توسعه گیلان چشم انتظار تصمیم شورای نگهبان

توسعه گیلان چشم انتظار تصمیم شورای نگهبان

اختصاصی/اسرار امروز/حسن سامری. منطقه آزاد انزلی با 60 هکتار پهنه صنعتی نمی تواند در سال جهش تولید، گام بزرگی در توسعه صنعت و تولید بردارد/ قرار گرفتن نام انزلی در کنار استان گیلان، این شهر تاریخی را به برندی فراملی تبدیل می کند/ چرا منتقدین لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی هیچ حق مالکیت معنوی برای مردم دو شهرستان رشت و کیاشهر با 6 هزار هکتار محدوده منطقه آزاد در نظر نمی گیرند و به راحتی از آن می گذرند؟

لایحه الحاق دو هزار هکتار از اراضی صنعتی و فرودگاهی استان گیلان به محدوده منطقه آزاد انزلی با مصوبه مجلس شورای اسلامی، به تصویب رسید. لایحه ای که بر اساس آن فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت، شهرکهای صنعتی خمیران انزلی _ کیشستان صومعه سرا و سپیدرود رشت به محدوده منطقه آزاد افزوده شد تا تمام سرمایه گذاران داخلی و خارجی بتوانند از امتیازات و تسهیلات مناطق آزاد در  حوزه های مالیاتی و تجاری استفاده کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، منطقه آزاد انزلی با وسعت 8 هزار هکتار در مقایسه با منطقه آزاد ماکو با وسعت 400 هزار هکتار، کیش 90 هزار هکتار، اروند 37 هزار هکتار، ارس 76 هزار هکتار و قشم 30 هزار هکتار، کوچکترین منطقه آزاد کشور محسوب می شود.

منطقه آزادی که به دلیل همجواری با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بعنوان دروازه جدیدی در اقتصاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

گفته می شود رابطه اقتصادی چین _ ایران_ روسیه در شرایطی که ایران در نتیجه تحریمهای ظالمانه آمریکا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند، بسیار اهمیت دارد و اتصال ایران از طریق منطقه آزاد انزلی به اتحادیه اوراسیا با ۲۰ میلیون کیلومترمربع مساحت و بیش از ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت در کشورهای روسیه، بلاروس ، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان  یک موقعیت استراتژیک محسوب می شود. ضمن اینکه برای کشور و مردم استان گیلان رونق اقتصادی قابل توجهی به دنبال خواهد داشت.

در شرایطی که ایران در شرایط جنگی قرار دارد و همچنان با تحریم‌های ظالمانه اقتصادی از سوی آمریکا و هم پیمانانش روبرو است ، لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی فرصتی قابل توجه برای اقتصاد ایران است تا بتوان با این روش، بخشی از اثر تحریم ها را جبران کرد. ضمن اینکه چشم انداز روشنی در توسعه را پیش روی استان گیلان قرار می دهد.

از سوی دیگر دولت و نمایندگان مجلس بخوبی پی بردند که ایران نقش کلیدی در شاهراه‌های موجود منطقه یعنی جاده ابریشم، راه‌آهن سراسری آسیا، تراسیکا و کریدور شمال و جنوب دارد و اقتصاد ایران و کشورهای حوزه آسیای مرکزی و قفقاز از توان هم‌تکمیلی جدی برخوردارند. بنابراین با تصویب این لایحه تلاش کردند تا راهی برای عبور ایران از تنگناهای اقتصادی ایجاد کنند و همچنین در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده است با معافیتهای مناطق آزاد، تولید کنندگان را به سرمایه گذاری، تولید و صادرات ترغیب کنند.

منطقه آزاد انزلی در سنوات اخیر نشان داد که قابلیتهای زیادی  در زمینه های مختلف از جمله گردشگری، جذب سرمایه گذار،سرمایه گذاری، صادرات و واردات کالا دارد. بنابراین با تصویب این لایحه و الحاق پهنه های صنعتی و اتصال به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بازاری بزرگ و مطمئن برای کالاهای صادراتی ایران ایجاد می شود.

بازاری در اتحادیه اوراسیا که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: یک مرکز رشد اقتصادی قدرتمند و جذاب ایجاد شده، که بیش از ۱۸۰ میلیون نفر را به هم مرتبط می‌کند.

در حالیکه توسعه استان گیلان با تکیه بر بهره‌برداری حداکثری از تمامی ظرفیت ها و امکانات استانی و تامین زیرساخت های لازم جهت حضور موثر در کریدورهای بین المللی و اتحادیه ها بویژه اتحادیه اوراسیا مهمترین راهبرد محسوب می شود، عده ای با تحریک احساسات و کوبیدن بر طبل منطقه گرایی، خواسته و یا ناخواسته حاشیه ایجاد کردند که چرا نام انزلی در این لایحه حذف شد و به گونه ای وانمود کنند که حقی از این شهر ضایع شده است؟! همچنین ادعا می کنند که  این مسئله میتواند خسارتهای مالی و اجتماعی به فعالین اقتصادی این منطقه وارد کند. هر چند تاکنون دلایلی بر اساس مستندات قانونی، ارائه ندادند!

