طرح هادی برای گیلان سم است/ استان گرفتار سرمایه بران است
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان:

طرح هادی برای گیلان سم است/ استان گرفتار سرمایه بران است

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. آقایانی که مدعی هستند که بیکاری را کاهش داده اند بگویند کجا بیکاری کاهش یافته است؟/ برای نخستین بار در طول تاریخ عدلیه گیلان جلوی دریافت عوارض ورود به اماکن گردشگری گرفته شد/ مسوولین برای اینکه ذبح نشوند برخورد نمی‌کنند/ هیچ مقامی حق اخذ وجه ورودی به اماکن گردشگری را ندارد/ با غارت‌ گری مخالفیم/ برخی مدیران در زمینه محیط زیست به ما دروغ می‌گویند/ عده ای ماهیانه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی درآمد در پی اخذ ورودی امکان گردشگری و مذهبی و... داشتند/ اصحاب رسانه بعنوان نماینده مردم حق سوال دارند/ خط قرمز ما محیط زیست و منابع طبیعی است/ هیچ چوب صنعتی اجاز خروج از گیلان ندارد

نشست خبری رییس کل دادگستری استان گیلان به مناسبت هفته قوه قضاییه به دلایل کاری با حضور احمد آقایی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان و حجت الاسلام والمسلمین سید احمد میرمحمدی معاون قضایی رئیس کل دادگستری گیلان در امور شوراهای حل اختلاف در سالن شهید بهشتی دادگستری گیلان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در این نشست که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد،  ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر بویژه شهید بهشتی،  قوه قضاییه را قوه ای مستقل و مجری برقراری عدالت دانست و گفت: دستگاه قضا مدیون تلاش و افکار بلند شهید آیت الله بهشتی است و هفته قوه قضائیه فرصتی مناسب برای تبیین عملکرد فعلی، چشم انداز آینده و خدماتی پیش بینی شده در دستگاه قضا برای آحاد جامعه است.

احمد آقایی با بیان اینکه دستگاه قضا در چارچوب قانون به این سوالات و مطالبات پاسخ خواهد داد، گفت: اصحاب رسانه امین مردم و مسوولین بوده و بعنوان مطالبه گر و نماینده مردم حق سوال دارند و می‌توانند از مدیران بخواهند که عملکرد خود را برای مردم تشریح کنند.

 وی از کاهش ۱۰ درصدی ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی گیلان خبر داد و گفت: ۲۳۹ هزار و ۷۲۲ پرونده در سال ۹۷ به دستگاه های قضایی وارد شد که در مقایسه با ۲۱۵ هزار و ۹۱۵ فقره پرونده وارده  در سال 1398، کاهش داشته است.

وی با اشاره به اختصاص 11 درصد پرونده های دستگاه قضایی استان به سرقت، توهین، ایراد ضرب عمدی و تصادف افزود: سرقت ، توهین، ایراد ضرب عمدی ، ایراد صدمات غیر عمدی( تصادفات) را جزو پنج جرم  اول است و ۲۴ هزار و ۱۷۳ فقره پرونده در این موارد وارد دستگاه قضایی استان شد که نسبت به سال ۹۷،  ۱۰ درصد افزایش یافته است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان  ۲۱ درصد از مجموع پرونده های کیفری وارد شده در سال ۹۸ را مربوط به موضوع خشونت عنوان کرد.

وی خطرناک ترین نوع خشونت را خشونت فکری خواند و اظهار کرد: خشونت فکری موجب تبدیل خشونت به خشونت های رفتاری ، گفتاری و کرداری می شود.

وی  فقر ، بیکاری  و اعتیاد را از مهمترین دلایل سرقت عنوان و بیان کرد: البته این امر به آن معنا نیست که هر کسی فقیر و بیکار باشد دست به سرقت اموال می زند .

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با بیان اینکه این استان در سرقت استان هفتم، در توهین در جایگاه بیست و پنجم، در ایراد ضرب با بیش از ۱۶ هزار پرونده و کاهش ۲۳ درصدی در مقایسه با سال گذشته سومین استان کشور است، گفت: گیلان در زمینه حوادث جاده‌ای نیز در جایگاه سیزدهم کشور قرار دارد.

