نرخ تورم فروردین گیلان ، رتبه نهم کمترین تورم در کشور
استاندار گیلان در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام کرد:

نرخ تورم فروردین گیلان ، رتبه نهم کمترین تورم در کشور

اسرار امروزفراهم سازی 10 هزار فرصت شغلی در بخش پروژه های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید / 95 پروژه جهش تولید استان قطعی شده است / ضرورت اهتمام جدی شهرداران به انجام پروژه های پسماند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اسرار امروز؛ استاندار گیلان در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور دکتر محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور و فرمانداران گیلان از طریق ارتباط تصویری برگزار شد؛ با قدردانی از همکاری مردم ، حمایت‌های دولت، در تأمین درخواست‌های استان بعنوان عوامل موفقیت در مدیریت کرونا ، گفت: این حمایت‌ها زمینه‌ساز خرید و نصب تجهیزات در بیمارستان های مختلف به ویژه در مرکز استان شد که در درمان بیماران و کاهش تلفات بسیار اثرگذار بود. 

ارسلان زارع در بخش دیگری از سخنانش به تشکیل جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان متناسب با شعار راهبردی تعیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان جهش تولید خاطرنشان کرد: در این جلسه از مدیران خواسته شد تا برنامه‌های متناسب با شعار سال را به دبیرخانه ستاد ارسال و ضمن شتاب بخشی در انجام پروژه‌های باقیمانده از سال قبل، طرح‌های مشخص و کاربردی را برای سال جاری تعریف کنند.

وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی 83 و پنج دهم درصدی پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تعریف شده استان در سال 98 ، اضافه کرد: هفت پروژه اقتصاد مقاومتی در سال گذشته به بهره ‌برداری رسیده و چهار پروژه نیز پیشرفت بالای 80 درصد و سایر طرح‌های این حوزه هم بیش از 50 درصد رشد دارند .

دکتر زارع با بیان اینکه علیرغم قرارداشتن در دوره شیوع بیماری کرونا از روزهای نخست امسال، 41 پروژه اقتصاد مقاومتی با سه هزار و 311 شغل برای سال جاری تعریف شد، افزود: 128 پروژه جهش تولید نیز با شش هزار و 764 شغل که 95 پروژه آن قطعی شده، تعریف شد که مجموعاً در حوزه اقتصاد مقاومتی 10 هزار شغل درنظرگرفته شده است.

وی یادآوری نرخ 10 و سه دهم درصدی بیکاری استان در سال گذشته که سه دهم درصد از متوسط کشوری پایین تر بود، گفت: نرخ تورم استان در فروردین ماه سالجاری معادل 31 و سه دهم درصد و 9 دهم درصد کمتر از نرخ تورم کشوری بود که رتبه نهم کمترین تورم در کشور محسوب می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان نرخ مشارکت اقتصادی استان در سال گذشته را نیز 43 و پنج دهم درصد و سه و شش دهم درصد بالاتر از نرخ کشوری عنوان کرد و افزود: برای سالجاری دستگاه‌های اجرایی استان متعهد به ایجاد 18 هزار و 800 نفر شغل شده‌اند که از این تعداد ، سه هزار و 655 نفر بدون تسهیلات و 15 هزار و 145 نفر با تسهیلات به اشتغال خواهند رسید.

وی به هدفگذاری صورت گرفته در سال جهش تولید مبنی بر تک رقمی کردن نرخ بیکاری استان با اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی اشاره و خاطرنشان کرد: در این راستا برنامه‌هایی از جمله اتمام طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 70 درصد، واگذاری طرح‌های دولتی به بخش خصوصی، واگذاری طرح‌های راکد تحت تملک بانک‌ها به بخش خصوصی و افزایش شیفت کاری واحدهای فعال موجود و ایجاد توسعه درنظرگرفته شده است.

استاندار گیلان گفت: انتظار داریم در پرداخت تبصره 16 که سال گذشته 107 میلیارد تومان بوده و 78 درصد تا پایان سال جذب شد، برای سال جاری میزان 150 میلیارد تومان درنظرگرفته شود.

وی موضوع پسماند را از جمله مسائل مهم استان عنوان و اضافه کرد: باتوجه به ابلاغ اعتبارات، شهرداران به ویژه شهر رشت را مکلف کرده ایم با جدیت بیشتری در انجام پروژه‌های این حوزه اهتمام ورزند.

دکتر زارع خواستار استمرار حمایت‌ها در تأمین اعتبار پروژه‌ها شد و گفت: تأمین آب آشامیدنی آستارا جدی‌ترین مشکل در حوزه آب استان است که امیدواریم با شتاب در تأمین اعتبار، شاهد رضایتمندی مردم این منطقه باشیم.

وی در خاتمه سخنانش به امضاء تفاهم نامه جهش تولید در راستای اجرایی کردن منویات رهبر معظم انقلاب، انتظارات رئیس‌جمهوری و برنامه‌های دولت بین سازمان برنامه و بودجه و استانداری گیلان اشاره و بیان کرد: تفاهم نامه احداث یک هزار واحد مسکونی دیگر مددجویان گیلان نیز میان سازمان برنامه و بودجه و کمیته امداد کشور منعقد شده است.

ارسال شده در پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۳:۱۰ بعدازظهر
کد خبر: 4360303
آخرین خبر ها
گزیده خبرها