در دومین مراسم "جشن نفس" از سوی مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان صورت گرفت : تقدیر از تیم فراهم‌آوری و پیوند اعضای استان گیلان

در دومین مراسم "جشن نفس" از سوی مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان صورت گرفت : تقدیر از تیم فراهم‌آوری و پیوند اعضای استان گیلان

اختصاصی /اسرارامروز.مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان: هر سه ساعت یک بیمار نیازمند دریافت عضو در ایران می میرد / رئیس مرکز فراهم‌آوری اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی گیلان : سالانه حدود 40 مورد مرگ مغزی در گیلان به اهدا نائل می شوند

مراسم جشن نفس در دومین سال تاسیس واحد فراهم آوری پیوند بیمارستان رازی با همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان و به منظور ارتقای فرهنگ اهدای عضو در جامعه و تجلیل از مقام والای خانواده‌های اهداکننده عضو با حضور آنها، بیماران نیازمند پیوند، دریافت کنندگان اعضا ، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، اصحاب فرهنگ و هنر، رئیس واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دانشجویان عضو انجمن علمی دانشکده پزشکی به عنوان سفیران اهدای عضو، نماینده محترم ولی فقیه در دانشگاه، روحانیون و مسئولین دستگاه‌های اجرایی استان در سالن شهدای نیروی انتظامی در شهر رشت برگزار شد. لازم به یادآوری است 13 جشن نفس در تهران و دومین جشن نفس در استان گیلان برگزار شده است.

در ابتدای این مراسم پس از تلاوتی چند از آیات کلام الله مجید، دکتر انوش دهنادی مقدم رئیس واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و رییس مرکز آموزشی درمانی رازی رشت در ابتدای سخنانش با تاکید بر اینکه ما در استان گیلان افراد مهربان زیادی داریم و به خودمان می بالیم، گفت: کار الهی همیشه باقی می ماند. همه چیز از بین می رود به غیر از آن کاری که رنگ خدایی دارد . خانواده‌های اهداکنندگان عضو، با قربانی کردن نفس و احساس خود با اهدای اعضای عزیزان خود، حیاتی دوباره به بیماران نیازمند بخشیدند و کاری ابراهیم وار کردند.

وی که تلاش زیادی در این چرخه مهر و محبت فراگیر در استان گیلان داشته است در ادامه افزود: کار فراهم آوری پیوند کاری گروهی است و قائم به فرد نیست.

دهنادی مقدم میهمانان این همایش را همانند صاحب دلانی عنوان کرد که عشق را منتشر می کنند و اضافه کرد: عظمت کار خانواده ها ی اهدا کنندگان عضو را نمی توان با هیچ کلمه ای توصیف کرد.

رئیس واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان یادآور شد: جشن نفس هرساله برای تجلیل و تکریم خانواده های ایثارگر اهدا کننده برگزار می شود.

وی با اشاره به افزایش تعداد اهدای عضو از یک مورد در سال 1387 به 40 مورد در سال جاری، اذعان داشت: در سال‌های پیش شاهد چند اهدای عضو توسط شهروندان بودیم، این در حالی است که طی ۱۰ ماه نخست سال جاری ۴۰ مورد اهدای عضو در گیلان به ثبت رسیده است که این نشان از رشد سه برابری اهدای عضو در گیلان نسبت به سال‌های گذشته و فرهنگ بالای گیلانیان دارد.

وی در پایان موفقیت مرکز فراهم‌آوری اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی گیلان را مرهون معرفت و از خود گذشتگی خانواده های بزرگ اهدای کننده و مساعدت مسئولین محترم استان اعم از رییس دانشگاه علوم پزشکی، استاندار ،روحانیون معظم ،پیشکسوتان عزیز پیوند و نام آوران عرصه های فرهنگ و هنر اعلام کرد.

در ادامه این مراسم دکتر کتایون نجفی زاده مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، فوق تخصص بیماریهای ریوی که بین بیماران نیازمند پیوند به فرشته معروف است گفت: از 3 هزار مرگ مغزی در کشور که قابلیت اهدای عضو دارند تنها 800 بیمار مرگ مغزی در سال گذشته به اهدای عضو نائل شدند.

وی که سابقه 11 سال ریاست واحد پیوند دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ،3 سال ریاست اداره پیوند و بیماریهای خاص وزارت بهداشت و درمان را در کارنامه خود دارد در ادامه با اشاره به مرگ مغزی 5 تا 8 هزار نفر در سال و فوت آنها افزود: در کشور بیماران زیادی داریم که به علت نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهند.

