باز هم مصیبت کمبود ماسک و سرگردانی مردم؟!
یک‌ طرفه برای مردم نسخه نپیچید !

باز هم مصیبت کمبود ماسک و سرگردانی مردم؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. حجم بالای تغییرات و تناقضات ادعاهای مسئولان در خصوص تامین ماسک واقعا شگفت‌ انگیز است!/ اگر توان تامین ماسک سه لایه پرستاری با قیمت مصوب برای مردم گیلان وجود ندارد، چرا حق تامین این نوع ماسک از داروخانه ها سلب شده و اساسا استناد قانونی آن چیست؟/ در گیلان ، مسیر پخش ماسک داروخانه ها از طریق چند شرکت می گذرد؟/ آیا داروخانه ها در استانهای دیگر کشور، اجازه تامین ماسک از خارج استان را ندارند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، آن روز‌های شیوع ویروس کرونا در گیلان  توصیه‌ها یی از سوی مسئولان بهداشت و درمان استان صورت می‌گرفت که امروز نه تنها هیچ فایده‌ای ندارند بلکه در مواجهه با کرونا حتی نهی هم می‌شوند. می گفتند کرونا در هوا نمی‌ماند و خیلی لازم نیست کسی ماسک بزند، اگر هم لازم شد صرفا فرد مبتلا نیاز به ماسک دارند و باقی مردم برای تهیه ماسک هجوم نبرند.

اما بعد از گذشت چندین ماه، به این نتیجه رسیدند که تنها راه مواجهه با هجوم کرونا، استفاده از ماسک است.

بنابراین استفاده از ماسک از ۱۵ تیر در ایران همچون سایر کشور‌ها الزامی و اجباری شد. تا جاییکه چهاردهم تیرماه حسن روحانی رئیس‌ جمهور کشور خاطرنشان کرد: «ارائه خدمات در همه بخش‌ها به‌ویژه بخش‌های دولتی، منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک شود. استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی شلوغ باید اجباری باشد و چنانچه کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد باید از او بخواهند ماسک داشته باشد و حتی باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت عدم‌ رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک، جلوگیری شود.»

پس از تاکید رییس جمهور انتظار این بود تا عرضه و توزیع ماسک با قیمتهای مصوب اعلامی از سوی سازمانهای متولی، سرعت بیشتری پیدا کند اما کمبود و افزایش قیمت ماسک در داروخانه ها ، تنها تغییری بود که مردم استان گیلان شاهد آن بودند.

حالا که استفاده از ماسک یک اقدام اجباری و الزامی شده، خبرهای زیادی از کمبود و افزایش قیمت ماسک در گیلان شنیده می‌شود. در حالیکه استاندار گیلان مدعی است کمبود ماسک در گیلان پذیرفته نیست و نگرانی برای تأمین وجود ندارد، مردم برای تهیه ماسکهای  با قیمت مصوب سرگردان هستند . مردم گیلان می گویند در استان گیلان مشکل توزیع ماسک وجود دارد و سیستم توزیع تکافوی نیاز را نمی‌کند و حجم بالای تغییرات و تناقضات ادعاهای مسئولان در خصوص تامین ماسک واقعا شگفت‌ انگیز است. این در حالیست که علیرغم ادعای مسئولان در خصوص افزایش تولید، تامین و توزیع ماسک با قیمت مصوب در سطح داروخانه های  گیلان، همچنان با کمبود ماسک روبرو هستیم و شهروندان در تماس های مکرر از این وضعیت  گلایه دارند.

گفته می شود چرخه تنظیم و توزیع انواع ماسک در گیلان از سوی معاونت غذا و دارو به چند شرکت داده شد تا با سهمیه بندی عادلانه و  قیمت مصوب در اختیار دارو خانه ها قرار گیرد. هر چند در مورد توزیع سلیقه ای و محدود ماسک پرستاری  با قیمت مصوب بین داروخانه ها، سوالات و ابهامات زیادی وجود دارد و تاکنون چارچوبی مشخص و شفافی ارائه نگردیده است.

با توجه به اینکه مسئولان وزارت بهداشت و درمان تاکید می کنند ماسک را جدی بگیرید و حتما از داروخانه ها تهیه شود اما بر اساس شنیده ها ، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان  در دستورالعملی با تعیین مسیر پخش ماسک از طریق چند شرکت ، باعث ایجاد مشکلات زیادی برای داروخانه ها و مردم شده است!

این دستورالعمل در حالی اعلام شد که انتقادات  بسیاری در رابطه با محدودیت های اعمال شده از سوی این معاونت در تامین وتوزیع ماسک وجود دارد.

در این دستورالعمل آمده است به دلیل محدویت تولید ماسکهای سه لایه پرستاری و موجود بودن ماسکهای قابل شستشو ، ضروری است که کمبود نیاز ماسک در داروخانه ها با نوع قابل شستشو که توسط شرکتهای پخش مجاز توزیع می گردد، جبران شود. همچنین تاکید می شود به هیچ وجه داروخانه ای نباید از پذیرش یا توزیع ماسک خودداری نماید و یا از درج آگهی « ماسک موجود نمی باشد» استفاده کند. بدیهی است در صورت مشاهده موارد یاد شده، اقدامات قانونی لازم انجام می پذیرد.

