دود آتش منطقه گرایی در چشم توسعه گیلان؟!
صدای طبل منطقه گرایی آقای فرماندار مردم گیلان را شوکه کرد!

دود آتش منطقه گرایی در چشم توسعه گیلان؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. آقای استاندار، آیا مسئولیت اظهارات فرماندار انزلی را در صورت ایجاد تنشهای اجتماعی می پذیرید؟ آیا نگاه منطقه ای به موضوعی که تبعات استانی دارد، برخلاف منافع و مصلحت مردم گیلان نیست؟ آیا تدبیر و آینده نگری فرماندار انزلی از رییس جمهور و مسئولان نظام بیشتر است؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، منطقه آزاد تجاری- صنعتی گیلان (انزلی) با وجود فرود گاه و راه ‌آهنی که در آینده به آن متصل می شود، می‌تواند در کریدور شمال و جنوب و رابطه اقتصادی کشور با چین و روسیه و همچنین اوراسیا نقش‌آفرینی بزرگی داشته باشد. بنابراین دولت و نمایندگان مجلس پس از سالها بررسی و مطالعه به این نتیجه رسیدند که افزایش محدوده منطقه آزاد انزلی باید با بهره ‌برداری حداکثری از تمامی ظرفیتها و امکانات استانی، مهمترین راهبرد جهت حضور موثر در کریدورهای بین المللی و اتحادیه ها بویژه اتحادیه اوراسیا  باشد.

در نتیجه و در هفته گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با لایحه دولت مبنی بر الحاق 2 هزار هکتار از اراضی صنعتی و فرودگاهی استان گیلان به محدوده منطقه آزاد انزلی و تغییر نام منطقه آزاد انزلی با پیشنهاد کمیسیون اقتصادی مجلس، به منطقه آزاد تجاری- صنعتی گیلان (انزلی) موافقت کردند.

پیش بینی می شود با الحاق فرودگاه سردارجنگل و اراضی صنعتی به محدوده این منطقه، ظرفیت جذب و توسعه سرمایه گذاران تولیدی در این منطقه به بیش از ۱۰ برابر وضع موجود افزایش یابد که افزایش ظرفیت‌های صادراتی و اشتغالزایی استان و کشور از جمله آثار مثبت آن است.

بر این اساس فرودگاه رشت در محدوده منطقه آزاد قرار گرفت تا بتواند بعنوان یک فرودگاه بین المللی در غرب آسیا در این کریدور بین المللی نقش مهم خود را ایفا کند. همچنین شهرکهای صنعتی خمیران انزلی، کیشستان و سپیدرود نیز به این محدوده اضافه شد. با تصویب این لایحه و الحاق شهرکهای صنعتی و فرودگاه ، سرمایه گذاران از مزیت های بسیار ارزشمندی از قبیل معافیت مالیاتی و نجات از بروکراسی اداری و درگیری با دستگاههای مختلف و انجام امور اداری به صورت متمرکز در منطقه آزاد تجاری- صنعتی گیلان (انزلی) برخوردار شده و برای ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری ترغیب می شوند.

مصوبه ای که در روزهای کرونایی استان گیلان و پس از مدتها ، کام جوانان گیلان را که از محورهای اصلی گام دوم انقلاب و چراغ راه آینده کشور هستند، شیرین کرد.

هنوز زمان زیادی از تصویب این لایحه نوید بخش نگذشته بود که هیجانات منطقه گرایی فرماندار انزلی، تدبیر دولت و نمایندگان مجلس استان گیلان را زیر سئوال برد؟! پس لرزه های اعتراض نماینده عالی دولت در انزلی به قید شدن نام این شهرستان در داخل پرانتز، مردمی را که سالها در آرزوی تحقق وعده نمایندگان مجلس و دولت برای ایجاد اشتغال، تولید و افزایش سرمایه گذاری در استان بودند ، نا امید کرد؟!

