مدیر عامل شرکت شمیم سبز شمال: نگرانیم شرکت ما با تسهیلات بانک صادرات نابود شود

مدیر عامل شرکت شمیم سبز شمال: نگرانیم شرکت ما با تسهیلات بانک صادرات نابود شود

اختصاصی/اسرارامروز. عده ای بدون زحمت مواد فروشي مي‌كنند/از حمایتهای كارخانه پتروشيمي رجال بسیار سپاسگزارم/چرا فرش قرمز استاندار گیلان زیر پای سرمایه گذار پهن نشد؟/عامل موفقیت شرکت شمیم سبز شمال حمایتهای ویژه اعضای هییت مديره شركت توليدي پينك شهر صنعتی رشت است

شرکت شمیم سبز شمال از شرکت های برتر و صادر کننده نمونه استان گیلان است که کیفیت تولیدات آن زبانزد است، به نوعی که محصولات تولیدی این شرکت قابلیت صادرات به خارج از مرزهای ایران را دارد.

تلاش برای استاندارد سازی تنها یکی از اقداماتی است که به همت سکاندار این مجموعه توانمند در طول سالهای گذشته انجام شده است. مهندس مهدی قلمزن اصفهانی مدیرعامل شرکت شمیم سبز شمال از برخی بی مهری ها سخن میگوید اما معتقد است: برای رونق اقتصاد کشور هرآنچه درتوان دارم، به کارمی بندم واین بی مهری ها نمی تواند مانع از هدفم در خدمت به کشور عزیزم شود.

وی ازاشتغالزایی بیش از 120 نفربه صورت مستقیم توسط این شرکت در سه شیفت کاری خبر می دهد و می گوید: ما تمام تلاش خودرا می کنیم تا شرایط مناسب برای ایجاد اشتغال وتولیدات مطلوب رافراهم کنیم اما برخی ازمشکلات مانند وعده های عمل نشده از یک سو و نرخ بالای سودهای بانکی ازسوی دیگر مارابه شدت تهدید می کند.

مهندس مهدی قلمزن اهل اصفهان است و به دلیل 9 سال حضور خود در استان گیلان ،عاشق این آب و خاک است . وی سالها در الكترونيك، برق و صنايع، تجربه كسب كرده و عملاً در سال 1379 اين كار را از شركت توليدي ثمين گيلان شروع كرد.

وی حق شناسی را یکی از اصول موفقیت عنوان می کند و عامل موفقیت شرکت شمیم سبز شمال را حمایتهای ویژه برادران رستگار (هيئت مديره شركت توليدي پينك شهر صنعتی رشت)می داند و از آنان بعنوان استاد خود یاد میکند.

این کارخانه در زمینی به مساحت 20هزار و 500 مترمربع در شهر صنعتی رشت قرار دارد و با ظرفیت تولید سالانه 8800 تن از محصولات کیسه های پلی پروپیلن وتک رشته ها در سال 1393 شروع بکار کرد.

شایان ذکر است این واحد اقتصادی امکان تامین و ارائه هر گونه تقاضا اعم از سفارش های کارخانجات آرد ،فراورده های دامی ،محصولات شیمیایی، محصولات پتروشیمی و بسته بندیهای کارخانجات قند وشکر را نیز داراست.

برای آشنایی بیشتر با چگونگی عملکرد شرکت شمیم سبز شمال و دغدغه های پیش روی این مجموعه گفتگوی خبرنگار ما با مهندس قلمزن از منظر نگاهتان می گذرد.

برف و مشکلات پیش آمده در سال 1383

مدیر عامل شرکت شمیم سبز شمال در ابتدای این گفتگو برگی از تاریخ فعالیت خود در استان گیلان در سالهای گذشته را با ناراحتی و گلایه ورق می زند و می گوید: علیرغم اینکه در سال 1383 به اصرار بیمه آسیا در شرکت ثمین بعنوان بیمه گذار، کلی هزینه متحمل شدیم و آن شرکت را در مقابل طوفان،برف و... بیمه کردیم متاسفانه در بحران برف سال 1383 به تعهدات خود عمل نکرد و ما را با 900 میلون تومان خسارت تنها گذاشت.

در همان سال تأمين اجتماعي استان گیلان هم اعلام كرد اگر کارگران قبلی خود را دوباره استخدام کنید بابت هر کارگر يا 7 درصد تخفیف بیمه تامین اجتماعی تعلق می گیرد يا بابت هر كارگر 10 ميليون تومان تسهیلات بدون بهره پرداخت می شود و ما در این راستا بر مبنای وعده های تامین اجتماعی عمل کردیم اما تأمين اجتماعي به هیچکدام از وعده‌‌هايش عمل نكرد.

