تلافی می‌کنیم
چین:

تلافی می‌کنیم

اسرار امروزوزارت خارجه چین هشدار داد تداوم رفتار خصمانه آمریکا را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از رویترز، امروز دوشنبه چین به اقدام وزارت خارجه آمریکا مبنی بر کاهش اعتبار روادید خبرنگاران چینی مستقر در این کشور واکنش نشان داد و گفت چنانچه واشنگتن از اصلاح اشتباه خود امتناع کند؛ پکن هم چاره‌ای جز مقابله به مثل نخواهد داشت. آمریکا روز جمعه با وضع قانونی جدید، محدودیت‌های صدور روادید برای خبرنگاران چینی را افزایش داد.

بهانه واشنگتن برای اتخاذ چنین تصمیمی، تلافی سوء رفتار پکن با خبرنگاران آمریکایی عنوان می‌شود حال آنکه این اقدام می‌تواند تنش‌های موجود میان ۲ کشور را که با شیوع کرونا تشدید شده، به اوج برساند.

در ماه میلادی مارس، چین خبرنگاران ۳ رسانه آمریکایی را اخراج کرد و یک ماه بعد نیز، واشنگتن مدعی شد فعالیت ۵ رسانه چین ی مستقر در آمریکا را محدود خواهد کرد. یک روز بعد از اعلام تصمیم آمریکا، چین ۳ خبرنگار وال استریت ژورنال را به اتهام نشر مطلبی که پکن آن را نژادپرستانه ارزیابی می‌کرد؛ اخراج کرد.

این بار اما، آمریکا در توجیه اقدام خود علیه خبرنگاران چینی، پکن را به سرکوب رسانه‌های مستقل متهم کرده است.

در تصمیم اتخاذ شده از سوی وزارت امنیت داخلی آمریکا، طول اعتبار ویزای خبرنگاران چینی به ۹۰ روز کاهش می‌یابد حال آنکه گزینه تمدید نیز لحاظ شده است. به این ترتیب، آمریکا نه تنها فرصت بازبینی در روادید خبرنگاران چینی را پیدا می‌کند؛ بلکه می‌تواند تعداد آنها را نیز کاهش دهد.

آمریکا در اقدامی دیگر که اصل چین واحد را زیر سوال می‌برد، روادید خبرنگاران هنگ کنگ و ماکائو را که از مناطق تابعه چین هستند؛ از قانون جدید معاف کرد.

گفتنی است اعتراض چین به نحوه پوشش خبری رسانه‌های آمریکایی است که می‌کوشیدند تلاش‌های پکن در مهار کووید ۱۹ را کم اهمیت جلوه دهند.

ارسال شده در دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۷:۲۳ بعد از ظهر
کد خبر: 0526032
آخرین خبر ها
گزیده خبرها