اکثریت مردم گیلان، اختلافی در این خصوص با هم ندارند و  حالا و پس از برآورده شدن آرزوی دیرینه شان ، این اسماعیل حیدری آزاد است که باز از روی صندلی فرمانداری بر طبل منطقه گرایی می کوبد. صدای طبل منطقه گرایی فرماندار انزلی مردم گیلان را شوکه کرد تا جاییکه با واکنش شدید برخی نمایندگان مجلس استان روبرو شد و خواستار برکناری وی شدند.

اسماعیل حیدری آزاد، فرماندار شهرستان بندرانزلی با اشاره به اینکه شورای تامین شهرستان با تغییر نام منطقه آزاد انزلی به منطقه آزاد تجاری- صنعتی گیلان (انزلی) مخالفت کرده است، اظهار کرد: «این مسئله می تواند خسارت های مالی و اجتماعی به فعالین اقتصادی این منطقه وارد کند؟!»

فرماندار بندرانزلی در حالیکه مصاحبه برخی نمایندگان مجلس از الحاق شهرک صنعتی خمیران انزلی درلایحه توسعه منطقه آزاد تجاری- صنعتی گیلان (انزلی) حکایت داشت، ادامه داد: «لایحه ای که در دولت مطرح شد لایحه خوبی بود، مبنی بر اینکه 2 هزار هکتار به اراضی منطقه آزاد انزلی اضافه شود؛ این در حالی است که برخی از نمایندگان مجلس با رایزنی منطقه ای در حوزه‌های انتخابی خود در شهرستان های رودسر، رودبار، رشت و صومعه سرا و حتی شهرک صنعتی سپیدرود را اضافه کردند؛ غافل از اینکه شهرک صنعتی خمیران انزلی را در این طرح توسعه ببینند؟!»

وی ادامه داد:« متاسفانه از سال گذشته تعدادی از نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی بدون توجه به حقوق حقه شهروندان انزلی و با دلایل و توجیهات مختلف از جمله گسترش محدوده منطقه آزاد برای توجیه اقتصادی و استفاده سایر مناطق گیلان از معافیت ها و مزایای مناطق آزاد، در تلاش برای تغییر نام این منطقه به نام منطقه آزاد تجاری- صنعتی گیلان (انزلی) هستند.»

حیدری آزاد با بیان اینکه نام منطقه ازاد انزلی تا ابد فقط منطقه آزاد انزلی خواهد بود، خاطر نشان کرد: «متاسفانه از زمان تاسیس منطقه آزاد انزلی شهروندان این شهر ساحلی از مزایای آن بی بهره بوده و شهر انزلی تنها نام این منطقه را یدک کشیده و باید بگویم همین نام «منطقه آزاد انزلی»  تنها دلخوشی مردم منطقه بوده و هست.»

گفتنی است موضوعی استانی و ملی، اکنون با نگاه منطقه ای آقای فرماندار، به موضوعی شهرستانی تبدیل شده است! آیا تناقض در گفتار آقای فرماندار در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده ، نشان دهنده حمایت از منافع اقتصادی مردم استان گیلان است؟ آیا نماینده عالی دولت تدبیردر شهرستان انزلی نباید مجری سیاستهای دولت باشد؟ به چه استنادی فرماندار انزلی به ثمر رسیدن منطقه آزاد انزلی را مصادره به نفع این شهرستان می کند؟ آیا تدبیر و آینده نگری فرماندار انزلی از رییس جمهور و مسئولان نظام بیشتر است؟

آیا اظهارات فرماندار انزلی باعث دامن زدن به اختلافات ، تشدید تنش های اجتماعی، مرزبندیهای منطقه ای و تحریک احساسات پاک مردم گیلان  نمی شود؟

در زمانیکه باید تا حد امكان از اختلاف و تفرقه افكنی خودداری شود و تنها راهكار افزایش رضایت مردم و شكست توطئه های دشمن، خدمت رسانی به مردم است، چنین اظهارات و تدبیری از سوی نماینده عالی دولت در شهرستان انزلی، چه گره ای از مشکلات مردم گیلان باز می کند؟

انتظار می رفت حیدری آزاد بعنوان مرجع عالی اجرای قانون در شهرستان انزلی ، خواسته های خود را در چارچوب تعارضات منطقه ای طرح نکند . تقابلی که سنگ بنای آن نه بر مبنای قانون و عمل ، که بر زمین سست استفاده از هیجانات منطقه ای استوار است. به نظر می رسد دود دمیدن در آتش چنین موضوعاتی، در نهایت به چشم توسعه استان می رود که البته بارها طعم تلخ چنین خواسته هایی چشیده شده و امروز توسعه نیافتگی به عنوان بدیهی ترین و بروزترین نمونه آن، در مقابل دیدگان همگان است.

