بازنشستگی و مسافرکشی حتی نمی‌توانم حد اقل‌های یک زندگی را برای پسرم فراهم کنم! دلم خوش بود که یک خانه برایش اجاره می‌کنم و پرایدی هم برایش میخرم تا بتواند با کار کردن در اسنپ خرج زندگی اش را در بیاورد حالا می‌بینم از پس همین حداقل‌ها هم بر نمی‌آیم. اصحاب کهف وضع زندگی بهتری از ما داشتند!»

مرجان سرپرست خانواده است و دو فرزند دارد، او که خرج زندگی اش را با کار در اسنپ در می‌آورد در این خصوص گفت:« حالا دیگر من یک سرمایه دار محسوب می‌شوم که یک ماشین لاکچری دارد، کی فکرش را می‌کرد که یک زمانی ماشین زیر پای من که هر روز یک جایش خراب است و تابستان‌ها کولرش کار نمی‌کند زمستان‌ها بخاری اش، امروز یک خودروی لوکس 90 میلیونی به حساب بیاید، من این پراید را چند سال پیش 15 میلیون خریدم و حالا یک عالمه روی آن سود کرده ام. اما واقعا نمی‌دانم باید از این موضوع خوشحال باشم یا ناراحت! فقط این را می‌دانم زندگی سخت تر از آن چیزی که فکر می‌کردم در حال گذر است و هر هزار تومانی را باید از زیر سنگ بیرون کشید.»

فضای مجازی نیز از شوک پراید 90 میلیونی در امان نماند و حالا چند روزی است که واکنش‌ها به این موضوع تبدیل به داغهای مجازی شده است. کاربری در این خصوص نوشته است:« پایه حقوق یک میلیون و هشتصد ، پراید نود میلیون ، این یعنی تلخ ترین طنزتلخ تاریخ» کاربر دیگری هم به اعتراض از پیش فروش این خودرو‌ها نوشته است:« پراید اگر‌ یک میلیارد تومن هم باشد ، مردانی از پارس آن را خریداری خواهند نمود ...»

یک کاربر دیگر هم در واکنش به افزایش ناگهانی قیمت پراید نوشته است:« ظاهرا تا چند وقت دیگه قیمت پراید از دیه سرنشینان بیشتر می‌شود» کاربر دیگری نیز به طنز نوشته است:« ماشین‌ها بین خودشون یه ضرب المثل دارن که میگن: درِ تورم بازه حیای پراید کجا رفته» کاربر دیگری هم با هشتگ طنز تلخ نوشته است:« پراید فقط در صورتی 90 میلیون می‌ارزه که 85 میلیون تو داشبوردش داشته باشه»

یک کاربر دیگر با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم نوشته است:« قیمت پراید در بازار تهران نزدیک 90 میلیون تومان، دیگه یه کلیه جواب نمیده، باید جفت کلیه‌ها رو بفروشیم که تازه بتونیم پراید بخریم باهاش.» کاربر دیگری نیز با اشاره به رشد ناگهانی قیمت‌ها نوشته است:« یادش بخیر سه سال پیش با ۹۰ میلیون خونه خریدم امروز پراید ۹۰ میلیون شده ، سی سال پیش نه‌ها سه سال پیش!»یک کاربر دیگر نیز اضافه کرده است:« کل پول پیش خونه من میشه پول خرید یه پراید!» کاربر دیگری هم با اعتراض به افزایش قیمت‌ها نوشته است:« به هرکی بگیم ما پراید ۴-۵ میلیونی رو یادمونه فک میکنه ۹۰ سالمونه به کجا چنین شتابان...» کار بر دیگری نیز تاکید کرده است:« مافیا خودرو تا کی میخواد جولان بده؟»

ارسال شده در پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۹:۲۱ قبل از ظهر
کد خبر: 4975517
آخرین خبر ها
گزیده خبرها