وی که بنیانگذار جشن نفس در سال 1383 است و تمام بیماران پیوندی مسیح دانشوری ایشان را می شناسند با عنوان اینکه خانواده ها رکن اساسی در اهدای عضو هستند اضافه کرد: اهدای عضو، نیازمند فرهنگ سازی در جامعه است و اگر این فرهنگ در جامعه نهادینه شود هیچ بیماری در لیست انتظار پیوند اعضا، فوت نخواهد کرد.

نجفی زاده با اشاره به برنامه خندوانه و تکمیل کارت اهدای عضو 100 هزار نفر در کمتر از 100 ساعت یادآور شد: فرهنگ سازی در خصوص اهدای عضو از اهمیت بالایی برخوردار است همانطور که اختصاص یکی از برنامه های خندوانه به این موضوع باعث مشارکت 100 هزار نفر در کمتر از 100ساعت برای اهدا عضو شد.

مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با اشاره به ثبت 31 اردیبهشت به نام روز ملی اهدای عضو ،گفت: فرهنگ سازی، آموزش تیم ها، تعامل با آموزش و پرورش برای گنجاندن مبحث اهدای عضو در دروس آموزشی، تعامل با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تهیه فیلم ها یی با موضوع اهدای عضو ، صدور کارت اهدای عضو، برگزاری جشن نفس، تاسیس سامانه اهدای عضو را از وظایف مهم انجمن اهدای عضو ایرانیان در سراسر کشور ذکر کرد.

نجفی زاده با بیان این که خانواده های اهدا کنندگان، نمونه بارز ایثار و فداکاری هستند که در سخت ترین شرایط بهترین تصمیم را گرفتند،گفت: اهداء عضو و نجات جان انسان های نیازمند به پیوند، عملی خداپسندانه است.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با تاکید براینکه روزانه هفت بیمار به علت عدم پیوند اعضا جان خود را از دست می دهند ، افزود : هر اهداکننده می تواند یک تا هشت بیمار نیازمند به پیوند را از مرگ نجات دهد.

وی با اشاره به اینکه سالانه بطور متوسط سه هزار مرگ مغزی قابل اهدا در کشور وجود دارد که سال گذشته فقط ۸۰۰ نفر از آنها، اهداء عضو داشتند ، خاطرنشان کرد: اگر در هر مورد مرگ مغزی بطور متوسط 3 عضو اهدا شود این به معنای خاک کردن 6 هزار و 600 عضو بوده است.

نجفی زاده با بیان اینکه خانواده رکن اساسی در اهدای عضو فرد دچار مرگ مغزی است ، تاکید کرد : اگر فرهنگ اهدای عضو در جامعه نهادینه شود هیچ بیماری در لیست انتظار پیوند اعضا، از دست نخواهد رفت.

نجفی زاده افزود: ثبت درخواست اهداء عضو در گواهینامه و درج مطالبی در این خصوص در دو کتاب درسی زیست شناسی و دین و زندگی جهت آشنایی کودکان ازاقداماتی است که در آینده در راستای فرهنگ سازی انجام می گیرد.

وی به تاسیس انجمن اهدای عضو ایرانیان در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: به زودی شعبه این انجمن در تمام شهرهای جمهوری اسلامی ایران با هدف آموزش و مددکاری تاسیس می شود.

مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با اشاره به اهمیت نقش خیران در این کار ،تصریح کرد: اگر پیوند انجام شود اما مکانی برای بستری کردن فرد گیرنده پیوند نباشد یقینا بیمار گیرنده عضو فوت می‌کند.

وی در پایان با تقدیر از تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطرنشان کرد: آمار اهدای عضو در گیلان رو به افزایش بوده و این امر به دلیل ایثار خانواده ها ،همکاری و تلاش تمام مسئوولان در همه بخش‌ها محقق شده است.

در ادامه این مراسم دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه امروز این دانشگاه افتخار میزبانی کسانی را دارد که آفرینش یکی از زیباترین ارزش‌های جامعه، به دست آنها رقم خورده است گفت: این همایش با بسیاری از همایش‌های دیگر تفاوت اساسی دارد و باید به بهترین نحو به نمایش گذاشته شود و گسترش یابد.

