پول خرید واکسن کرونا را نداریم/ هیچ کس در مقابل ویروس دموکرات کرونا مصون نیست!

پول خرید واکسن کرونا را نداریم/ هیچ کس در مقابل ویروس دموکرات کرونا مصون نیست!

اسرار امروزواکسن های دانشگاه آکسفورد توسط اروپایی ها پیش خرید شد/ هر ۱۳ دقیقه یک نفر بر اثر کرونا در کشور فوت می کند و هر ۳۳ ثانیه یک نفر در ایران به بیماری کووید۱۹ مبتلا می شود.

 رعایت فاصله اجتماعی به عنوان یکی از اصول پیشگیری از انتقال ویروس کرونا همواره مورد تاکید قرار داشته و دلیل اصلی که با بازگشایی ها صورت گرفت، در پیش گرفتن سیاست زندگی مسالمت آمیز با کرونا بود؛ با این حال اما در این مدت به نظر می رسد کمتر توجهی به فاصله گذاری اجتماعی شده است و حتی در برخی از شهر ها شاهد بودیم که با وجود بسته بودن تالار ها، مراسم سوگ و سور عروسیشان را در خانه ها، پارکینگ ها و حتی کارواش ها بر گزار می کردند و چندین نفر در همین مراسم ها به کرونا مبتلا شدند!

تنها همان ایام تعطیلات فروردین ماه بود که خطر کرونا جدی گرفته شد و بعد از آن دیگر مشکلات به قدری طاقت فرسا بود که کرونا روز به روز به فراموشی سپرده شد و دیگر توجهی به آن نشد تا اینکه طی یک هفته اخیر شاهد افزایش شیوع هر روزه کرونا در کشور بودیم و بار دیگر بیمارستان ها از بیماران کرونایی که روزهای قرنطینگی خود را طی می کنند! کادر درمان هم که هنوز خستگی روز های طاقت فرسای اسفند و فروردین ماه از تنشان بیرون نرفته بود بار دیگر لباس رزم پوشیده و به میدان آمده اند تا به نبرد با کرونا بروند! با این حال باز هم تذکرات در خصوص استفاده از ماسک جدی گرفته نمی شود و به گفته مسئولان وزارت بهداشت همچنان 50 درصد از جوانان از ماسک استفاده نمی کنند!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از آفتاب یزد «هر ۱۳ دقیقه یک نفر بر اثر کرونا در کشور فوت می کند و هر ۳۳ ثانیه یک نفر در ایران به بیماری کووید۱۹ مبتلا می شود. » این ها سخنانی است که ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت چند روز پیش عنوان کرده بود، اما آن روز ها کرونا در یک روز 162 نفر را به کام مرگ نکشیده بود!

حالا اما یافته های جدیدی در خصوص کرونا شنیده می شود که ترس ها و نگرانی ها را در خصوص شیوع چشمگیر دوباره اش افزایش می دهد؛ این در حالی است که کارشناسان مراسم‌های سوگ و عروسی و همچنین مسافرت های خرداد ماه را دلیل اصلی شیوع دوباره کرونا می دانند، با این حال برخی متخصصان از تغییر علائم بالینی این بیماری سخن می گویند و برخی دیگر معتقدند که باید هر چه تا کنون درباره کرونا شنیده ایم فراموش کنیم چون هیچ کس در مقابل این ویروس دموکرات مصون نیست! 

کارشناسان بر این اعتقادند که اگرچه بیماری کووید ۱۹ در ابتدا با تب و تنگی نفس ظاهر می‌شود، ولی در صورت گسترش می‌تواند سایر اندام‌ها مانند کلیه، کبد و مغز را نیز درگیر کرده و حتی منجر به سکته مغزی و یا قلبی شود.