مدیرکل سابق استاندارد گیلان با تمام وجود همکاری کرد

قلمزن افزود: مدير كل سابق استاندارد گيلان در اجرا و تدوین استاندارد کیسه های مواد غذایی با تمام وجود همکاری کرد و جا دارد تا از ایشان به طور ویژه تقدیر نمایم.

وی اضافه کرد: اینجانب به اتفاق چند نفر از همکارانم با ادغام استاندارهای ژاپن و آلمان، استانداردي به مراتب قويتر در این صنعت تدوين كردیم كه مورد قبول موسسه استاندارد ایران واقع شد و استانداردی برای كيسه های مواد غذایی در ايران برای اولین بار تعریف شد.

هر چقدر تولید داشته باشیم مشتری خارجی دارم

وی با اشاره به اهمیت تولید استاندارد و کیفی کیسه های مواد غذایی در دنیا و کیفیت تولیدات شمیم سبز شمال ،خاطرنشان کرد: قيمت تمام شده تولیدات ما به دليل كيفيت توليدات گرانتر از بقيه كارخانجات در کشور است و با توجه به مطلب مذکوراگر بخواهم تمام توليدات این شرکت را به خارج از کشور صادر كنم باز هم مشتري خارجي دارم.

وزارت بهداشت توجه کافی به استاندارد کیسه های مواد غذایی ندارد

مدیرعامل شرکت شمیم سبز شمال با انتقاد از وزارت بهداشت و موسسه استاندارداضافه کرد:عمده کیسه های تولیدی برای آرد،شکر و ... استفاده می شود بنابراین نظارت بر تولید استاندارد و بهداشتی کیسه های مواد غذایی لازم و ضروری است.متاسفانه برخی از تولید کنندگان از ضایعات و کلسیم صنعتی بعنوان مواد اولیه در تولید کیسه های مواد غذایی استفاده می کنند و وزارت بهداشت و موسسه استاندارد هم نظارت لازم و کافی ندارند.

وی با اشاره به عوارض خطرناک و جبران ناپذیر استفاده از کلسیم صنعتی در کیسه های مواد غذایی در دراز مدت برای مصرف کنندگان مواد غذایی ،یادآور شد: بعضي از شركت‌‌هاي توليدی يكبار استاندارد مي‌گيرند و سالها از همان استاندارد بدون تمديد استفاده مي‌كنند. متأسفانه کیسه های مواد غذایی مشمول استاندارد اجباري نيست و برخی برای کسب سود بیشتر سلامت مردم را به خطر می اندازند.

قلمزن در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه سلامت مردم اهميت دارد، گفت: شركت ثمين و شميم سبز شمال در گیلان استاندارد دارند و هر سال تمديد مي‌كنند و البته تاکنون در استان گيلان كيسه‌هاي كه از كلسيم استفاده كنند نديدم.

وی خاطرنشان کرد : وقتي از كلسيم صنعتي و ضايعات در توليد كيسه‌‌هاي مواد غذايي استفاده مي‌شود قیمت تمام شده در هر كيلو 700 تومان کاهش می یابد اما تلاش می کنم توليدات اين شركت را با سود پايين عرضه كنم و براي كسب سود بيشتر حرام نمي‌خورم.

مواد اوليه ما داخلي است

مدیر عامل شرکت شمیم سبز شمال گفت: عده‌اي در كشور هستند كه از بورس با نام و عنوان شركت توليد کیسه مواد غذایی مواد اولیه دریافت می کنند و در بازار آزاد آن را گرانتر مي‌فروشند در صورتیکه كارخانه‌اي وجود ندارد و با پروانه بهره برداری خود سودهاي كلان به جيب مي‌زنند و بدون زحمت مواد فروشي مي‌كنند.

وی افزود: بعضي اوقات به دليل كمبود، مواد اوليه مورد نیاز را بصورت آزاد خريداري مي‌كنم و متأسفانه در اين خصوص بورس خوب عمل نكرد.

وی با تقدیر از كارخانه پتروشيمي رجال گفت: جناب آقای مهندس رجالي مدير عامل شركت پتروشیمی رجال براي تأمين مواد اوليه شرکت شمیم سبز شمال بسيار به ما كمك كردند و با قيمت بورس به ما مواد اوليه مي‌دهند که از حمایتهای ایشان بسیار سپاسگزارم.

