قوز بالای قوز مردم گیلان؟!/ تکلیف نان در تنور تنظیم بازار یکسره شد

قوز بالای قوز مردم گیلان؟!/ تکلیف نان در تنور تنظیم بازار یکسره شد

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. پرداخت هزینه های تحمیلی دولت از جیب مردم اقدامی یک جانبه و نسنجیده است/ چرا با چنین تصمیماتی حلقه فشار اقتصادی را تنگ تر می کنید؟/ آیا افزایش قیمت قوت غالب مردم گیلان، نشان دادن چراغ سبز به گران شدن چندین باره سایر کالاها نیست؟/ هزینه های چنین تصمیماتی از سوی ستاد تنظیم بازار در گیلان فقط از جیب مردم پرداخت می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، شعار دولت یازدهم و در پی آن دولت دوازدهم جلوگیری از تورم بود و این امر در تبلیغات انتخاباتی نیز به خوبی دیده می شد، اما در عمل به ویژه در دولت دوازدهم، گرانی های بی حساب و کتاب امان مردم را بریده است.

افزایش قیمت نان از ابتدای دولت دوازدهم زمزمه ای بود که در محافل مختلف شنیده می شد و پالس های نارضایتی بسیاری در جامعه به دنبال داشت. در حالی که مردم هر روز سخت تر از روز گذشته تامین معیشت می کنند، در نهایت ستاد تنظیم بازار در گیلان پس از نمایش های چندپرده‌ای و تایید و تکذیب‌های متعدد مسئولان دولت تدبیر و امید در طول سنوات اخیر، خبر افزایش قیمت نان را تایید کرد.

چراغی سبز برای افزایش سایر مایحتاج مردم که تعدادی از مسئولان مرتبط در استان گیلان، گرانی نان را درخواست نانوایان و حق آن ها می دانند و حتی تاکید می کنند که این افزایش هم مورد رضایت نانوایان نیست!

فرهاد دلق پوش رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان در خبری با اشاره به اینکه نرخ جدید نان در گیلان، مصوبه کارگروه تنظیم بازار و لازم الاجراست ، خاطرنشان کرد: توقف و عدم اجرای قیمت جدید نان در گیلان شایعه است و این تصمیم با موافقت حداکثری اعضای کارگروه تنظیم بازار استان پس از بررسی های کارشناسی وآنالیز قیمت‌های پیشنهادی مصوب شده است و مصوبات این کارگروه به عنوان تنها مرجع قانونی نرخ گذاری، قطعی و لازم‌الاجراست.

 وی با افتخار از ثابت نگه داشتن قیمت نان در 19 ماه گذشته در گیلان و در مقایسه با استانهای دیگر کشور دفاع کرد و اعلام کرد: این امر به دلیل مراعات وضع معیشتی مردم صورت پذیرفته است و این افزایش قیمت در دوران پساکرونا به دلیل  افزایش حق بیمه،  حقوق و دستمزد کارگران، هزینه های آب، برق و گاز، نرخ خمیر مایه و حمل آرد، در 3 هزار و 700 نانوایی فعال بوده است.

وی تاکید کرد: به دلیل جلوگیری از برخی  تخلفات نظیر کم فروشی و کاهش کیفیت نان، تصمیم به افزایش نسبی قیمت نان در استان گرفته شد.

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار گیلان؛ قیمت انواع نان یارانه ای کامل براساس نرخ جدید: نان بربری با وزن چانه ۵۲۰ گرم ۹۰۰ تومان، سنگک با چانه ۵۷۰ گرم یکهزار تومان، تافتون ۲۶۰ گرمی ۴۰۰ تومان تعیین شد.همچنین لواش گرد با چانه ۱۵۰ گرمی ۲۵۰ تومان و لواش مربعی با چانه ۱۲۰ گرمی ۲۰۰ تومان تعیین شده است. قیمت انواع نان نیمه یارانه ای (آزادپزسابق) نیز برای بربری با چانه ۵۲۰ گرم یک هزار و ۲۵۰ تومان، سنگک سنتی و ریزشی با چانه 570 گرمی یک هزار و ۲۵۰ تومان  و تافتون با چانه 260 گرمی با قیمت 550 تومان و لواش گرد با چانه 150 گرم ۳۲۰ تومان و لواش مربعی با چانه120 گرمی  ۲۵۰ تومان تعیین شده است. حداکثر مبلغ برای هر نان کنجدی با وزن کنجد ۱۰ گرم، ۵۰۰ تومان به قیمت های یاد شده افزوده می شود.

ستاد تنظیم بازار در گیلان در این شرایط اقتصادی و با این مصوبه بجای اینکه، باری از روی دوش مردم بردارد قوزبالای قوز درست کرد.

اعلام افزايش قيمت نان آن هم همزمان با شیوع مجدد کرونا و آسیب های اقتصادی شدید به قشر محروم و ضعیف جامعه، موجب نارضايتی شدید مردم گیلان شده است . مردم گیلان می گویند: تغییرات قیمت  نان به عنوان قوت غالب ، بسیار حساس و پر اهمیت است و در این شرایط اقتصادی پرداخت هزینه های نانوایان از جیب مردم که دولت به آنان تحمیل کرد، اقدامی یک جانبه و نسنجیده است.