وی با اشاره به کاهش ۲۲ درصدی تشکیل پرونده با موضوع تهدید در مراجع قضائی گیلان، ادامه داد: در سال گذشته ۱۱ هزار و ۹۷۷ پرونده با این موضوع در گیلان تشکیل شده که در جایگاه بیست و چهارم کشور قرار داریم.

آقایی همچنین یاد آور شد: در زمینه تخریب با ۱۰ هزار و ۲۸۳ فقره پرونده و کاهش هفت درصدی، در حوزه نگهداری مواد مخدر با کاهش ۱۷ درصدی در جایگاه بیست و هفتم، در کلاهبرداری نیز با پنج هزار و ۹۲۳ پرونده و رشد هشت درصدی در جایگاه بیست و دوم کشور قرار داریم.

وی از کاهش ۲۲ درصدی پرونده‌های تهدید، ۷ درصد کاهش پرونده تخریب، ۱۷ درصد کاهش پرونده‌های مواد مخدر، کاهش ۲۶ درصدی پرونده رانندگی بدون پروانه، کاهش ۱۵ درصدی مزاحمت ملکی و کاهش ۴ درصدی ممانعت از حق خبر داد و افزود: در بحث کلاهبرداری متاسفانه ۸ درصد افزایش داشتیم.

آقایی با بیان این خبر که در طلاق های غیر توافقی بدلیل مداخله خانواده ها و ریش سفیدان ۱۰ درصد کاهش داریم، اعلام کرد: از 7 هزار و ۸۱۸ فقره طلاق در گیلان، 5 هزار و ۹۴۸ فقره طلاق توافقی و یک هزار و ۸۳۴ فقره غیر توافقی بوده است.

وی با اشاره به اینکه 77 درصد طلاق‌های ثبت شده در استان گیلان توافقی است و طلاق در گیلان سیر صعودی دارد ، اظهار داشت: اعتیاد، بیکاری، اختلافات جنسی، دخالت والدین، تعارضات فرهنگی، خیانت‌های طرفین، نقش فضای مجازی، ماهواره، خشونت هیجانات زود گذر، لجبازی منشأ اصلی طلاق‌های غیر توافقی است.

این مقام مسئول در دادگستری استان گیلان با تاکید بر اینکه خط قرمز ما محیط زیست و منابع طبیعی است و دستگاه قضایی با قاطعیت جلوی غارت گری ها را می گیرد، خاطرنشان کرد: از سال ۸۴ تا ۹۸، 7هزار و ۵۱۳ هکتار از منابع طبیعی رفع تصرف شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در زمینه انفال نیز با بیان اینکه ما نمی‌گوییم که از مکان‌های دیگر نیایند و در گیلان خانه نسازند، گفت: ما با حضور عزیزان در گیلان مخالف نیستیم بلکه با غارت‌ گری مخالفیم.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به درآمد ماهیانه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی عده‌ای در پی اخذ عوارض در امکان گردشگری و مذهبی، خاطرنشان کرد: اگر دادگستری در مقابل این نوع زیاده‌ خواهی‌ها نمی‌ایستاد، برخی مسئولان برای نفس کشیدن هم از مردم پول دریافت می‌کردند و دستگاه قضا در سال گذشته با تدوین بخشنامه‌ای جهت احقاق حقوق عامه جلوی دریافت مال نامشروع و پول زور در زیارتگاه‌ها، سواحل و تفرجگاه‌ها را گرفت .

آقایی با بیان اینکه برای نخستین بار در طول تاریخ عدلیه گیلان دستگاه قضا جلوی دریافت عوارض ورود به سواحل ، اماکن گردشگری و مذهبی را گرفت، گفت: برخی‌ها با طناب‌ کشی در سواحل و دریافت پول زور از مردم باعث شدند تا مردم با خشم دریا مواجه شده و نهایتاً غرق شوند.

این مقام مسئول تاکید کرد: هیچ مقامی حق اخذ وجه ورود به اماکن زیارتی و تفرجگاه ها را ندارد و به فرمانداران گفتیم حق ندارند از مردم پول بگیرند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بلایی که طرح هادی بر سر استان گیلان آورد جبران ناپذیر است، گفت: طرح‌ هادی در روستاهایی که بافت متراکم دارند سبب توسعه می‌شود، ولی این کار در استان گیلان خسارت‌های زیادی به بار آورد. در برخی ییلاقات می‌خواهند طرح هادی اجرا کنند که ما تلاش می‌کنیم جلوی آنها را بگیرم.

