سندروم دست های بیقرار در جیب مردم؟!
داستان تکراری گرانی و تورم در بازار و سمفونی آب رفتن سفره های مردم؟!

سندروم دست های بیقرار در جیب مردم؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. افزایش شدید و سریع قیمت‌ها همچنان ترمز بریده و قصد توقف ندارد/ همانند اصحاب کهف با افزایش بی حساب و کتاب قیمت اقلام اساسی سبد خانوار روبرو هستیم/  مسئولین فقط شعار می دهند و به حرفهای بدون پشتوانه می نازند/ چرا جلسات متعدد ستاد تنظیم بازار در گیلان، اثری در سفره های مردم ندارد؟

موج جدیدی از گرانی‌ها و گرانفروشی های بی حساب و کتاب از ابتدای سالجاری پا روی گلوی مردم گذاشته و هر روز بیشتر جلوی نفس کشیدن را می گیرد به طوری که قیمت برخی مواد غذایی در این بازار افسار گسیخته ترمز برید. مدت‌هاست گرانیها، گریبانگیر بازار شده و قیمت‌ها سر به فلک گذاشته و مردم کم‌ درآمد توان خرید ندارند و برخی از این کالای از سفره و سبد خوراک خانواده‌های بی‌بضاعت و متوسط جامعه حذف گردیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، هر چند که شنیده‌ها و شواهد حاکی از گرانی کالاهای اساسی مردم در شرایط فعلی کشور حکایت دارد و دلایل مختلفی برای افزایش افسارگیسخته قیمت‌ها مطرح می‌شود اما درست در وضعیتی که به دلیل شیوع بیماری کرونا و التهاب بازار بیش از هر زمان نیاز به یکسان سازی قیمت‌ها، ایجاد آرامش روانی در بازار و ممانعت از گران فروشی است، اما در عمل ضعف نظارت بر بازار ادامه دارد.

مسئولین فقط شعار می دهند و به حرفهای بدون پشتوانه خود در جلسات بدون نتیجه در سفره مردم می نازند اما قیمتها را عده ای دلال و سودجو در بازار مشخص می کنند.

هر روز که از خواب بیدار می‌شویم، همانند اصحاب کهف با افزایش بی حساب و کتاب قیمت اقلام اساسی سبد خانوار روبرو هستیم و می بینیم حالا نان ، تخم مرغی و ... هم که اقشار کم درآمد به عنوان قوت لایموت از آن بهره می‌گرفتند، روند گرانی را در پیش گرفته است و باید خوردن آن را هم فراموش کنند.

هر روز سفره مردم در حال کوچک تر شدن است. ادامه داستان تکراری گرانی و تورم در بازار و سمفونی آب رفتن سفره های مردم ظاهرا پایانی ندارد و سرعت بیشتری به خود گرفته است. کالاهای اساسی هم پر درآوردند و قیمتشان سر به فلک کشیده است.

در سنوات اخیر تنظیم بازار به قصه ای پر غصه برای مردم گیلان تبدیل شده است . مردم گیلان مدعی هستند مسئولان تنظیم بازار نه تنها در کاهش قیمتها تاثیر گذار نیستند بلکه هر زمان در موضوعی دخالت می کنند باعث نگرانی و دغدغه بیشتر می شوند و  ناکارآمدی آنان در تنظیم بازار به توان چند رسیده است .

حالا بسیاری از مواد غذایی سبد خانوار برای غالب مردم گیلان دست نیافتی شده اند و اگر این شرایط ناگوار ادامه یاید انتهایش مبهم  است. اما مسئولان ستاد تنظیم بازار در گیلان می‌گویند بازار تحت کنترل و نظارت شدید است. نگران نباشید!  می گویند این تورم ها حباب است منتظر بمانید تا حباب ها را بترکانیم.

کار بجایی رسیده که تورم افسارگسیخته قیمت اجناس در بازار، معیشت و زندگی مردم را به شدت تحت تأثیر خود قرار داده و مشخص هم نیست چرا جلسات متعدد ستاد تنظیم بازار در گیلان، اثری در سفره های مردم ندارد؟

این روزها، هر روز و هر ساعت یکی از اقلام مصرفی مردم در بازار، دستخوش افزایش شدید قیمتی می‌شود که با جیب مردم سازگاری ندارد و در این بین مسئولان تنظیم بازار، برای طبیعی نشان دادن گرانی‌ها دلایلی را برمی‌شمارند.

