افلحه مظلوم قاضیانی: برخی نظارت بر انتخابات را با دخالت اشتباه گرفته اند
زورآزمایی تعاون روستایی گیلان و سهامدارانی که زیان می بینند!

افلحه مظلوم قاضیانی: برخی نظارت بر انتخابات را با دخالت اشتباه گرفته اند

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. نخستین بار نیست که تعاون روستایی و جهاد کشاورزی استان گیلان از پاسخگویی به اذهان عمومی طفره می روند؟/ آیا اراده تعاون روستایی گیلان سبب می شود که سهامداران اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت از مواضع خود کوتاه بیایند؟/ آیا باید منتظر افزایش تنش های احتمالی پس از رد صلاحیت ها توسط  تعاون روستایی باشیم؟/ آیا تعاون روستایی حق دخالت در انتخابات این تشکل صنفی را دارد؟

ماراتن انتخابات اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت با حضور نماینده تعاون روستایی استان گیلان در فضایی آزاد و سالم برگزار شد. اما نتیجه این انتخابات که در سومین فراخوان برگزار شد، از بهمن ماه 1398 تاکنون در هاله ای از ابهام قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، اركان اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت برابربا اساسنامه شركت كه برگرفته از قانون تجارت مي باشد متشکل از 33شركت تعاوني روستايی (مجمع عمومي) با 5 نماينده (هیئت مديره ) و یک نفر بازرس و با عضويت 55 هزار عضو كشاورز سهامدار است. گفتنی است سهامداران اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت 5 نماینده اصلی و دو نماينده علی البدل درهیئت مدیره  دارند که با رای 33 نماینده شرکت تعاونی های روستایی شهرستان رشت درمجمع عمومی انتخاب می شوند.

جمعی از سهامداران اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت پس از عدم پاسخگویی مدیر تعاون روستایی گیلان در خصوص برخی سوالات بدون پاسخ مطروحه در رسانه ها نظیر نسخه غیر استاندارد پیچیده شده درخصوص رب  گوجه فرنگی برای اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت و جزییات میوه نوروزی طرح تنظیم بازار شب عید، از بلاتکلیفی انتخابات مجمع عمومی گذشته این اتحادیه گلایه کردند.

این سهامداران معتقدند انتخابات هیئت مدیره اتحاديه تعاون روستایی شهرستان رشت در فضایی سالم، آزاد و با حضور نماینده سازمان تعاون روستایی استان گیلان پس از چند بار فراخوان برگزار شد و با به رسميت نشناختن جلسه مجمع از سوی سازمان مذكور، به سخره گرفته شده اند.

جرقه این اعتراضات پس از حذف یک عضو اصلی و علي البدل اول منتخب این انتخابات از سوی تعاون روستایی استان گیلان زده شد. همچنین بر اساس شنیده ها، استعفای علی البدل دوم این انتخابات نیز به دلیل بدهی سنگین مالیاتی در اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت ثبت شده و به نظر می رسد مجددا باید انتخابات برگزار شود. حذف سه کاندید منتخب در انتخاباتی که نمایندگان 33 شرکت تعاون روستایی شهرستان رشت ونمايندگان تعاون روستایی گیلان به صورت «گروهی» به عنوان ناظر حضور داشتند و صحت روند برگزاری مجمع و  انتخابات را تایید کردند ، موجی از اعتراضات سهامداران را در پی داشت و سهامداران را با شوک بزرگی روبرو کرد .

خبری که سهامداران نتوانستند به سادگی از کنار آن بگذرند. آنان از مدیر تعاون روستایی گیلان انتظار دارند اگر مستندات قانونی برای حذف دو منتخب این انتخابات  وجود دارد، بصورت شفاف و قانونی اعلام کند .

آیا اراده تعاون روستایی گیلان سبب می شود که سهامداران اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت از مواضع خود کوتاه بیایند؟ یا اینکه باید منتظر افزایش تنش های احتمالی پس از رد نتیجه این انتخابات از جانب تعاون روستایی استان گیلان باشیم؟

سهامداران اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت که با اعلام خبر حذف و استعفای سه منتخب  خود در شرایط بهت و سردرگمی به رسانه ها پناه می برند، نگارنده را بر آن داشت تا به سراغ مسوولان متولی برود. در گام اول افلحه مظلوم قاضیانی رییس مجمع انتخابات هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت مخاطب سوالات سهامدارن این اتحادیه قرار گرفت.

 

هیچ مقامی  در امور اتحادیه تعاون روستایی غیر از مجمع عمومی و هیئت مدیره، حق دخالت ندارد

 

وی که در حال حاضر رییس هیئت مدیره شرکت تعاونی روستایی قاضیان و حومه است،  در ابتدا این گفتگو گفت: « صیانت از آرای سهامداران و برگزاری انتخاباتی سالم، معیار بنده بعنوان رییس این مجمع  و سایر ناظرین بوده است.»

افلحه مظلوم قاضیانی افزود: « اتحادیه تعاون روستایی مأمن و مظهر اصل مترقی تعاون در جمهوری اسلامی است که امید می‌رود با مدیریت صحیح و سالم به یک نهاد قدرتمند اقتصادی و تأثیرگذار در اقتصاد تبدیل شود.»