حمایت از سرمایه گذاران باید از مرحله شعار خارج شود

وي با ابراز گلايه از شركت توزيع نيروي برق استان گيلان اظهار داشت: با توجه به اینکه محل احداث شرکت شمیم سبز شمال در داخل شهر صنعتی رشت بود بنابراین باید امکاناتی نظیر برق ،گاز،آب،جاده و ... طبق قوانین شهر صنعتی در اختیار این شرکت قرار گیرد اما متاسفانه به دلیل کم کاری مسئولین شهر صنعتی رشت برای اتصال این شرکت به شبکه برق سراسری از من طلب همیاری کردند جالب اینکه در این همیاری به اجبار 180 میلیون تومان از اینجانب مطالبه کردند.

قلمزن یادآور شد:هر چقدر تلاش کردم تا مسئولین شهر صنعتی رشت را متقاعد کنم که محل احداث این شرکت در شهر صنعتی است و نباید بابت استفاده از انرژی برق پولی بپردازم متاسفانه فایده ای نداشت و به ناچار مبلغ درخواستی را پرداخت کردم .چند تیر برق نصب کردند اما از جای دیگر برق این شرکت تامین شد.

این سرمایه گذار در ادامه با اشاره به اینکه وعده فرش قرمز استاندار گیلان زیر پای سرمایه گذاران محقق نشد ،تاکید کرد:تمام سرمایه خود را در استان گیلان متمرکز کردم و برای 120 نفر در سه شیفت در شبانه روز اشتغال ایجاد کردم اما متاسفانه در عمل چیزی ندیدم. کجای کشور چنین بلایی بر سر سرمایه گذار می آورند؟ آیا این برخوردها باعث فرار سرمایه گذاران نمی شود؟ آيا در شهر صنعتي نبايد زيرساخت‌ها آماده باشد؟

وي در پاسخ به اين سئوال كه آيا بابت اشتغال 120 كارگر، مورد حمايت دولت واقع شده است؟ با ناراحتي و انتقاد گفت: براي خريد فقط يك دستگاه، مبلغ يك ميليارد و 450 ميليون تومان تسهیلات با سود 19 درصد از بانك‌ صادرات در سال 1392 گرفتم و بانک صادرات گیلان کل شرکت شمیم سبز شمال به ارزش 110 میلیارد ریال و سه واحد مسکونی در نارمک تهران به ارزش 30 میلیارد ریال را بعنوان ضمانت این دستگاه در رهن خود دارد. در واقع بابت يك ميليارد و 450 ميليارد تومان تسهيلات تقريبا حدود 15 ميليارد تومان وثيقه از من سرمایه گذار گرفته‌اند و بعد اعلام می کنند ما از سرمایه گذار حمایت می کنیم.

قلمزن از عملکرد بانک صادرات در سال 1392 بشدت انتقاد کرد و گفت: در حال حاضر نگرانیم شرکت ما با تسهیلات بانک صادرات نابود شود.

مدیرعامل شرکت شمیم سبز شمال اذعان داشت: نکته قابل توجه اينكه بانک صادرات ماشين‌آلات این شرکت را هم به‌عنوان وثيقه قبول نمي‌كند در صورتي‌ كه بابت تنها يك دستگاه مبلغ يك ميليارد و 450 ميليون تومان تسهيلات پرداخت نموده است.

قلمزن با تقدیر از زحمات مدیر امور شعب بانک صادرات گیلان در تاسیس شرکت ثمین و در سال 1380 یادآور شد: در سال 1380 همراهي مسئولین و کارکنان بانك صادرات باعث تأسيس شركت ثمين شد كه تلاشهایشان قابل تقدير است.

وی با تقدیر از رییس بانک ملت شعبه فلسطین شمالی تهران، اضافه کرد: برای گرفتن سرمایه در گردش در سالجاری مجددا به بانک صادرات استان گیلان مراجعه کردم اما با وجود اشتغال 120 نفر اعلام کردند که باید صبر کنید در صورتیکه برای اخذ همین تسهیلات به یکی از شعبات بانک ملت در خیابان فلسطین شمالی تهران مراجعه کردم و پس از ارائه مستندات ، رییس شعبه نهایت همکاری را در کوتاهترین زمان با اینجانب برای پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش داشتند در صورتیکه شرکت و سرمایه ام در استان گیلان قرار دارد.

به هیچ کمکی نیاز نداریم فقط مثل دنیا به ما نگاه کنید

قلمزن همچنان در ادامه این گفتگو آهی کشید و افزود :از دولت کمکی نمی خواهم فقط انتظار دارم همانند کشورهای دیگر دنیا مثل ویتنام ،اردن و ... به من تولید کننده نگاه کنند. در حال حاضر با کمترین حمایت دولت در بازار خارجی به دلیل کیفیت بالای تولیدات شمیم سبز شمال در حال رقابت با تولید کنندگان خارجی است در صورتیکه آنان از تسهیلات بانکی با سود 4 درصد و جوایز صادراتی برخوردارند.