آقایی با اشاره به اینکه طرح هادی برای گیلان سم است، گفت: تلاش داریم طرح هادی در گیلان اجرا نشود زیرا بافت جمعیتی استان پراکنده است و در صورت اجرای طرح هادی، امور به دست بنگاه‌ها می‌افتد.

وی در خصوص فعالیت دستگاه قضا جهت حل مشکلات بازار، گفت: جلساتی در این زمینه برگزار کردیم اما افزایش قیمت‌ها ارتباطی با دستگاه قضا ندارد اما اگر جرمی صورت گیرد، ورود خواهیم کرد.

آقایی با بیان اینکه شاهد سیر صعودی قیمت‌ها در بازار هستیم، اظهار کرد: ما در زمینه نظارت به صورت جدی ورود کردیم و در صورت بروز تخلف حتما ورود خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه سرمایه‌ گذار زمانی که توجیه اقتصادی و امنیت اقتصادی داشته باشد، سرمایه‌گذاری می‌کند، اظهار داشت: متاسفانه در سال‌های اخیر سرمایه‌ گذاران زیادی وارد گیلان نشدند.

آقایی ضمن اشاره به اینکه گیلان گرفتار سرمایه بران است، ادامه داد: متاسفانه در استان گیلان سرمایه‌بر ورود می‌کند نه سرمایه‌گذار! برای مثال فردی می‌آید برای دامداری اقدام می‌کند ولی زمین را تغییر کاربری می‌دهد و غارت‌گری می‌کند.

این مقام مسئول افزود: به طور مثال فردی برای پادگان سند دریافت نموده است یا اینکه سند برای ۸۰۰ هکتار از جنگل های هفت دغنان بنام فردی صادر شده است و یا اینکه کسی برای ۶ هزار هکتار از مراتع ماسال به بهانه ایجاد واحد گردشگری سند دریافت نمود که دستگاه قضایی جلویش را گرفت و این ها مواردی از جلوگیری دستگاه قضا، از غارتگری سوداگرانی هستند که در پوشش قانون  می خواهند به مقاصد شوم خود برسند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه اقتصاد بومی خط قرمز ما در گیلان است، خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی سایه امنی در گیلان نیست تا غارتگری کنند و همه سرمایه گذاری ها باید بر مدار قانون باشد و در صورت مغایرت با حقوق شهروندی ، جلوگیری می کنیم.

وی یادآور شد: آقایانی که مدعی هستند که بیکاری را کاهش داده اند بگویند کجا بیکاری کاهش یافته است؟ اینها در حد حرف است و نظر تا عمل از زمین تا آسمان فرق دارد. سرمایه گذاری با غارت بیت المال ، 10 میلیارد تومان تسهیلات دریافت می کند در انگلیس خانه ای خریداری می کند، خودرو، سگ و اسبی گران قیمت  خریداری می کند ، زنی دیگری اختیار می کند. بنا براین با سرمایه بر مخالف هستیم ولی در کنار سرمایه گذار واقعی هستیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با بیان اینکه گیلان در حوزه زیست محیطی دچار مشکلات عدیده‌ای است ، گفت: برخی مدیران در این زمینه به ما دروغ می‌گویند و به دلیل انتفاع دستگاه تحت مدیریت خود به ما خبر نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه گاهی اوقات افراد به دلیل وابستگی به برخی افراد مجوزهایی را می‌گیرند و مسوولین برای اینکه خودشان ذبح نشوند با آنها برخورد نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی بهانه‌ای برای غارتگران نباید باشد و ما جلوی افرادی که در سایه قانون وبا چتر اقتصاد مقاومتی ، غارت کنند، را خواهیم گرفت.

آقایی در پایان در پاسخ این سوال که آیا چوبهای صنعتی استان، اجازه خروج به خارج از گیلان دارند، گفت: هیچ چوب صنعتی اجاز خروج از گیلان را ندارد مگر اینکه مازاد بر نیاز گیلان باشد و شرکتهای تولیدی از جمله چوکا می توانند از طریق منابع طبیعی، چوب مورد نیاز خود را از طریق خریداری چوبهای قاچاق کشف شده ، تامین کنند.

ارسال شده در چهارشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۴ بعد از ظهر
کد خبر: 3436346
آخرین خبر ها
گزیده خبرها