کمبود و گرانی شدید داروی پلاویکس در گیلان!
رد پای احتکار یا تدبیر نامناسب؟

کمبود و گرانی شدید داروی پلاویکس در گیلان!

اختصاصی/ اسرار امروز. هر چند پیش از این سازمان غذا و دارو اعلام کرد که  توزیع قرص‌های پلاویکس آغاز شده و در تمام داروخانه‌ها موجود خواهد بود و بیماران نگران تهیه آن نباشند، اما در گیلان برای تهیه قرص پلاویکس باید هفت خان رستم را پشت سر بگذارند و تهیه این قرص برای بیماران قلبی و عروقی ، به شدت سخت و تقریبا غیر ممکن شده است!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، مردم استان گیلان در این روزهای سخت اقتصادی درگیر تهیه پرمصرف‌ترین داروی بیماران قلبی و عروقی است. هرچند گفته می‌شود که اقلام دارویی تحریم نیستند، اما بیماران قلبی در این استان برای تهیه قرص پلاویکس باید تمام داروخانه‌ها را بگردند و در نهایت با قیمتهای گزاف و بی حساب و کتاب خارج از داروخانه ها تهیه کنند.

هر چند پیش از این سازمان غذا و دارو اعلام کرد که  توزیع قرص‌های پلاویکس آغاز شده و در تمام داروخانه‌ها موجود خواهد بود و بیماران نگران تهیه آن نباشند، اما در گیلان برای تهیه قرص پلاویکس باید هفت خان رستم را پشت سر بگذارند و تهیه این قرص برای بیماران قلبی و عروقی ، به شدت سخت و تقریبا غیر ممکن شده است!

هر چند پیش از این و چهار ماه قبل ، قیمت هر ورق قرص پلاویکس ۵۷ هزار تومان بود اما اکنون با قیمتی بیش از 140 هزار تومان و به هر میزان در بازار آزاد فروخته می شود و بیماران ناچار هستند هزینه خرید آن را بپردازند.

دلایلی بسیاری برای کمبود یا عدم موجودی این دارو در سطح داروخانه ها مطرح می شود از جمله اینکه این دارو در شرکتهای پخش وجود دارد و از سوی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بصورت سلیقه ای توزیع می شود. همچنین ادعا می شود  با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز و تحریم ، توزیع این داروی حیاتی برای بیماران قلبی به دلیل افزایش قیمت محدود شده است.

به نظر می رسد دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان باید با توجه به شرایط سخت اقتصادی مردم دست بکار شده و با توزیع عادلانه این دارو در سطح داروخانه های استان گیلان به داد بیماران برسد. همچنین مردم گیلان انتظار دارند بصورت رسمی و شفاف ،  محل توزیع و میزان پلاویکس توزیع شده  جهت تنویر افکار عمومی منتشر گردد.

ارسال شده در پنجشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۹:۵۰ بعد از ظهر
کد خبر: 1339986
آخرین خبر ها
گزیده خبرها