تاکنون یک ریال جایزه صادراتی دریافت نکردم

وی در ادامه با اشاره به برنامه ریزی شرکت شمیم سبز شمال برای راه اندازی 6 خط تولید، افزود: برنامه‌ريزي‌هاي ما براي 6 خط توليد بود اما به دلیل عدم حمایت، این امر محقق نشد.

مدیرعامل شرکت شمیم سبز شمال در ادامه با ذکر این مطلب که تاكنون يك ريال جايزه صادراتي دریافت نکردم ،گفت: جرأت ندارم براي توليداتم تبليغ كنم چون نمي‌توانم توليد خود را به دليل كمبود منابع مالي افزايش دهم. برخي مسئولين شعار حمايت مي‌دهند اما عمل نمي‌كنند.

همکاری سازمان صنعت،معدن و تجارت استان گیلان قابل تقدیر است

قلمزن با تقدیر از دکتر منتظری رییس سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان گیلات گفت: در طول تاسیس و راه اندازی شرکت شمیم سبز شمال هر بار به سازمان صنعت معدن و تجارت استان گيلان مراجعه كردم حمايت كردند و از هیچ کمکی دریغ ننمودند.

شهر صنعتی شهر رشت سند آماده شرکت را تحویل نمی دهد

مدیر عامل شرکت شمیم سبز شمال در ادامه با انتقاد از شهر صنعتی رشت گفت: علیرغم وعده آسفالت ورودی و جلوی شرکت در بازدید استاندار از این شرکت ،هنوز از سوی شهر صنعتی رشت محقق نشده است و بابت عوارضي كه به شهر صنعتي رشت مي‌پردازيم مواقعي ماشين گشت شهر صنعتي را مي‌بينم كه جلوي شركت خودی نشان می دهد.

وی افزود: سند آماده این شرکت نزدیک به یکسال در اختیار شهر صنعتی رشت قرار دارد و متاسفانه به دلایل نامعلوم به ما تحویل نمی شود.

وی از استاندار گیلان خواست تا پس از بازدید خود از واحدهای صنعتی پیگیر وعده های مدیران باشد که آیا اجرا می شود ؟

با خدا معامله می کنم

قلمزن با تاکید بر اینکه استان گیلان استعدادهای خوبی دارد ،گفت: هر شركتي كه خوب كار مي‌كند نشان‌دهنده حضور افرادي اخلاق‌مدار ، متعهد و خلاق است.اگر شرکت شمیم سبز شمال بعنوان صادر‌كننده نمونه سال 1393 معرفی شد به دلیل تلاش عده ای انسان باهوش و اخلاق مدار بود .

وی افزود:به همت کارگران شرکت دو دستگاه پرس و نخ جمع کن ساخته شد که ابداع این شرکت بوده و نمونه آن در کشور وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت شمیم سبز شمال اذعان داشت: گيلاني‌ها افراد با هوشي هستند. از افرادي كه اينجا با من كار مي‌كنند خيلي راضي هستم و انسان‌هاي متعهدي هستند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: حق و حقوق كارگر را نبايد خورد و نبايد سنوات كارگر را نگه داشت. چون با خدا معامله می کنم الحمدالله به هيچكس بدهي نداريم حتي سنوات كارگران را پايان هر سال پرداخت مي‌كنيم.

مدیرعامل شرکت شمیم سبز شمال در پایان تاکید کرد: علیرغم همه بی مهری های برخی مسئولین در استان گیلان هر چقدر پول داشتم و دارم روي توليد در این استان سرمايه‌گذاري خواهم کرد.

588e1f01a2a36.jpg

588e209c19cde.jpg

588e21da627c5.jpg

588e2300bfea6.jpg

588e23c2a1077.jpg

588e248c8fd15.jpg

588e25fca1466.jpg

588e2bb8caf3e.jpg

588e2c83587e5.jpg

588e2dbc76f32.jpg

588e2ebbb975f.jpg

588e2fa38e418.jpg

588e30740fa82.jpg

588e313bbd370.jpg

588e320f7f024.jpg

588e32d8ae195.jpg

588e36cd26587.jpg

588e3fb2eba18.jpg

ارسال شده در سه‌شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۵:۴۲ بعدازظهر
کد خبر: 219
آخرین خبر ها
گزیده خبرها