وی با تاکید بر اینکه در سخت ترین شرایط نیز پزشکان نباید ناامید شوند و باید تمام تلاش خود را بکار بگیرند تا جان بیماران را نجات دهند،افزود: در مرگ مغزی فقط خانواده است که با تسلیم شدن در مقابل این واقعیت می‌تواند تصمیم بگیرد که با اهدای اعضای عزیز خود به بیماران نیازمند حیات دوباره ببخشد.

وی گفت: این عمل نشانگر اعتقاد قلبی خانواده‌ها به جهان آخرت و روز جزاست. همانطور که در آیات وحی آمده است اگر فردی را حیات بدهیم مانند این است که جامعه‌ای را حیات بخشیده‌ایم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تقدیر از کار گروهی فرآیند اهدای عضو افزود: فرایند اهدای عضو با فعالیت شبانه روزی کادر پزشکی، تیم فراهم آوری، پرستاران و دیگر دست اندرکاران با عشق ، علاقه و بدون هیچ توقعی انجام می شود.

وی اظهار کرد: به خود می‌بالیم که می‌توانیم پاسدار چنین ارزش‌هایی باشیم.

وی افزود: این اقدام ارزشی که توسط خانواده‌های اهدا کننده مطرح شده است می‌تواند مجموعه‌ای از تمام ارزش‌های یک جامعه تکامل یافته باشد .

وی تصریح کرد: در شرایطی که تنها احساسات حاکم است باید تصمیم عقلانی گرفته شود و این تصمیم در واقع نشانگر اوج ارزش‌هایی است ‌که یک خانواده‌ سال‌ها به آن متعهد بوده است.

یوسف‌زاده گفت: تصمیم برای اهدای عضو عزیزی از یک خانواده در واقع سخت‌ترین و مهم‌ترین تصمیم است.

وی در پایان با اشاره به اینکه اهدای عضو را می توان تنها با شهادت در بین ارزش‌های زیبایی که در جامعه وجود دارد مقایسه کرد،خاطرنشان نمود: اهدای عضو برگرفته از روح شهادت بوده و از افرادی که زمینه این کار خیر را فراهم کردند تا این مهم به ثمر و نتیجه برسد قدردانی می‌کنم.

در حاشیه این مراسم دکتر انوش دهنادی مقدم رئیس واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در یک گفتگوی اختصاصی گفت: اهدا کنندگان عضو خیرین حیات هستند و روح حیات را در جامعه می‌دمند.

وی با اشاره به اینکه قرآن کریم می‌فرماید هر کس به یک نفر حیات ببخشد گویی به همگان حیات بخشیده است، خاطرنشان کرد: وقتی انسان از دنیا می‌رود همه پرونده های او بسته می‌شود ولی با اهدای عضو، می تواند بعد از حیات خود منشاء خیر در جامعه باشد و جاودانه شود.

وی انجام عمل پیوند را نیازمند سه اصل علم، تجهیزات و فرهنگ سازی دانست و افزود: در موارد مرگ مغزی بهترین زمان برای اهدا ۳۶ ساعت اول است.

وی با بیان این که قبل از راه اندازی این واحد، موارد مرگ مغزی برای اهدای عضو، بیشتر به بیمارستان های استان های دیگر از جمله تهران، شیراز، مشهد و اصفهان فرستاده می شدند، اظهار کرد: از سال 93 با برگزاری دوره های آموزشی خاص و تربیت نیروهایی بعنوان کو-اردیناتور یا (هماهنگ کننده پیوند ) شروع شد که در خصوص تشخیص، اعلام زود هنگام و مراقبت از موارد مرگ مغزی به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند.

دهنادی مقدم در ادامه با اشاره به تفاوت مرگ مغزی و کما پرداخت و گفت: در مرگ مغزی خونرسانی به مغز متوقف شده، و اکسیژن رسانی به آن انجام نمی گیرد. مغز تمام کارکرد خود را از دست می دهد و دچار تخریب غیر قابل برگشت می گردد. اگرچه پس از مرگ مغزی اعضای دیگر از جمله قلب، کبد و کلیه ها هنوز دارای عملکرد هستند اما به تدریج در طی چند روز آینده، از کار خواهند افتاد. در مرگ مغزی امکان بهبودی و بازگشت بیمار به هیچ عنوان وجود ندارد. بنابراین بهترین زمان برای پیوند اعضا ساعات اولیه پس از تایید مرگ مغزی است. در صورتی که "کما" در واقع یک نوع اختلال در کارکرد مغز است که شخص دچار کاهش شدید سطح هوشیاری می شود ولی سلولهای مغزی عملکرد حیاتی خود را از دست نداده اند. در کما شانس بهبودی برای برخی بیماران وجود دارد.