آنان می افزایند: در سال جاری و با توجه به فشارهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا و تدبیر نامناسب دولت ، گران کردن نان و تامین هزینه 3 هزار و 700 نانوا از جیب بیش از 2 میلیون نفر گیلانی صحیح نیست و نمی توان با استدلال این که قیمت نان سال هاست گران نشده است، اقدام به افزایش قیمت این کالای اساسی سفره مردم کرد.

مردم گیلان تاکید دارند: البته اين حق يك صنف است كه بفكر سودآوری و تامین هزینه های سربار خود  باشد و دولت با استفاده از حمایت های یارانه ای اگر در جایی ضرر مي دهند درصدد رفع مشكل باشد نه اینکه ستاد تنظیم بازار در گیلان بجای اینکه ضرر و زیان 3 هزار و 700 نانوایی فعال را از دولت بخواهد بفکر تامین آن از جیب خالی مردم باشد!

آنان می پرسند: آیا ستاد تنظیم بازار خبر از مشکلت معیشتی و جیب خالی مردم گیلان ندارد؟ آیا خبر از حال و روز کارگران روز مزد و فصلی که با سیلی صورت خود را سرخ می کنند، ندارد؟ چرا با چنین تصمیماتی حلقه فشار اقتصادی را تنگ تر می کند؟ آیا می دانید با گران شدنِ رسمیِ قوت غالب مردم، کم‌ درآمدها چقدر ضرر می‌کنند و چقدر از سفره‌های کوچک شان قیچی می‌شود ؟!

چرا مسئولان تنظیم بازار اگر می خواهند کمبودهای دولت تدبیر  را جبران کنند، افزایش قیمت نان را بهانه می کنند؟ آیا افزایش قیمت قوت غالب مردم گیلان نشان دادن چراغ سبز به گران شدن چندین باره سایر کالاها نیست؟ آیا ستاد تنظیم بازار نمی توانست با پرداخت سوبسید به 3 هزار و 700 نانوای فعال ، حداقل نان خالی از سفره کوچک مردم گیلان نگیرد؟

مردم گیلان حتی اعتقاد دارند افزایش قیمت نان مانند افزایش قیمت بنزین بر تورم تمام کالاها تاثیر شدید می گذارد و هزینه های چنین تصمیماتی از سوی ستاد تنظیم بازار در گیلان فقط از جیب مردم پرداخت می شود.

آنان همچنین از ستاد تنظیم بازار در گیلان انتظار دارند بجای تمرکز روی جیب مردم برای افزایش قیمت این کالای اساسی یا به مردم یارانه آن را پرداخت کنند و یا اگر قیمت نان افزایش نیابد به نانوایان یارانه پرداخت شود.

بعد از اعلام افزایش قیمت نان، باز هم دومینوی استدلالات مسئولان تنظیم بازار در گیلان برای اطمینان بخشی به مردم که همه چیز در مسیر بهبود است، آغاز شد. هر بار با موجی از  اظهارات روبرو می‌شویم که تاکید می‌کنند این به اصطلاح به‌روزرسانی قیمت‌ها، صد درصد به نفع مردم است و قرار است کیفیت نان سفره‌های مردم بهبود یابد! استدلالی عجیب از سوی مسئولان که انگار در این کشور زندگی نمی کنند و سامان دهی و افزایش قیمت نان را در راستای رعایت منافع مردم و نانوایی ها اعلام می نمایند!!

تجربه نشان داده است که افزایش قیمت نان در طول سنوات گذشته تاثیری بر کیفیت قوت غالب مردم نداشته است و گلایه ها و تجربه تلخ مردم گیلان گواهی بر این ادعاست که هیچ کدام از این استدلالات  مبنای درستی ندارد و حداقل تاکنون، کیفیت نان با افزایش قیمت بهبود نیافته است.

مدتهاست برخی نانوایان همواره از فقدان نظارت مدام و کارآمد، با کاهش وزن و کیفیت نان سود می‌برند و متاسفانه اطمینانی که در صیانت از کیفیت و درستی وزن نان داده می شود حداقل تاکنون ضمانت اجرایی نداشت و در نهایت این مردم هستند که پول نان بی کیفیت را از جیب خود پرداخت می کنند.

مردم گیلان نمی دانند که کدام نهادها بر کیفیت نان نظارت می کنند؟! در واقع وعده ها در مورد نظارت بر کیفیت و کمیت نان محقق نشد و انتقادات مردم از کیفیت پایین نان همچنان سیر صعودی دارد؟

نظارت بر واحدهاي نانوايي در دوره اي بر عهده فرمانداري ها بود و اكنون به سازمان صنعت، معدن و تجارت سپرده شده است. به نظر مي رسد اين تغيير نظارتي تفاوت و تاثير چنداني در كيفيت نان و رضايت مردم نداشته است.

مردم گیلان امیدوارند حداقل این بار خط و نشان سازمان های متولی نظارت بر نانوایان، تاثیری در رعایت وزن و کیفیت نانوایان داشته باشد.

ارسال شده در دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۵ قبل از ظهر
کد خبر: 5582180
آخرین خبر ها
گزیده خبرها