از شاخ و شانه مدیر تعاون روستایی گیلان تا خط و نشان مدیرعامل ؟!
دلیل ماجراجویی های مدیر تعاون روستایی گیلان چیست ؟

از شاخ و شانه مدیر تعاون روستایی گیلان تا خط و نشان مدیرعامل ؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. آیا مدیرعامل و یا هیئت مدیره یک شرکت تعاونی بدون مصوبه مجمع، حق واگذاری کلی یا جزیی منافع و دارایی های شرکت و اتحادیه ها را دارند؟ آیا برداشت تعاون روستایی از بستانکاری شرکت های تعاونی بعنوان اجاره بها، بدون مصوبه مجمع و اجاره نامه در چارچوب اساسنامه است؟ آیا عملکرد مدیر تعاون روستایی گیلان ، در تناقض با تاکید وزیر جهاد کشاورزی است؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، نظارت و پاسخ گویی در اسلام ، از جزئی ترین و پیش پا افتاده ترین امور فردی تا مسائل عمدۀ جامعه، مانند امور اداری و فعالیت های اقتصادی، بازرگانی و سیاسی را در برمی گیرد. در واقع می توان اذعان داشت اصل پاسخگویی و شفاف سازی مسئولان در نظام جمهوری اسلامی ایران، نقش مهمی در رشد و توسعه دارد.

بنابراین هر کسی که از سوی دولت منصوب شده ، باید به مردم پاسخگو باشد تا با تکیه بر اصل شفاف سازی، برای نیل به اهداف مورد نظر گامهای استواری برداشته شود.

هدف از بیان این مقدمه عدم پاسخگویی مدیر تعاون روستایی گیلان  به مطالبات، سوالات و انتقادات سهامداران مطابق با قوانین و مستندات است. جمعی از سهامداران شبکه تعاون روستایی در خصوص برخی اقدامات وی و اعمال تصمیمات خارج از چارچوب اساسنامه انتقاد دارند .

ارتباط همه جانبه و نزدیک بین شبکه تعاون روستایی و مسئولان به پیشرفت و سود دهی این شبکه گسترده کمک می کند و آنچه منجر به موفقیت مسئولان سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور، در حمایت از تولید کننده خواهد شد وجود مجموعه مسئولیتی به هم پیوسته و پاسخگوست.

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در افتتاح برنامه «کانال تلویزیونی کشاورزی» با عنوان برنامه «رویش»، یکی از اصلی‌ترین رویکرد جهاد کشاورزی را توجه جدی به جامعه کشاورزی و نقش این افراد عنوان کرد و گفت: کشاورزان و نمایندگان آنها باید در تصمیم‌گیری‌های وزارت جهاد کشاورزی نقش داشته باشند که از روزهای اول حضور بنده این موضوع را عملی کردیم و جلسات بسیاری را با نمایندگان کشاورزان گذاشتیم.

در طول دو سال اخیر انتقادات وارد بر عملکرد تعاون روستایی گیلان شدت پیدا کرده؛ بطوریکه به عقیده برخی از کارشناسان بخش کشاورزی ، وی به مفاد اساسنامه اتحادیه ها و شرکت های تعاون روستایی کم توجه است و شاید در برخی موارد نیز بنا بر ادعای سهامداران، سلیقه ای عمل می کند.

پیش از این نیز انتقادات سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان در رسانه ها منتشر شد اما تاکنون پاسخی شفاف و مستند ارائه نگردید. البته مدیر تعاون روستایی گیلان تلاش کرد تا در پاسخ به سوالات و انتقادات، فرار رو به جلو داشته باشد و صورت مسئله را پاک کند! آیا عملکرد مدیر تعاون روستایی گیلان در تعامل با نمایندگان کشاورزان ، در تناقض با تاکید وزیر جهاد کشاورزی است؟

لازم به یادآوری است با توجه به اینکه در تابلوی اداره تعاون روستایی گیلان نام وزارت جهاد کشاورزی می درخشد، اما پیگیریهای رسانه ای برای دریافت پاسخ سوالات در این حوزه از سازمان جهاد کشاورزی گیلان هم ثمری نداشته و تاکنون جز وعده های سر خرمن چیز دیگری عاید اذهان عمومی نشده است. اذهان عمومی در نگاه اول خود به تابلوی این اداره، مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان را ناظر بر عملکرد تعاون روستایی می دانند اما دلیل کم توجهی به انتقادات و سوالات اذهان عمومی از سوی این نهاد مشخص نیست!