حتی شهر انزلی را از شهرستان انزلی جدا می کنند و به ایجاد زیرساختهای ایجاد شده از سوی منطقه آزاد انزلی در بخشی از نوار ساحلی این شهرستان هم توجه ای ندارند و مدعی هستند، این شهر از منطقه آزاد فقط نامش را یدک می کشد بدون اینکه به این مسئله توجه کنند که بر اساس ساختار قانونی و به دلیل خارج از محدوده بودن این شهر، چنین اجازه ای به مسئولان منطقه آزاد انزلی برای ارائه خدمات بیشتر داده نشده است!

با همه این تفاسیر گفتنی است اصلاح پارک جنگلی طالب آباد، نصب و راه اندازی روشنایی معابر از منطقه آزاد تا شهر انزلی، حمایت مالی از تیم ملوان، اولویت اول شهر انزلی در برخورداری از بسته های حمایتی گوناگون منطقه آزاد و ... از جمله خدماتی است که مسئولان منطقه آزاد مدعی هستند در سالهای اخیر به شهر انزلی ارائه نموده اند.

هر چند نمایندگان  مجلس با اصلاحات کمیسیون اقتصادی در خصوص لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری – صنعتی گیلان(انزلی) موافقت کردند و اساسا نام انزلی حذف نشده است اما منتقدین این لایحه اصرار دارند که نام گیلان در این لایحه باید حذف شود؟!

فارغ از اینکه در این لایحه نام انزلی در داخل یا بیرون پرانتز باقی بماند نکته قابل توجه در آثار این اختلافات، اصل ماجراست که ممکن است به حاشیه برود زیرا با تاخیر در ابلاغ این لایحه ، هزینه های سنگینی به استان و کشور تحمیل می شود که جبران ناپذیر است  و کسانی که به چنین اختلافاتی دامن می زنند شخصا باید پاسخگوی عواقب اعمال نسنجیده ای از این دست باشند.

غالب مردم گیلان معتقدند قرار گرفتن نام انزلی در کنار استان گیلان، این شهر تاریخی را به برندی فراملی تبدیل می کند و اینکه با چه هدفی عده ای تلاش می کنند به مردم فهیم شهر انزلی القاء کنند که با این تصمیم به مالکیت معنوی مردم انزلی خدشه وارد می شود ، سوالی بدون پاسخ مانده است!

این اعتقاد وجود دارد که شهر انزلی در طول سنوات گذشته به دلیل عدم توجه کافی و مناسب مسئولان، جایگاه عملی خود را بعنوان دروازه اروپادر تاریخ تجارت و روابط بین المللی ایران در مقایسه با کشور‌های همسایه از دست داده است و انزلی می تواند با ابلاغ این لایحه، جایگاه واقعی خود را به دست می آورد و همانند گذشته به برندی ملی  و فراملی تبدیل شود. گفتنی است با الحاق شهرک صنعتی خمیران انزلی، فضای صنعتی این شهر به 8 درصد افزایش می یابد در صورتیکه در حال حاضر 7 صدم درصد است.

نکته دیگری که قابل تامل است وجود 6 هزار هکتار از اراضی شهرستان رشت و کیاشهر در محدوده منطقه آزاد انزلی است در صورتیکه مردم این دو شهرستان برای افزایش سرعت توسعه استان گیلان از حق مالکیت معنوی خود گذشتند و اعتراضی نکردند.

چرا منتقدین لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی هیچ حق مالکیت معنوی برای مردم دو شهرستان رشت و کیاشهر با 6 هزار هکتار محدوده منطقه آزاد در نظر نمی گیرند و به راحتی از آن می گذرند در حالیکه تنها 3200 هکتار از اراضی شهرستان انزلی در محدوده منطقه آزاد انزلی قرار دارد؟! 

آنچه مسلم است مردم استان گیلان به خوبی دریافته اند که منطقه آزاد انزلی با 60 هکتار پهنه صنعتی نمی تواند در سال جهش تولید، گام بزرگی در توسعه صنعت و تولید بردارد. بنابراین معتقدند نباید در شرایط اقتصادی فعلی کشور و استان گیلان، منطقه آزاد انزلي را به يك جغرافيا و یا يك شهرستان خاص محدود کرد. زیرا بعنوان تنها منطقه آزاد شمال كشور دارای قابليت سرمايه گذاري و كارآفريني و حضور در سطح بين المللي است و می تواند دستاوردهای اقتصادی بسیار بزرگی برای کشور و صنعت خسته گیلان به همراه داشته باشد.

منطقه آزادانزلی می تواند بعنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور ، نقش استراتژیک خود را در اتصال هند و پاکستان و جنوب شرق آسیا به اوارسیا با ابلاغ این لایحه از سوی شورای نگهبان ایفا کند. لایحه ای که می توان روی درآمد زایی آن برای کشور واستان گیلان حساب وِیژه ای باز کرد.

مردم گیلان اکنون در انتظار تصمیم شورای نگهبان برای پایان دادن به حواشی پیرامون این لایحه هستند تا شاهد بهار رونق اقتصادی و تحقق آرزوهای دیرینه شان باشند و از دولت و نمایندگان مجلس انتظار دارند با کسانی که برخلاف توسعه استان حرکت می کنند، قاطعانه برخورد شود.

ارسال شده در یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۱ بعد از ظهر
کد خبر: 1397927
آخرین خبر ها
گزیده خبرها