با ابلاغ این دستورالعمل ، سوالات زیادی در اذهان عمومی ایجاد شده است. اینکه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در قبال چه حمایت مادی و معنوی، داروخانه های گیلان را مکلف می کند که ماسک قابل شستشو خریداری کنند؟ چند مدل ماسک قابل شستشو و با چه قیمتی توسط از این مسیر پخش توزیع می شود؟ آیا اصرار چند شرکتی که مسئولیت پخش ماسک را بر عهده دارند برای خرید ماسک قابل شستشو از یک برند خاص ، صحت دارد؟ آیا در استانهای دیگر کشور نیز چنین دستوارلعملی ابلاغ شده است؟ اگر چنین دستورالعملی ابلاغ شد که داروخانه ها در تهیه ماسک بدون توجه به رابطه عرضه و تقاضا و بصورت اجباری از مسیر پخش مشخص شده، اقدام کنند جهت راستی آزمایی لطفا به چند استان مشخص اشاره شود.

غالب مردم گیلان از کیفیت و قیمت ماسک قابل شستشو که در داروخانه ها از مسیر پخش توزیع می شود ، رضایت ندارند و به دنبال ماسک سه لایه پرستاری هستند. اگر توان تامین ماسک سه لایه پرستاری با قیمت مصوب برای مردم گیلان وجود ندارد چرا حق تامین این نوع ماسک از استانهای دیگر کشور از داروخانه ها سلب شده و اساسا استناد قانونی آن چیست؟ چرا مردم باید چوب گرانی عدم توانایی معاونت غذا و دارو در تامین ماسک پرستاری با قیمت مصوب را بخورند؟ آیا داروخانه ها در استانهای دیگر کشور اجازه تامین ماسک از خارج استان را ندارند؟ در گیلان ، مسیر پخش ماسک داروخانه ها از طریق چند شرکت می گذرد؟ آیا معرفی تنها حدود 5 شرکت برای توزیع ماسک از سوی معاونت غذا و داروی گیلان صحت دارد؟

اعمال چنین محدودیتهایی برای داروخانه ها بعنوان مرجعی مطمئن و مورد اعتماد مردم باعث شد تا تولیدیهای زیرزمینی بدون رعایت چارچوب های بهداشتی اقدام به تولید ماسک غیراستاندارد نموده و در سوپرمارکتها، بقالی ها و یا توسط دستفروشان در پیاده راهها با قیمتهای گزافی توزیع شود و نظارتها نیز در این خصوص کافی نیست.

شنیده می شود اگر داروخانه ای از خرید ماسکهای قابل شستشو عنوان شده در دستورالعمل  امتناع کند به معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان احضار شده و تاکید می شود حق تهیه ماسک ایرانی از استانهای دیگر را ندارند . همچنین گفته می شود برای برخی داروخانه ها که اقدام به تهیه ماسک خارج از مسیر پخش نمودند در تعزیرات حکومتی با عنوان قاچاق، پرونده تشکیل شده است.

محدودیت اعمالی معاونت غذا و دارو ی گیلان و تاکید بر تهیه ماسک  از مسیر پخش مشخص شده که در اختیار چند شرکت هست باعث شد تا داروخانه ها نتوانند راسا برای تامین کمبود ماسک از استانهای دیگر اقدام کنند .

به نظر می رسد شبکه تامین ماسک از تولید کننده ، توزیع کننده تا داروخانه در گیلان به شدت معیوب بوده  و نیاز به بازنگری جدی و شفاف دارد . اینکه علیرغم ادعای مسئولان در خصوص افزایش تولید ماسک، هنوز توزیع ماسک مناسب و مورد تقاضای مردم با قیمت مصوب و به اندازه مورد نیاز در شبکه داروخانه های استان گیلان جایی ندارد سوالی است که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان باید پاسخ آن را بدهند.

وقتی دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا استفاده از ماسک را اجباری می‌کند، تهیه آن با قیمت مصوب و دسترسی مناسب هم به عهده آنهاست و باید تسهیلاتی در نظر بگیرند و نمی‌شود یک‌ طرفه برای مردم نسخه بپیچند. اکنون که خبرها از افزایش استفاده از ماسک حکایت دارد و نتیجه این همراهی مردم ، کاهش شیوع کروناست بنبراین این موضوع همت مسئولان در تسهیل دسترسی به ماسک در داروخانه ها را می طلبد.

از دانشگاه علوم پزشکی گیلان انتظار می رود، لیست محل ها و افراد حقیقی و حقوقی که انواع ماسک ها با قیمت مصوب را دریافت کرده اند (با تعداد دقیق دریافت) و نیز نام شرکتهایی که در مسیر پخش معرفی شده اند جهت تنویر افکار عمومی به طور رسمی اعلام نماید.

ارسال شده در شنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۷:۱۴ بعد از ظهر
کد خبر: 2699650
آخرین خبر ها
گزیده خبرها