این بار مناقشه سهامداران  و تعاون روستایی استان گیلان  بر سر مالکیت انبار شرکت های تعاونی روستایی است که با اعتراضات اعضای هیئت مدیره و مدیران عامل برخی شرکت ها به اوج خود رسیده است. بیش از یک سال است که این موضوع محل مناقشه سهامداران و تعاون روستایی شده و عدم تمکین برخی شرکتها باعث حذف نمایندگان آنان در انتخابات هیئت مدیره اتحادیه ها نیز می شود.

سهامداران می گویند: رامین گیلانشاهی از بدو تاریخ ایجاد این انبارها تاکنون، تنها مدیر تعاون روستایی در گیلان است که اینگونه و با شدت و حدت داعیه مالکیت دارد و اقدام به برخورد حذفی کسانی می کند که در برابر این خواسته  بایستند.

جالبتر اینکه بر اساس شنیده ها، تعاون روستایی گیلان برای تعداد زیادی از این انبارهای مورد مناقشه که دارای سند رسمی مالکیت هستند نیز درخواست اجاره بها و تنظیم اجاره نامه می کند!

همچنین گفته می شود اغلب این انبارهای مورد مناقشه  از محل صرفه جویی و فروش ضایعات، لوازم داغی ماشین الات كشاورزی، كیسه كنفی خالی قند و شكر كوپنی ، ما بالتفاوت بهای كالاهی كوپنی مانند روغن نباتی، پودر لباسشویی وصابون در ادوار گوناگون ساخته شده است. ایجاد درآمد و صرفه جوییهای که تماما توسط فروشگاه ها وفروشندگان شركتهای تعاونی روستایی واتحادیه ها انجام شده و اساسا سازمان تعاون روستایی نقشی در کسب این درآمد نداشته است!

اکنون تعاون روستایی گیلان با طرح موضوع مالکیت این انبارها که در طول بیش از 30 سال، تمام هزینه های نگهداری و حفاظت آن توسط سهامداران پرداخت گردید، باعث تشویش اذهان سهامداران شده است. سهامدارانی که در یک اقدام بی سابقه از سوی مدیر تعاون روستایی گیلان سورپرایز شدند!

بعضا در جریان طرح موضوع مالکیت این انبارها نکاتی پرابهامی مشاهده میشود که نشان از تضییع حقوق سهامداران دارد. نکاتی همچون عدم ارائه مستندات قانونی مبنی بر مالکیت از سوی تعاون روستایی گیلان که در جای خود قابل تامل است.

این انتقاد وجود دارد که اگر سازمان تعاون روستایی گیلان مدارکی دال بر اثبات مالکیت انبارهای شرکت تعاون روستایی دارد چرا بطور شفاف ارائه نمی کند؟ حتی برخی سهامداران از سکوت هیئت مدیره و مدیرعامل برخی شرکتهای تعاونی برای جلوگیری از تضییع حقوقشان شکایت دارند.

افلحه مظلوم قاضیانی در گفتگویی از سیر تا پیاز ماجرای مناقشه سهامداران شبکه تعاون روستایی با تعاون روستایی گیلان را بازخوانی می کند. وی دو دوره رییس هیئت مدیره شرکت تعاون روستایی قاضیان و حومه است و ید طولایی در مدیریت حوزه های مختلف دارد.