ممکن است سهم شهر انزلی از مزایای منطقه آزاد انزلی مراعات نشده باشد. اما  باید به این نکته هم توجه داشت که در بخش عمرانی زیرساختهای ایجاد شده از جمله ساخت بزرگترین بندرخزر، ساخت بزرگترین مجتمع نمایشگاهی شمال کشور، بزرگترین مجموعه ورزشی ساحلی کشور، بهترین مجموعه تفریحی ساحلی کشور، زیباترین پارک ساحلی کشور، بزرگترین اکواریوم و ... در شهرستان بندر انزلی واقع شده و شهرستانهای دیگر استان در طول سنوات تاسیس آن از چنین مزایایی با این حجم برخوردار نبوده و البته صدای مردم هم در نیامد!

قطعا مردم فهیم انزلی به هیجاناتی که ریشه آن در همان تفکرات پوسیده منطقه گرایی است و تبعات آن، فضای آرام توسعه ای را در هم می ریزد، اعتقادی ندارند. در هر کجای ایران اگر بگوییم که فرمانداری در مخالفت با دولت و مجلس و منافع مردم یک استان، صدایش را بلند می کند و فریاد می کشد که چرا اسم شهرستان را داخل پرانتزقید کردند، اگر تمسخرمان نکنند، قطعا سرزنشمان می کنند که در استان گیلان چه خبر است که اختلاط نقش ها پیش آمده و مجری قانون و نماینده عالی دولت در شهرستان، تیتر رسانه ها را برای مخالفت با مصوبات مجلس شورای اسلامی و دولت انتخاب می کند!

آقای استاندار، تغییر نام منطقه آزاد انزلی به منطقه آزاد تجاری- صنعتی گیلان (انزلی) ، چه خسارت مالی و اجتماعی به فعالین اقتصادی این منطقه وارد کند؟!  آیا مردم شهرستان های رودسر، رودبار، رشت، صومعه سرا و ... نباید  از مزایا و ظرفیتهای منطقه آزاد بهره مند شوند؟! آیا نگاه منطقه ای به موضوعی که تبعات استانی دارد برخلاف منافع و مصلحت مردم گیلان نیست؟

آقای استاندار، آیا قید شدن نام یک شهرستان در داخل پرانتز، کیفیت و یا کمیت بهره مندی از مزایایی چنین لایحه ای که توسعه استان و کشور به آن گره خورده ، را کاهش می دهد؟ آیا تلاش نمایندگان مجلس گیلان برای توجیه اقتصادی و استفاده سایر مناطق گیلان از معافیت ها و مزایای مناطق آزاد غیرقانونی است؟! آیا مسئولیت اظهارات فرماندار انزلی را در صورت ایجاد تنشهای اجتماعی استان می پذیرید؟

 آنچه که از مجموع رفتارها و برخوردهای ارسلان زارع استاندار گیلان دیده می شود، تعامل و رفتاری با اخلاق و به دور از حواشی است و وی همواره تلاش می کند تا بتواند براساس اصل واقعی میانه روی عمل کند. مردم گیلان با توجه به اینکه احترام امامزاده به متولی آن است، از استاندار گیلان انتظار دارند تا بعنوان نماینده عالی دولت در گیلان مواضع  قاطع خود در خصوص لایحه توسعه منطقه آزاد تجاری- صنعتی گیلان (انزلی) که نتیجه سالها تلاش و همفکری دولت و مجلس بوده ، را  اعلام کند.

ارسال شده در یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۹ قبل از ظهر
کد خبر: 3781749
آخرین خبر ها
گزیده خبرها