بنابراین در صورت عدم درمان و رسیدگی می‌تواند خطرناک باشد. حالا در بیماران کرونایی علاوه بر نشانه‌های معمول کرونا همچون گلودرد، سرفه و بدن درد، برخی علایم غیرمعمول نیز مشاهده می‌شود، به عنوان نمونه کهیر نشانه‌ای است که کسی فکر نمی‌کرد به دلیل کرونا ایجاد شود، اما در حال حاضر به گفته متخصصان یکی از نشانه‌های غیرمعمول کروناست. همچنین ضایعات جلدی مثل زخم انگشتان پا، ریزش مو، نابینایی موقتی، سکته، و کچلی، علائم گوارشی نظیربی اشتهایی، تهوع و استفراغ، درد شکم و اسهال ، مشکلات تنفسی نظیر تب و لرز، سرفه های طولانی و خشک، تنگی نفس و بی اشتهایی دیگر علایم کرونا هستند که ممکن است در دوره نقاهت بروز پیدا کنند.

مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته کشوری کرونا نیز در خصوص اوج گیری شیوع مجدد کرونا گفت:« این موضوع قابل پیش بینی بود و ما از چند هفته قبل این موضوع را به مردم گفته بودیم، حتی وضع از این هم وخیم تر خواهد شد اگر پروتکل های بهداشت را رعایت نکنند!

در تعطیلات خرداد ماه که چند هفته متوالی هم بود میلیون‌ها خودرو از تهران به سمت شهر های مختلف ایران روانه شدند و اکثر آن ها وقتی به تهران برگشتند ناقل بیماری بودند! نتیجه این مسافرت ها بود که امروز می بینیم بیماری افزایش یافته و مرگ و میر بر اثر آن بیشتر شده است.

از طرف دیگر مردم مثل قبل فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند! خیلی ها ماسک استفاده نمی کنند و ما مجبور شدیم از 15 تیر استفاده از ماسک را اجباری اعلام کنیم. به عبارتی می توان گفت ترس از کرونا در مردم از بین رفته است و مردم حالا فکر می کنند که توصیه ها و تذکر های ما شوخی است. همه این مسائل دست به دست هم داده تا امروز شاهد افزایش موارد مرگ و میر و مبتلا به کرونا در کشور باشیم. اگر پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود وضعیت از این هم بدتر می شود.

نکته‌ای که خیلی حائز اهمیت است اما مردم کمتر به آن توجه می کنند این است که وقتی یک نفر در خانه به کرونا مبتلا می شود تمام اعضای خانواده را مبتلا می کند چون در خانه رعایت قرنطینه خانگی را انجام نمی دهند. به نظر من در بازگشایی مجامع، رستوران ها، کلاس های درس، آرایشگاه ها، مهد کودک ها، دانشگاه ها، مراکز تجاری، مراکز زیارتی و سیاحتی و نماز های جمعه تعطیل شد و باید کم کم از این تجمعات کم شود.»

این عضو کمیته کشوری کرونا در خصوص گفته های وزیر بهداشت در خصوص کشف واکسن ایرانی کرونا گفت: « واکسنی هم که قرار است دانشگاه آکسفورد بسازد، همه کشورهای اروپای غربی پیش خرید کرده اند، ما نه پول خرید این واکسن ها را داریم و نه به دلیل تحریم ها این واکسن را به ما می دهند؛ بنابر این ما تنها باید به امید خدا باشیم تا به کمک سازمان بهداشت جهانی بتوانیم از این شرایط خلاصی پیدا کنیم. اما به مردم قول می دهیم اگر رعایت همه مسائل بهداشتی را داشته باشند مثل قبل می توانیم بیماری را کنترل کنیم اما اگر رعایت نکنند در شرایط و وضعیت بد تری قرار خواهیم گرفت.»

این طور که معلوم است برای ما تنها راه برای مقابله با کرونا، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی است. بنابر این یک بار دیگر به جای فکر کردن به خودمان به عزیزانمان فکر کنیم و پروتکل های بهداشتی را برای اینکه کمتر آسیبی به آن ها وارد شود رعایت کنیم و در پویش « من ماسک می زنم» شرکت کنیم و دیگران را هم تشویق کنیم تا در این پویش همگانی شرکت داشته باشند.

ارسال شده در سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۹:۳۲ بعد از ظهر
کد خبر: 4837245
آخرین خبر ها
گزیده خبرها