رئیس واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار کرد :در سال 1393، واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه به منظور امکان ایجاد و گسترش شرایط دریافت عضو پیوندی در مرکز آموزشی درمانی رازی رشت شروع به فعالیت منظم و مستمر نمود و مرکز تحقیقات پیوند اعضا به دنبال موافقت ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان و معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه در سال 1394، فعالیت خود را رسما آغاز کرد .

دهنادی مقدم در ادامه با بیان اینکه ۹۰درصد کادر پزشکی این مرکز آموزش های لازم را برای پیوند کبد در شیراز فرا گرفته اند گفت : از سال 1387 تاکنون با تلاش متخصصین و تیم فراهم آوری و پیوند اعضا در گیلان، 56 مورد مرگ مغزی به اهدای عضو نائل شدند و بیشترین تعداد اهدای عضو، 35 مورد در 10 ماه نخست سال ۹۵ بوده است.

وی با اشاره به اینکه گیلان با اهدای عضو 35 مرگ مغزی در سال ۹۵، رشد سه برابری در اهدای عضو داشته است تصریح کرد: در سال ۹۳ تعداد ۶ مورد و در سال ۹۴ تعداد ۱۴ مورد اهدای عضو در گیلان انجام شده است و رشد اهدای عضو در این استان نشان‌دهنده فرهنگ سازی موثر در این زمینه و همکاری و ایثار خانواده های معزز اهدا کننده است.

رئیس واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به چشم انتظاری 25 هزار بیمار برای دریافت عضو و زندگی مجدد اضافه کرد: اهدای عضو در گیلان روند صعودی را در پیش گرفته و نسبت به خیلی از استانهای دیگر در جایگاه بهتری قرار دارد .

وی دلیل این برتری را فرهنگ سازی مناسب عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: اهدا عضو نیازمند فرهنگ سازی در جامعه است و در این مسیر فرهنگ سازی بیش از علم و تجهیزات اثرگذار است.

دهنادی مقدم با اشاره به ظرفیت ۶۰مورد اهدا عضو سالانه در استان گیلان افزود: ۳ هزار و ۲۲۴ گیلانی در سایت اهدا عضو بیمارستان رازی رشت ثبت نام کرده و کارت اهدای عضو دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه استان گیلان دارای 280 بیمار دیالیزی در نوبت است گفت: حدود یک سوم بیماران دیالیزی گیلان، نیازمند پیوند کلیه هستند و تاکنون 68 مورد پیوند کلیه در بیمارستان رازی رشت انجام شده است.

وی از انجام پیوند کبد در آینده نزدیک در استان گیلان خبر داد و افزود: قبل ازاینکه واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تشکیل شود پیوندهای کلیه صرفا در گیلان از اهداکنندگان زنده انجام می شد اما در حال حاضر بیشتر از موارد مرگ مغزی صورت می گیرد.

وی گیلان را پیشرو در پیوند شمال کشور دانست و تصریح کرد: با تلاش‌های صورت گرفته دورنمای خوبی برای دستیابی به این هدف داریم .

رئیس واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان یادآور شد: ترویج فرهنگ نوع دوستی و کمک به هم نوع یکی از امور فرهنگی است که همواره باید برای آن برنامه داشت و از خانواده های بزرگوار اهدائ کننده سپاسگزاری نمود.

دهنادی مقدم در پایان با بیان این که رسانه ها نقش بسزایی در فرهنگ سازی اهدای عضو ایفا می کنند، خاطرنشان کرد: امیدواریم با اطلاع رسانی مناسب بتوانیم میزان اهدای عضو در گیلان را افزایش دهیم.

شایان ذکر است در حاشیه این مراسم، یکی از خانواده‌های اهدا کننده برای اولین بار با فرد گیرنده ( ساکن شوشتر) ملاقات کرد. تقدیر از تیم فراهم آوری و پیشکسوتان پیوند عضو، پخش کلیپ، موسیقی، اجرای نمایش و اهدای لوح تقدیر و هدایا به خانواده‌های اهدا کننده از دیگر برنامه های این مراسم بود.

58904580aa12c.jpg


589046f26f150.jpg

5890487de4a1e.jpg

5892e0e3e2d44.jpg

5892e154e413f.jpg

5892e1c226203.jpg

5892e23ca4dc0.jpg

ارسال شده در شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵۱ قبل‌ازظهر
کد خبر: 222
آخرین خبر ها
گزیده خبرها