وی ادامه داد: « در شرکت‌های تعاونی مدیریت از پایین به بالاست یعنی اعضا به عنوان تشکیل دهنده مجمع و سهامدار شرکت، هیئت مدیره را انتخاب و هیئت مدیره نیز مدیر عامل اتحادیه تعاون روستایی را انتخاب می‌کند. همچنین مصوبات و دستورات مجمع عمومی، اتحادیه را اداره می‌نماید و بالاترین رکن تصمیم گیری در اتحادیه و شرکت‌های تعاونی، مجمع عمومی و هیئت مدیره است و هیچ مقامی حق دخالت در امور اتحادیه تعاونی غیر از مجمع عمومی و هیئت مدیره را ندارد.»

وی که دو دوره رییس هیئت مدیره شرکت تعاونی روستایی قاضیان و حومه است، تاکید کرد: « اتحادیه تعاون روستایی، شرکتی تعاونی و تابع قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران می‌باشد و هیچ گونه بودجه‌ای از دولت و یا هزینه‌ای برای دولت ندارد و جهت رفاه حال اعضاء شرکت، خدمات رسانی می‌کند.»

 

بلاتکلیفی نتیجه برگزاری انتخابات خلاف قانون اساسنامه است

 

وی بلاتکلیفی نتیجه برگزاری این انتخابات که هیچ تخلفی در آن وجود ندارد، از بهمن ماه سال گذشته تاکنون را خلاف اساسنامه اعلام کرد و یادآور شد:« 55 هزار سهامدار اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت از مدیر تعاون روستایی استان گیلان می خواهند تا رسمیت آن را در اسرع وقت اعلام کند.  زیرا عدم توجه به رای سهامداران و اقدامات غیر مستند و شفاف باعث می شود، هیئت مدیره این اتحادیه به جولانگاه افراد غیر متخصص و ناآگاه تبدیل شده که خسران مالی و معنوی آن در نهایت از جیب کشاورزان مظلوم و زحمتکش بعنوان سهامدار پرداخت می شود.» 

 

دلیل اصرار تعاون روستایی گیلان در رد صلاحیت دو منتخب قانونی این انتخابات چیست؟!

 

مظلوم با قاطعیت از پافشاری تعاون روستایی استان گیلان برای رد صلاحیت چند کاندید منتخب انتخابات هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت انتقاد کرد و گفت:« در حالی که فرآیند این انتخابات با حضور نماینده سازمان تعاون روستایی گیلان، رییس و معاون اداره تعاون روستایی شهرستان رشت بصورت قانونی و بر اساس اساسنامه اتحادیه برگزار شد، دلیل اصرار تعاون روستایی گیلان در رد صلاحیت دو منتخب قانونی این انتخابات علیرغم مخالفت 55 هزار سهامدار چیست؟!»

 

سهامداران از حق قانونی خود کوتاه نخواهند آمد

 

این مقام مسئول با بیان اینکه سهامداران اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت از حق قانونی خود کوتاه نخواهند آمد، گفت: «از مدیر تعاون روستایی استان گیلان می خواهیم طلسم تاخیر چند ماهه ثبت نتیجه انتخابات اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت، شکسته شود.»

 

در اساسنامه ، هیچ بندی در خصوص فراخوان کاندیداها برای بررسی صلاحیت ها وجود ندارد 

 

 

وی نسبت به عدم رعایت مفاد اساسنامه اتحادیه از سوی تعاون روستایی در انتخابات گذشته هشدار داد و اضافه کرد: «به نظر می رسد برخی نظارت بر انتخابات را با دخالت اشتباه گرفته اند و برخورد تعاون روستایی گیلان با این مسئله توجیه حقوقی ندارد و در اساسنامه اتحادیه، هیچ بندی در خصوص فراخوان کاندیداها برای بررسی صلاحیت ها وجود ندارد  و چنانچه آيين نامه يا دستورالعملي هم وجود داشته باشد باید پیش ار انتخابات به تاييد و تصويب مجمع می رسيد تا قابليت اجرايی و قانون داشته باشد كه اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.»

وی افزود: «به نظر می رسد حذف کاندیداهای منتخب بعنوان نماینده قانونی یک شرکت تعاونی نمی تواند دلیلی برای حذف شرکت تعاونی در انتخابات باشد.»

 

هیچ مکاتبه ای در خصوص صلاحیت با اینجانب بعنوان رییس مجمع نشده است

 

وی با اشاره به اینکه برخی چنان رفتار می کنند که انگار برای اولین بار چنین انتخاباتی را برگزار می کنیم، تاکید کرد: «شاید برخی آقایان با خبر نیستند بر اساس اساسنامه اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت، تایید و یا عدم تایید تعاون روستایی استان گیلان، مشروعیت این انتخابات را زیر سوال نمی برد و این گونه دخالت ها به عدم استقلال اتحادیه ها منجر خواهد شد. همچنین هیچ مکاتبه ای در خصوص بررسی صلاحیت کاندیداهای منتخب با اینجانب بعنوان رییس مجمع نشده است.»