قیمت غالب کالاهای اساسی سفره خانوار در اوج ادعاهای استاندار گیلان در جلسه تنظیم بازار مبنی بر اینکه متوسط نرخ تورم در استان گیلان، طی ماه‌های جاری کمتر از تورم کشوری است، به صورت چراغ خاموش و غیر مجاز در حال افزایش است و گویا این افزایش شدید و سریع قیمت‌ها همچنان ترمز بریده و قصد توقف ندارد .

مشکلات ناشی از افزایش قیمت بنزین کم بود حالا کرونا هم بهانه ای شد تا برخی سودجویان، دستهای خود را بیشتر در جیب مردم ببرند.

علیرغم اینکه کسی نمی تواند گرانیهای بی حساب و کتاب سال جاری را کتمان کند اما اراده‌ای برای برخورد به آن وجود ندارد! امروز سبد غذایی قشر ضعیف‌ جامعه گیلان هر روز خالی‌تر می‌شود و کار بجایی رسیده که نماینده ولی فقیه در استان گیلان به صراحت در نمازجمعه اعلام کرد: نظارت و کنترلی در بازار دیده نمی‌شود و متاسفانه بعضی از ادارات و دستگاه‌های اجرایی در این موضوع نمره صفر گرفتند.

مردم گیلان می گویند: هر روز شاهد افزایش قیمت مواد غذایی هستیم، دیگر واقعا جانمان به لب رسیده و توان خرید هیچ وسیله‌ای را نداریم. چرا هیچ کس نظارت نمی‌کند و هیچ توجهی به قشر ضعیف نمی‌شود؟

آنان می پرسند: آیا استاندار گیلان که چندین برابر حقوق یک کارگر را دریافت می کند می تواند برای معیشت کارگران تصمیم درست و مناسب اتخاذ کند؟ آیا می داند مردم با چه مشقتی زندگی می‌کنند ؟ ای کاش سری به بازار بزند و از نزدیک ببیند که چه بلبشو بازاری داریم و کسی به کسی نیست! گرانفروشی معضل لاینحلی است که امروز گریبان مردم را گرفته و آرائه آمار و ارقام تشکیل پرونده ها در این حوزه دردی را دوا نمی کند.

متاسفانه به دلیل عدم نظارت مناسب، امروز سندروم دست های بیقرار عده ای سودجو در جیب مردم باعث شد تا خون مردم در شیشه شود و متولیان مربوطه همچنان پاسخگو نیستند. مسئولانی که بدون توجه به جیب خالی مردم همواره در رسانه ها مدعی هستند بازار تحت کنترل است و هیچ کمبودی در مواد غذایی کشور وجود ندارد و انبارها پر است!  حرف تازه‌ای نیست اگر بگوییم در این روزهای کرونایی  گرانی اقلام و مواد غذایی، هر روز فشار زیادتری را به مردم تحمیل می کند. مردمی که حقوق شان هیچ سنخیتی با خرج روزانه‌ی آن‌ها ندارد.

مردم از وضعیت بازار به تنگ آمده اند و آمار و ارقام و نمودار متولیان تنظیم و کنترل بازار را قبول ندارند و مدعی هستند امارها دروغ است. کار بجایی رسیده که فروشندگان حتی اتیکت هم ندارند و یک کالا و با یک کیفیت را به چند قیمت می فروشند.

آیا مسئولان تنظیم بازار نمی توانند بازار را کنترل و آرام کنند؟ چرا نتیجه جلسات تنظیم بازار تاثیری در زندگی مصرف کننده و تولید کننده ندارد؟

به نظر می رسد اهرمهای نظارتی فعلی کنترل بازار جوابگو نبوده و هربار بصورت مقطعی تلاش می کنند تا جلوی افزایشها را بگیرند. مطالبه جدی این روزهای مردم ورود ضربتی دستگاه های نظارتی به حوزه کنترل بازار و برخورد قاطع با متخلفان است نه نمایش جلسات رنگارنگ ستاد تنظیم بازار گیلان در رسانه ها بدون تاثیرگذاری محسوس در زندگی روزمره مردم.

ارسال شده در یکشنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۰ بعد از ظهر
کد خبر: 4779504
آخرین خبر ها
گزیده خبرها