روستاها ، محور توسعه کشاورزی پایدار هستند
استاندار گیلان در مراسم روز شهرداری ها و دهیاری ها :

روستاها ، محور توسعه کشاورزی پایدار هستند

اسرار امروز37 درصد جمعیت استان در 2 هزار و 967 روستا سکونت دارند/ قوانین جلوگیری از تغییر کاربری ها بدون اغماض اجرا شود/ دهیاران مدافعان خط مقدم حفاظت از اراضی کشاورزی هستند/ روستاها ، پایگاه اصلی اقتصاد مقاومتی هستند

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، استاندار گیلان در مراسمی به مناسبت 14 تیرماه روز شهرداری ها و دهیاری ها که در سالن غدیر استانداری و با حضور دهیاران از مناطق مختلف گیلان برگزار شد، اظهار داشت: به یقین حجم زیادی از سرمایه‌های اجتماعی و انسانی ما در روستاها زندگی می کنند و این جمعیت، علاوه بر آنکه در اقتصاد نقشی تعیین کننده دارند؛ در حوزه های فرهنگی نیز دارای جایگاهی اثرگذارند به گونه ای که امروز آثار متعدد گرانبهای حاصل تلاش های روستاییان گیلان که برخاسته از فرهنگ دیرپای این استان است؛ ثبت جهانی شده و آوازه ای بین المللی دارد.

دکتر ارسلان زارع افزود: با بهره گیری از پتانسیل های فرهنگی روستاها که جاذبه های طبیعی و گردشگری آنها در این زمره است، می توان به رشد اقتصادی  رسید و شاخص هایی دیگر در این حوزه همچون کسب و کار را بهبود بخشید.

وی خاطرنشان کرد: باید ظرفیت های فرهنگی و تمدنی به شایستگی شناسایی، معرفی و ارج گذاشته شوند  زیرا موجبات غرور ملی است .

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: عدالت محور بودن اقتصاد، یکی از مهمترین رویکردهای اقتصاد مقاومتی است و باید بدانیم مهمترین شاخص عدالت، برقراری تعادل میان زندگی شهری و زندگی روستایی است.

زارع یادآور شد: 37 درصد جمعیت استان در 2 هزار و 967 روستا سکونت دارند. بنابراین روستاها ، محور توسعه کشاورزی پایدار هستند و با توجه به اینکه اشتغال پایدار یکی از دغدغه های عصر کنونی است، می توان با برنامه ریزی صحیح ، زمینه اشتغال در حوزه کشاورزی و خودکفایی اقتصادی را فراهم کرد.

وی با تاکید بر اینکه قوانین جلوگیری از تغییر کاربری ها را با جدیتی بیشتر و بدون اغماض اجرا کرد، افزود: زمین رکن دیگر توسعه و اشتغال در روستاهاست و دهیاران به عنوان مدافعان خط مقدم حفاظت از اراضی، برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی بیش از پیش تلاش شود و البته نهادهای نظارتی دامنه نظارت ها را باید گسترش دهند ضمن آنکه در این مسیر نیاز به کمک و حمایت های مردمی وجود دارد.

دکتر زارع ادامه داد: لازم است یادآور شویم که روستاها ، پایگاه اصلی اقتصاد مقاومتی هستند زیرا در این راهبرد؛ تولید، کشاورزی و مردمی‌کردن اقتصاد در زمره سیاست های کلی است و مردم و ساکنان مناطق روستایی اجازه ندهند عده ای سودجو، با خرید زمین های حاصلخیز ، به دنبال تغییر کاربری باشند.

در پایان این مراسم از تلاش‌های مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری و نیز به نمایندگی از تمامی دهیاران گیلان؛ از دهیاران روستاهای فشتکه شهرستان رشت، دستک آستانه اشرفیه، ویرمونی آستارا، گشت فومن، شالده شفت، سرولات رودسر و صومعه سرا با اهداء لوحی از سوی استاندار گیلان قدردانی شد.

ارسال شده در یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۵ قبل از ظهر
کد خبر: 6105066
آخرین خبر ها
گزیده خبرها