 

به جای کمک و نظارت، دخالت و اذیت میکنند

 

مظلوم با بیان اینکه احساس می شود به جای کمک و نظارت، دخالت و اذیت میکنند، افزود:« آیا در صورت تایید صحت انتخابات ، تعاون روستایی گیلان به عنوان ناظر می تواند رد صلاحیت کند؟ آيا تعاون روستايی گیلان موجبات خروج سهامداران (شركتهای تعاونی روستايی) را با دخالتهای خارج از اساسنامه فراهم نخواهد کرد؟ چه کسی پاسخگوی هتک حیثیت دو مدیر عامل شرکت تعاونی روستایی رد صلاحیت شده وسهامدارن پس از برگزاری انتخابات خواهد بود؟ چرا پیش از برگزاری این انتخابات و با هماهنگی مجمع در خصوص بررسی صلاحیت منتخبان اقدام نشد تا با آبرویشان بازی نشود؟ چرا رییس اداره تعاون روستایی شهرستان رشت و معاون وی و نماینده تام الاختیار تعاون روستایی استان گیلان بعنوان ناظر بر صحت این انتخابات در طول مدت برگزاری، اعتراضی نکردند و پای مصوبات آن را امضا و تایید نمودند؟ تعاون روستایی چه دلایلی دارد که بر اساس آن به مصوبات و آرای قانونی سهامداران ، تن در نمی‌دهد؟»

 

انتخابات باید دوباره برگزار شود

 

وی گفت: «بر اساس  اساسنامه  حداکثر تا دو ماه پس از برگزاری انتخابات، باید تغییرات در هیئت مدیره به اداره ثبت ارسال شود و اگر قرار است پس از انتخابات یک عضو اصلی و علی البدل اول رد صلاحیت و علی البدل دوم استعفا دهد ، باید طبق اساسنامه دوباره انتخابات برگزارشود.»

 

مدیر تعاون روستایی  فرمایشات مقام معظم رهبری را اجرا و دولت و ملت را به یکدیگر نزدیک کند 

 

 مظلوم با پشتوانه بیش از چند دهه‌ای حضور در پستهای مختلف مدیریت کارخانجات و هیئت مدیره، با تاکید بر ضرورت جلوگیری از ضایع شدن حق کشاورزان سهامدار اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت ، یادآور شد: «در زمینه رفع موانع کسب و کار باید به تعاون به عنوان چشمه جوشان توجه بیشتری شود و انتظار داریم مدیر تعاون روستایی استان گیلان فرمایشات و منویات مقام معظم رهبری را اجرا کرده و دولت و ملت را به یکدیگر نزدیک کند.»

وی در پایان گفت: «از مقام عالی سازمان مرکزی تعاون روستایی و رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان  انتظار می‌رود به اعتراض سهامداران این اتحادیه که کشاورزان عزیز هستند مطابق قانون رسیدگی و با قانون‌ شکنان رفتاری متناسب شود.»

گفتنی است  هرگونه تزلزل در تداوم فعالیت چنین تشکلهایی که کشاورزان عزیز و زحمتکش سهامدار آن هستند را می‌توان یکی از تلخ ‌کامی‌های بزرگ در سالی که بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده است ، ارزیابی کرد.

آیا  دخالت‌ها و تنگ‌نظری‌های سلیقه ای باعث شد که تاکنون رسمیت نتیجه این انتخابات ثبت نشود؟ آیا وضعیت مبهم این انتخابات با 55 هزار عضو نتیجه تخلف اعضا می باشد  یا دخالت تعاون روستایی استان گیلان؟ آیا تعاون روستایی استان گیلان حق دخالت در انتخابات این اتحادیه را دارد؟ چرا مدیر تعاون روستایی استان گیلان از پاسخگویی به اذهان عمومی بصورت شفاف و قانونی طفره می رود؟

هر چند این نخستین بار نیست که تعاون روستایی و جهاد کشاورزی استان گیلان از پاسخگویی به اذهان عمومی طفره می روند اما بی‌گمان برگزاری چنین انتخاباتی آن هم با تایید نماینده سازمان تعاون روستایی بعنوان ناظر بر روند انتخابات این پرسش را در ذهن ایجاد خواهد نمود که چرا دو منتخب انتخابات پس از کسب بیشترین آراء در انتخاباتی سالم از سوی این سازمان کنار گذاشته می شوند؟ 55 هزار عضو سهامدار اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت از استاندار گیلان و رییس سازمان جهاد کشاورزی انتظار دارند ، شفاف اعلام شود ماجرای این رد صلاحیتها پس از انتخابات چیست؟! 

کلام آخر؛ امیدواریم اگر در بحث برگزاری این انتخابات تخلفی صورت گرفته و یا اینکه برخی مسئولان سلیقه ای برخورد نموده اند ، رسیدگی و به مطالبات به ‌حق سهامداران کشاورز این اتحادیه توجه شود تا این مقوله احیانا به زورآزمایی مدیران استان مبدل نگردد.

ارسال شده در جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۵ بعد از ظهر
کد خبر: 2393752
آخرین خبر ها
گزیده خبرها