شرکت تعاونی قاضیان و حومه شامل 8 روستا با حدود 2 هزار سهامدار است که غالبا کشاورز هستند و در سال 1352 تاسیس شده است.

رییس هیئت مدیره شرکت تعاون روستایی قاضیان و حومه در ابتدای این گفتگو به تاریخچه ساخت این انبارها اشاره کرد و گفت: انبار این شرکت تعاونی به منظور نگهداری کود شیمیایی و سایر مایحتاج روستاییان در سال 1362 با تحویل زمین از سوی سهامداران به سازمان مرکزی تعاون روستایی ساخته شده است.

مظلوم افزود: 80 درصد هزینه های ساخت این انبار علاوه بر خرید زمین، از سوی سهامداران پرداخت شده است  و قرار بود مالکیت آن پس از 20 سال در اختیار شرکت تعاونی قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: این انبار از محل درآمد شرکت تعاونی ساخته شده و در طول بیش از 30 سال گذشته تمام هزینه های حفاظت و نگهداری آن از سوی سهامداران پرداخت شد و دولت فقط 20 درصد هزینه ساخت آن را پرداخت نموده است.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه  سهامداران این شرکت تعاونی  به وعده ها اعتماد نمودند و با خریداری زمین و حتی پرداخت 80 درصد هزینه های ساخت این انبار، با مسئولان سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور همراهی کردند، اضافه کرد: تضییع حقوق سهامداران به بهانه مالکیت انبارها قابل قبول نیست. چطور تعاون روستایی گیلان ادعای مالکیت این انبارها را بدون ارائه مستندات طرح می کند، بدون آنکه حق و حقوق سهامداران این شرکت تعاونی را در نظر بگیرد؟

رییس هیئت مدیره شرکت تعاون روستایی قاضیان و حومه یادآور شد: باید از مدیر  تعاون روستایی گیلان پرسید: دلیل این ماجراجویی ها در خصوص مالکیت انبار شرکت های تعاون روستایی که حاصل رنج و تلاش سهامداران است، چیست؟ چرا برخی کاندیدا های منتخب سهامداران را به بهانه عدم تمکین برای تنظیم اجاره نامه و یا پرداخت اجاره بها آن هم پس از برگزاری انتخاباتی قانونی و سالم  رد صلاحیت می کنید؟

وی تاکید کرد: در متن اساسنامه  اتحادیه و شرکت های تعاون روستایی بطور صریح  عنوان شده است که هیئت مدیره و مدیرعامل بدون مصوبه مجمع، اختیاری در واگذاری نداشته و  ادعای  تعاون روستایی گیلان مبنی بر مالکیت انبارها، حقوقی نیست.

مظلوم افزود: نکته ای که شاید از نگاه مسئولان جا افتاده باشد این است که هر تصمیم در خصوص واگذاری باید در مجمع به شور گذاشته شود. اما این اتفاق رخ نداده و هیات مدیره بدون آنکه نظر سهامداران را جویا شود، در مورد واگذاری انبارها تصمیم گرفته است که قابل اجرا نیست. آیا تعاون روستایی گیلان مصوبه مجمع این شرکت تعاونی برای واگذاری انبار را دارد ؟ اگر این مصوبه را دارید چرا ارائه نمی کنید و به مناقشات دامن می زنید؟

رییس هیئت مدیره شرکت تعاون روستایی قاضیان و حومه خطاب به مدیر تعاون روستایی گیلان گفت: بر چه اساسی تعاون روستایی استان گیلان بابت انبار این شرکت تعاونی که زمین و 80 درصد هزینه های ساخت آن حاصل دسترنج و تلاش کشاورزان سهامدار است، طلب اجاره می کند؟

مظلوم با تاکید بر اینکه به هیچ وجه زیربار اجاره بابت این انبار نمی رویم، خاطرنشان کرد: هیچ اجاره نامه ای فیمابین این شرکت تعاونی و تعاون روستایی گیلان وجود ندارد و متاسفانه تعاون روستایی گیلان برخی اوقات در اقدامی خارج از چارچوب اساسنامه و بدون اجازه و مصوبه مجمع از بستانکاری این شرکت تعاونی ، مبالغی تحت عنوان اجاره در طول سنوات اخیر برداشت نموده است که علیرغم چندین بار اخطار، هیچ وقت زیر بار این موضوع نرفته و نخواهیم رفت.

وی با تاکید بر اینکه واگذاری این انبار باید با موافقت 50+1 عضودر مجمع صورت پذیرد و تاکنون مصوبه ای در این خصوص ارائه نشده است، یادآور شد: مواضع سهامداران در خصوص مالکیت انبار شرکت تعاونی تغییری نکرده و اگر مدیر تعاون روستایی گیلان تا دو ماه آینده این موضوع را تعیین و تکلیف نکند، بر اساس قانون و از طریق قوه قضاییه اجازه نخواهیم داد حقوق سهامداران تضییع شود.

رییس هیئت مدیره شرکت تعاون روستایی قاضیان و حومه با بیان اینکه اگر قرار واگذاری باشد به مصوبه مجمع، نظر کارشناس رسمی دادگستری، سازمان بازرسی و ... نیاز است، گفت: ما تابع قانون هستیم و اگر تعاون روستایی استان گیلان مدارکی دال بر مالکیت ارائه ندهد باید در مقابل  حدود 2 هزار سهامدار بایستد.

وی در پایان این گفتگو گفت: امیدواریم قبل از آن که سرمایه سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان با واگذاری این انبارها نابود شود، استاندار گیلان و مسوولان نهادهای نظارتی گامهای محکمی در راستای حمایت از حقوق بیش از 300 هزار سهامدارانی که غالبا کشاورز هستند، بردارند.

گفتنی است اکنون سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان در انتظار دریافت پاسخ سوالات و انتقادات خود هستند. سوالاتی نظیر اینکه آیا اساسا مدیرعامل و هیئت مدیره یک شرکت تعاونی بدون مصوبه مجمع، حق واگذاری کلی یا جزیی منافع و دارایی های شرکت و اتحادیه ها را دارند؟ اگر واگذاری ها بر اساس امضای مدیر عامل یا امضای رییس هیئت مدیره و یا اعضای هیدت مدیره به تنهایی و بدون مجوز مجمع (سهامداران کشاورز) صورت گرفته است چرا تعاون روستایی نقش خود را بعنوان ناظر ادا نکرده و باعث تضییع حقوق سهامداران شده است؟ اگر مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره و یا هیئت مدیره هر کدام به تنهایی  در گذشته می توانستند مال غیر را واگذار کنند آیا اکنون هم می توانند دارایی های با ا رزش شركت واتحادیه را بدون مصوبه مجمع به نام خود و یا وابستگان ودوستان خود نمایند!! آیا این واگذاری از جیب سهامداران به نفع تعاون روستایی گیلان است؟ آیا ادعای مالکیت تعاون روستایی بدون ارائه اسناد مالکیت حقوقی است؟ آیا برداشت تعاون روستایی از بستانکاری شرکت های تعاونی بعنوان اجاره بها بدون مصوبه مجمع و اجاره نامه در چارچوب اساسنامه است؟ چرا تعاون روستایی پس از دهها سال به یاد مالکیت خود بر انبارها افتاده و بر اساس آن به دنبال تنبیه برخی مدیران و یا هیئت مدیره شرکتهاست؟

هر چند مدتی است سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان و تعاون روستایی اصل پاسخگویی در برابر مطالبات سهامداران را حداقل در چند مورد انتشار یافته در رسانه به فراموشی سپرده اند اما همچنان این انتظار وجود دارد تا با ورود دستگاههای نظارتی ، مهر پایانی بر مناقشات سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان و مدیر تعاون روستای زده شود.

ارسال شده در شنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱:۴۳ بعد از ظهر
کد خبر: 7112065
آخرین خبر ها
گزیده خبرها